Agnieszka Maliszewska uhonorowana odznaczeniem Kawalera Orderu za Zasługi dla Rolnictwa „Mérite agricole”

12 kwietnia 2022
Agnieszka Maliszewska uhonorowana odznaczeniem Kawalera Orderu za Zasługi dla Rolnictwa „Mérite agricole”

7 kwietnia 2022 r. Agnieszka Maliszewska, Dyrektor Polskiej Izby Mleka, Wiceprzewodnicząca COGECA została uhonorowana odznaczeniem Kawalera Orderu za Zasługi dla Rolnictwa „Mérite agricole”, przyznawanym przez francuskiego Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.


To wyróżnienie przyznawane jest osobom mającym wybitne zasługi dla rolnictwa, które przyczyniają się do rozwoju i utrzymania stosunków francusko-polskich w dziedzinie sektora rolnego. Mérite agricole to „rolnicza Legia Honorowa”, ponieważ jest przyznawane zarówno Francuzom, jak i cudzoziemcom. Do tej pory odznaczono nim ponad sześćdziesięciu Polaków.


Uroczystość odbyła się w Rezydencji Ambasady Francji, a odznaczenie zostało wręczone przez Pana Ambasadora Frédéric Billet, który zgodnie z protokołem ceremonii, wystąpił z laudacją na cześć Agnieszki Maliszewskiej.

 

Niesamowitą energię wykorzystuje Pani w służbie rolnictwa, swojej pasji od ponad 20 lat. Potrafiła Pani stworzyć solidną tkankę firm, jak mało która branża w Polsce, zawsze dbając o integrację przedstawicieli zagranicznych, a w szczególności francuskich. Zawsze stawia Pani Francję na pierwszym miejscu podczas swoich konferencji, a w szczególności podczas Międzynarodowego Forum Spółdzielczości Mleczarskiej, które organizuje Pani co roku, i jest dla mnie zaszczytem obejmowanie patronatem ambasady tego ważnego dorocznego wydarzenia”- mówił Ambasador Francji.

 

Wiem też, że działa Pani na rzecz feminizacji rolnictwa. Pani działania są ważne, a w ramach swojej działalności jako wiceprzewodniczącej COGECA udało się Pani stworzyć sieć wpływowych kobiet, przełamać stereotypy na temat roli kobiet w rolnictwie, zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej. Jest Pani inspiracją dla wielu ludzi i cieszę się, że postanowiła Pani podzielić się swoim zaangażowaniem z Francją, włączając w swoje inicjatywy francuskie kobiety.


Ten order zasługi rolniczej jest więc wyrazem uznania dla Pani zaangażowania, przywiązania do Francji i więzi, jakie tworzy Pani pomiędzy naszymi krajami.


Agnieszka Maliszewska, au nom du ministre de l’Agriculture, je vous fais chevalier de l’ordre du Mérite agricole- zakończył Frédéric Billet.

 

Po otrzymaniu odznaczenia Agnieszka Maliszewska złożyła podziękowania.

 

Z ogromnym zadowoleniem przyjęłam informację o przyznaniu mi przez francuskiego Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej odznaczenia Kawalera Orderu za Zasługi dla Rolnictwa. To wielki zaszczyt i honor móc znaleźć się w gronie znamienitych osób odznaczonych tak zaszczytnym orderem. Tym większa jest moja radość, że dołączyłam do zaszczytnego, nielicznego grona odznaczonych kobiet.

Umacnianie i dbanie o dobre relacje francusko-polskie, szczególnie w dziedzinie rolnictwa, zawsze było i jest jednym z priorytetów mojej zawodowej działalności na rzecz sektora rolnego.

 

W wielu aspektach francuskie i polskie rolnictwo oraz przetwórstwo, a zwłaszcza sektor mleczarski, jest bardzo zbliżone. Jesteśmy dumni z tego, co osiągamy. Ciężko pracujemy na rzecz tego, żeby na stołach francuskich, polskich i europejskich konsumentów znalazła się żywność najwyższej jakości. Przy tym pracujemy z poszanowaniem ciężkiej pracy rolników i środowiska jakie nas otacza. To nas łączy i przybliża do siebie, dając poczucie solidarności i wzajemnego zaufania.

 

Łączy nas także spółdzielczość, która w obu krajach jest dominująca. Szczególnie spółdzielczość mleczarska, która z racji mojej pracy zawodowej jest mi szczególnie bliska. Wielokrotnie słyszę, że spółdzielnia to kobieta, która daje poczucie wspólnoty, bezpieczeństwa i rozwoju. To słyszę zwłaszcza od kobiet, które we Francji i w Polsce zaangażowane są w rolniczy ruch spółdzielczy. Dlatego z tak wielką radością w mojej pracy zawodowej, staram się wspierać kobiety zaangażowane w spółdzielczość.

 

Z dumą patrzę jak społeczność spółdzielcza Polski i Francji wspiera Ukrainę. To buduje i umacnia nasze relacje jeszcze bardziej. Ale wiemy, że to początek drogi, której końca nie znamy”.

 

Polska Izba Mleka


POWIĄZANE

Dlaczego powinniśmy zainteresować się globalnym Południem? ● Około 768 milionów ...

Ubezpieczyciele notują rekordową liczbę szkód spowodowanych zjawiskami pogodowym...

Aż 40 proc. Polaków deklaruje ograniczenie spożycia mięsa. Prawie połowa Europej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę