AGROunia: Ktoś chce zabetonować związki zawodowe

14 stycznia 2022
AGROunia: Ktoś chce zabetonować związki zawodowe

13 stycznia w Zamościu odbyła się konferencja prasowa AGROunii na której rolnicza organizacja wyraziła stanowczy sprzeciw wobec tzw. "ustawy Sachajki".

- "Skandaliczna ustawa Sachajki ustala, że 1 procent podatku rolnego miałby trafić do związków rolniczych, ale tylko dla tych, które istnieją 10 lat. To budowanie muru przed nowymi związkami zawodowymi, przed młodymi ludźmi, betonowanie starych układów oraz organizacji powiązanych władzą" - stwierdzili przedstawiciele AGROunii.

- "Poseł Sachajko wystąpił z pomysłem ustawy, w myśl której 2 proc. pieniędzy miałoby być wypłacanych z samorządu, zaś  jeden procent miałby trafiać do związków. Dotyczyć by to miało związków, które mają swoje struktury przynajmniej w 10 województwach i w każdym powiecie swoje struktury" - dodali.

Ustawa w swoich założeniach ma zatem faworyzować duże związki zawodowe działające od więcej niż 10 lat, zaś nowszym, najprężniej działającym takim jak AGROunia ogranicza się funkcjonowanie - zauważyli.

-"Pośle Sachajko - komu służysz? Dlaczego betonujesz system?" - pytali działacze AGROunii. W trakcie manifestacji sprzeciwu wobec tej ustawy jeden z działaczy AGROunii wystąpił w masce z wizerunkiem posła Sachajki ironizując na temat jego politycznych planów. Działacze rolniczej organizacji skrytykowali pomysł w/w ustawy  argumentując, że to dalsza biurokratyzacja kraju - "Czy chcemy,  żeby ciągle za nasze pieniądze urzędnicy mówili nam co mamy robić"??

W miejscu konferencji rolnicy "zbudowali" też symboliczny "mur" niedużej wielkości symbolizujący "zabetonowanie" i odcięcie się biurokracji od problemów przeciętnego rolnika i obywatela.

Mur miał symbolizować też niepotrzebne podziały i konflikty społeczne - "na rolników ryczałtowych i na watowców, na miasto i na wieś. My te mury będziemy burzyć" - dodał jeden z działaczy AGROunii przewracając symboliczny "mur".

 red. ppr.pl na podst. mat. AGROunii


POWIĄZANE

Do 27 czerwca 2022 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuj...

W ramach działań solidarnościowych Unii Europejskiej na rzecz Ukrainy Komisja Eu...

Powinniśmy zacząć od siebie i nie szukać winnych. Próbować się zorganizować i pr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę