aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Akademia Agrihandler – Akademia Trawy - podsumowanie

25 maja 2023
Akademia Agrihandler – Akademia Trawy - podsumowanie

Pierwszy rok działań w ramach Akademii Agrihandler (Akademia Trawy) za nami. Głównym założeniem tego 3-letniego projektu jest zmniejszenie kosztów produkcji mleka, poprawa  jakości  gleby oraz zmniejszenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii pielęgnacji użytków zielonych. Miniony rok zakończony został imponującymi efektami.

Akademia Agrihandler 2022 – czyli działania agrarne na polu

Prace agrarne w ramach Akademii rozpoczęto od aeracji, czyli usuwania zagęszczeń w wierzchniej warstwie użytków zielonych z wykorzystaniem aeratora marki Evers. Następnym krokiem była doglebowa aplikacja nawozu organicznego (w zależności od lokalizacji były to: gnojowica, gnojówka, poferment) za pomocą wozu asenizacyjnego  Veenhuis Profiline 19450 wraz z aplikatorem doglebowym Veenhuis Ecojet 7.60. Poza tym na wybranych polach, zastosowano specjalną mieszankę traw wykorzystując do tego zadania siewnika marki EVERS.

W kolejnych miesiącach (maj, lipiec. sierpień) – prowadzony był pokos traw do którego wykorzystano zestaw firmy Elho: kosiarki czołowej NM 3700 F oraz tylnej typu motyl NM 10500 SideFlow podłączone do ciągnika rolniczego JCB Fastrac 8330. Za efektywne zbiory zielonki odpowiadała przyczepa samozbierająca Schuitemaker Rapide 660.

Imponujące efekty w ramach Akademii Agrihandler czyli DWA RAZY WIĘCEJ masy zielonej
z takiego samego areału

Jeden projekt - trzy lokalizacje. W celu dokładnej weryfikacji prowadzonych działań – doświadczenia
w ramach Akademii Agrihandler prowadzono w różnych regionach polski: Polanowice (województwo kujawsko-pomorskie), Łodygowo (województwo warmińsko-mazurskie) oraz Dobrodzień woj. opolskie.

Wyniki z przeprowadzonych pokosów trwałych użytków zielonych na poletkach doświadczalnych Akademii są imponujące. Wyniki całego procesu pokazują, że na poletkach, gdzie stosowana była technologia Agrihandler zebrano o 113% więcej masy zielonej.  

Badania materiału roślinnego i mikrobiologiczne gleby – z poletek doświadczalnych

Przeprowadzone badania jednoznacznie wskazują, że nawożenie doglebowe gnojowicą korzystnie wpłynęło na skład chemiczny materiału roślinnego.

Wyniki badań po pierwszym roku realizacji projektu wskazują, że nawożenie doglebowe gnojowicą korzystnie wpłynęło na skład chemiczny traw. W okresie wegetacyjnym wzrosła w materiale roślinnym zawartość magnezu, potasu oraz azotu, jedynie zawartość fosforu była niższa w trawie drugiego pokosu w porównaniu ze składem chemicznym pokosu pierwszego. Potwierdza to tezę, iż nawożenie gnojówką i gnojowicą powinno być uzupełniane mineralnymi nawozami fosforowymi w celu zapewnienia potrzeb pokarmowych traw. Doglebowa aplikacja gnojowicy pozytywne wpłynęła na rozwój pożytecznych drobnoustrojów uczestniczących w przemianach węgla i azotu. Odnotowano również, wzrost zawartości chlorofilu oraz karotenoidów w trawie pobranej z powierzchni pastwisk nawożonych doglebowo w porównaniu z poletkami kontrolnymi – nawożonymi gnojowicą w sposób konwencjonalny.” – komentuje Prof. dr hab. inż. Mirosław Kobierski (Wydział Rolnictwa i Biotechnologii, Politechnika Bydgoska).Nawozy naturalne, takie jak gnojówka i gnojowica, to niedoceniane źródło makro- i mikroelementów. Zastosowane w nawożeniu gleb poprawiają ich właściwości fizyczne, chemiczne i biologiczne,
co przekłada się na szybszy wzrost i poprawę jakości trawy wykorzystywanej do skarmiania bydła mlecznego.

Dodatkowo na początku listopada 2022 roku pobrano próbki gleby w celu przeprowadzenia badań mikrobiologicznych. Wyniki wykonanych w Katedrze Mikrobiologii i Technologii Żywności WRiB Politechniki Bydgoskiej badań wskazują, że zabiegi agrotechniczne związane ze sposobem aplikacji gnojowicy mogą pozytywnie oddziaływać na rozwój pożytecznych drobnoustrojów uczestniczących w przemianach C i N. Stwierdzono także korzystny wpływ doglebowego nawożenia gnojowicą na rozwój drobnoustrojów glebowych w zależności od zastosowanych sposobów jej aplikacji.

Więcej informacji na temat wyników Akademii Agrihandler znajduje się na stronie projektu:  www.akademiaagrihandler.pl

Akademia Agrihandler – drugi sezon 2023

Przeprowadzone na polach działania oraz analizy badań udowadniają, ze obrany kierunek jest jak najbardziej właściwy. W sezonie 2023 prace agrarne oraz badania przeprowadzane będą ponownie na trzech polach testowych. Zostaną one podzielone na 4 części, z której na każdej z nich zastosowane zostaną różne techniki agrarne. Znajdują się one w 3 lokalizacjach:

  • Polanowice - województwo kujawsko-pomorskie;
  • Łodygowo – województwo warmiński mazurskie;
  • Przecza - województwo opolskie.

 

„Poszukiwanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych to jeden z nadrzędnych celów „Akademii Agrihandler”. W procesie doświadczalnym Akademii badamy wpływ zastosowania różnych kombinacji unikalnych technologii pielęgnacji na jakość ilość i skład trawy. Wyniki po pierwszym roku działalności Akademii są bardzo obiecujące. Pokazują, ze zastosowane techniki agrarne i użyte przy nich maszyny bardzo dobrze spełniają swoją rolę i mogą przynieść Rolnikom wymierne korzyści. To nas motywuje do dalszych działań. Zapraszam do obserwowania naszych social mediów i strony internetowej www.akademiagrihandler.pl, gdzie umieszczane będą bieżące postępy i działania w ramach Akademii Trawy.”podkreśla Aleksander Muss – Dyrektor Handlowy Agrihandler

oprac. red. ppr.pl


POWIĄZANE

Obecnie większość upraw kukurydzy w Polsce znajduje się w fazie kwitnienia. To d...

Lidl Polska to największy eksporter dóbr rolno-spożywczych w naszym kraju oraz s...

Wydaje się, że zasady BHP są znane wszystkim pracownikom, jednak liczba wypadków...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę