aaa_TSW_2023
CTR_2023

AGRI głosuje za wyważoną opinią, a ENVI musi ją teraz uwzględnić

10 października 2023
AGRI głosuje za wyważoną opinią, a ENVI musi ją teraz uwzględnić

SUR – komisja AGRI głosuje za wyważoną opinią, komisja ENVI musi ją teraz uwzględnić

9 października Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego zdecydowaną większością głosów (26 za, 9 przeciw, 3 wstrzymujące się) za opinią przedstawioną przez Clarę Aguilerę (S&D, ES) w sprawie zrównoważonego wykorzystania upraw roślin produkty ochronne (SUR). Przegłosowany wniosek stanowi akceptowalny kompromis. Copa i Cogeca wzywają obecnie Komisję Ochrony Środowiska Naturalnego, która jest odpowiedzialna za to dossier, do uwzględnienia przyjętej dzisiaj opinii.

Copa i Cogeca z radością przyjmują dzisiejsze głosowanie w Komisji Rolnictwa. Po ponad dwóch i pół godzinach głosowania członkowie Komitetu podjęli próbę merytorycznego wyjaśnienia inspirującej i niejasnej propozycji przedstawionej przez Komisję w czerwcu 2022 r. W szczególności głosowanie komisji wyjaśnia trzy kluczowe dla społeczności rolniczej kwestie w związku do podstawowego tekstu Komisji.

Po pierwsze, jeśli chodzi o cele, ze szczególnym zadowoleniem przyjmujemy wydłużenie okresu realizacji do 2035 r., skreślenie metodologii obliczeń krajowych oraz fakt, że istnieje również klauzula rewizji, która umożliwiłaby ponowne dostosowanie celów w oparciu o dostępność PPP dla rolników. Po drugie, w obszarach wrażliwych popieramy podejście oparte na postępie w kierunku ograniczenia PPP w obszarach wrażliwych, a nie całkowitego zakazu, który jest po prostu niewykonalny. Zgodnie z propozycją obszary wrażliwe zostaną określone w Krajowym Planie Działań Państw Członkowskich, jednak Komisja Europejska dokona oceny tych definicji przed ich zatwierdzeniem. Po trzecie, jeśli chodzi o finansowanie tych ambicji, posłowie do PE AGRI dali jasno do zrozumienia, że środki WPR, które już zostały wyczerpane, nie powinny być wykorzystywane na wspieranie dodatkowych działań w ramach propozycji SUR. Podobnie jak w przypadku innych inicjatyw „od pola do stołu” Komisja nie poświęciła czasu na właściwą ocenę kosztów, kto powinien zapłacić za przejście, co było sytuacją, której posłowie do PE z komisji AGRI nie zaakceptowali. Rozumiemy i cieszymy się z ich odrzucenia.

Na koniec głosowania sprawozdawczyni Clara Aguilera oświadczyła: „Mam nadzieję, że Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego uszanuje to głosowanie”. Copa i Cogeca popierają ten apel. Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, która ma większość kompetencji w tej kwestii, musi polegać na pracy Komisji Rolnictwa, aby propozycja, która ma zostać przedstawiona na sesji plenarnej, zapewniała minimum przejrzystości i wykonalności, co wciąż jest dalekie od sprawa na tym etapie!

oprac e-mk ppr.pl źródło- COPA COGECA


POWIĄZANE

To wyjątkowe wydarzenie i idealna okazja, by rozprawić się z “rybimi” mitami, po...

Polska umacnia swoją pozycję europejskiego lidera w produkcji mięsa drobiowego! ...

Naukowcy z Wydziału Biologii UW planują udostępniać rolnikom, hodowcom roślin i ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę