aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

AGROunia alarmuje: zdrowa żywność będzie jeszcze droższa!

22 kwietnia 2021
AGROunia alarmuje: zdrowa żywność będzie jeszcze droższa!

Jak zauważyli przedstawiciele AGROunii "polskie rolnictwo ekologiczne i naturalne jest dewastowane na niespotykaną w Europie skalę".

VAT na produkty biologiczne i naturalne wynosi 23 %, a na środki chemiczne i glifosat 8 % - ujawnił 21. kwietnia na konferencji prasowej Michał Kołodziejczak. Rolnicy z AGROunii zebrali się przy warszawskim bazarze, by przedstawić problem.

Tłumaczyli, że właśnie teraz jest to zauważalne, bo rolnicy wychodzą na pole i okazuje się, że ich produkcja jest dużo droższa.

Oznacza to, że produkty ekologiczne, już i tak drogie, będą jeszcze droższe. Czy Polsce zależy, by ekologiczne warzywa i owoce były dostępne tylko dla najbogatszych?

AGROunia staje po zielonej stronie:

"Zdrowa, polska żywność będzie tylko dla bogatych. Ludzie najubożsi poniosą konsekwencję absurdalnych działań rządu. Dochodzimy do absurdu, bo środki naturalne mają wyższy podatek VAT niż uznawany za szkodliwy glifosat." - mówił Michał Kołodziejczak.

AGROunia złożyła pismo do premiera w tej sprawie:

"Od 1 lipca 2020 roku został zwiększony podatek VAT z 8 % na 23 % na preparaty mikrobiologiczne, humusy środki bakteryjne, preparaty naturalne wspomagające uprawę gleby. Środki ochrony roślin i nawozy pozostały przy stawce VAT 8 %, co promuje używanie szkodliwych substancji aktywnych." - napisał Michał Kołodziejczak do premiera. Zaapelował także o szybką interwencję i zmianę zapisów.

 

red. ppr.pl / mat. pras. AGROunia


POWIĄZANE

Oceniając coraz bardziej dramatyczne wydarzenia na granicy Polsko-Ukraińskiej i ...

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”stan...

Europa tonie w Ukraińskim zbożu. Tylko od 01 stycznia do 15 lutego 2024 roku Ukr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę