Adama_artemisgoltix_15.02-30.03

Agnieszka Maliszewska na spotkaniu z Fransem Timmermansem o przyszłości WPR

7 grudnia 2020
Agnieszka Maliszewska na spotkaniu z Fransem Timmermansem o przyszłości WPR

3 grudnia 2020 miało miejsce spotkanie online Copa i Cogeca z Fransem Timmermansem, w którym uczestniczyła Agnieszka Maliszewska, pierwsza wiceprzewodnicząca Cogeca. Europejscy rolnicy i spółdzielnie rolnicze zwróciły się do wiceprzewodniczącego Timmermansa o wyjaśnienie stanowiska Komisji Europejskiej w sprawie negocjacji dotyczących WPR.

To nadzwyczajne spotkanie z przedstawicielami europejskich rolników i spółdzielni rolniczych miało za zadanie wymianę poglądów na temat trwającego procesu negocjacji w sprawie WPR i Europejskiego Zielonego Ładu. W następstwie jego ostatnich deklaracji w sprawie WPR, przedstawiciele Komitetów Copa i Cogeca chcieli zrozumieć poglądy F. Timmermansa i podejście Komisji do negocjacji.

Po kilku tygodniach oświadczeń w mediach od rozpoczęcia rozmów trójstronnych, nadszedł czas na wyjaśnienia i dyskusje. W obliczu zjednoczonego sektora rolnego i spółdzielczego poszukującego odpowiedzi, wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej ponownie potwierdził swoją obietnicę z lutego dotyczącą oceny wpływu na każdy oddzielny wniosek, który Komisja złoży w sprawie Zielonego Ładu.

Wiceprzewodniczący wykonawczy zapewnił również uczestników, że wycofanie wniosku w sprawie WPR nie jest brane pod uwagę, ponieważ uważa, że w ramach obecnych mandatów współprawodawców w negocjacjach trójstronnych jest miejsce na negocjacje. Wreszcie, komisarz Timmermans zaproponował wizję rolnictwa, w której uważa inwestycje w nowe technologie i rolnictwo oparte na technologiach węglowych, za kluczowe opcje pozwalające stawić czoła wyzwaniu, jakim jest osiągnięcie bardziej zrównoważonej produkcji.

W obecnym okresie wielkiej niestabilności i w obliczu zbliżającej się perspektywy "Brexit" i ciągłych trudności związanych z kryzysem COVID-19, sektor rolnictwa podkreślił potrzebę jasności i stabilności, aby móc planować z wyprzedzeniem i nadal inwestować w ulepszone metody produkcji. W związku z tym konieczna jest kompleksowa ocena skutków europejskiego porozumienia ekologicznego, aby wyjaśnić konsekwencje dla naszej produkcji żywności, konkurencyjności i dochodów z działalności rolniczej.

Podzielając obawy rolników, Christiane Lambert, przewodnicząca Copa, podkreśliła: "Podczas naszej konstruktywnej wymiany przypomniałam Panu Timmermansowi o roli rolników jako prawdziwych zwolenników dbania o środowisko. Mamy wiele inicjatyw, w których klimat i różnorodność biologiczna znajdują się w centrum naszych działań. Już teraz poruszamy się po całej Europie. Zielony Ład powinien pomóc nam zwiększyć nasze wysiłki wśród wszystkich rolników, nie pozostawiając nikogo w tyle. Oczekujemy, że UE przeprowadzi kompleksową ocenę skutków i że instytucje będą kontynuować negocjacje w sprawie reformy WPR po 2020 roku. Wszyscy potrzebujemy jasnych ram i wizji dla rolnictwa UE. Międzynarodowa konkurencja szaleje i nikt nie będzie na nas czekał”.

Ze swojej strony przewodniczący Cogeca Ramon Armengol dodał dalej: "Jesteśmy gotowi podjąć wyzwanie, jakim są wysokie ambicje dotyczące zrównoważonego rozwoju. Oczekujemy jednak, że UE będzie wspierać nasze działania, pomagając rolnikom i ich spółdzielniom za pomocą konkretnych narzędzi w zakresie innowacji, technologii i infrastruktury, aby zapewnić niezbędne inwestycje. Cieszę się, że Komisja uznaje rolę spółdzielni rolniczych w inwestowaniu w nowe, innowacyjne i bardziej zrównoważone systemy rolno-spożywcze”.

Agnieszka Maliszewska, jako jedna z czterech osób zabierających głos w dyskusji, zwróciła uwagę na aspekty społeczne i finansowe celów, przed jakimi postawieni są europejscy rolnicy i spółdzielcy. Podkreśliła, że respektując wszelkie cele i ambicje zapisane w Zielonym Ładzie trzeba pamiętać o finansowym wsparciu sektora rolnego i spółdzielczości. Wspomniała, że w obliczu kryzysu wywołanego przez pandemię musimy zdawać sobie sprawę, że zapewnienie wyżywienia europejczyków jest priorytetowe. Bez inwestycji w precyzyjne rolnictwo, wsparcie inwestycji i młodych rolników cele te nie zostaną osiągnięte, gdyż rolnicy muszą mieć stabilność funkcjonowania jaką daje im Wspólna Polityka Rolna.

 

Polska Izba Mleka


POWIĄZANE

TSW to wystawa, która każdego roku przyciąga ponad 16 tys. odwiedzających. Na po...

Zapraszamy do udziału w XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę