Adama_Spyrale_1-31.05.21

AGROunia alarmuje: zdrowa żywność będzie jeszcze droższa!

22 kwietnia 2021
AGROunia alarmuje: zdrowa żywność będzie jeszcze droższa!

Jak zauważyli przedstawiciele AGROunii "polskie rolnictwo ekologiczne i naturalne jest dewastowane na niespotykaną w Europie skalę".

VAT na produkty biologiczne i naturalne wynosi 23 %, a na środki chemiczne i glifosat 8 % - ujawnił 21. kwietnia na konferencji prasowej Michał Kołodziejczak. Rolnicy z AGROunii zebrali się przy warszawskim bazarze, by przedstawić problem.

Tłumaczyli, że właśnie teraz jest to zauważalne, bo rolnicy wychodzą na pole i okazuje się, że ich produkcja jest dużo droższa.

Oznacza to, że produkty ekologiczne, już i tak drogie, będą jeszcze droższe. Czy Polsce zależy, by ekologiczne warzywa i owoce były dostępne tylko dla najbogatszych?

AGROunia staje po zielonej stronie:

"Zdrowa, polska żywność będzie tylko dla bogatych. Ludzie najubożsi poniosą konsekwencję absurdalnych działań rządu. Dochodzimy do absurdu, bo środki naturalne mają wyższy podatek VAT niż uznawany za szkodliwy glifosat." - mówił Michał Kołodziejczak.

AGROunia złożyła pismo do premiera w tej sprawie:

"Od 1 lipca 2020 roku został zwiększony podatek VAT z 8 % na 23 % na preparaty mikrobiologiczne, humusy środki bakteryjne, preparaty naturalne wspomagające uprawę gleby. Środki ochrony roślin i nawozy pozostały przy stawce VAT 8 %, co promuje używanie szkodliwych substancji aktywnych." - napisał Michał Kołodziejczak do premiera. Zaapelował także o szybką interwencję i zmianę zapisów.

 

red. ppr.pl / mat. pras. AGROunia


POWIĄZANE

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przyłączył się po raz kolejny do organizowane...

W dniu 5 maja 2021 r. Rada Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich Przy Krajowej Ra...

Francuski Minister Rolnictwa odniósł się krytycznie wobec dużej podaży mięsa dro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę