informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Akademia Dobrego Smaku SGGW na Wielkanoc

28 marca 2018
Akademia Dobrego Smaku SGGW na Wielkanoc

Czy jaja wolno jeść bez ograniczeń? Jakie wartości odżywcze mają drożdże? Lepiej jeść nowalijki czy mrożonki? Odpowiedzi na te pytania oraz przepisy na świąteczne przysmaki dla osób na dietach bez glutenu, cukru lub laktozy publikujemy na Akademii Dobrego smaku SGGW, blogu pisanym we współpracy z naukowcami, ekspertami w zakresie żywności i żywienia.

Porcja wiedzy na temat jaj

Zarówno jaja z chowu konwencjonalnego, jak i ekologicznego oraz wszystkich typów pośrednich, mają swoje wady zalety – więcej w artykule „Numery z jajami”  (http://www.akademiadobregosmaku.sggw.pl/numery-z-jajami/)

Jaja zawierają wiele cennych składników, dzięki którym mają one wysokie właściwości odżywcze i lecznicze, ale nie tylko.  Mogą być także wykorzystywane do produkcji biopolimerów, kosmetyków i naturalnych pestycydów. Ponadto, w bardzo prosty i naturalny sposób można modyfikować ich skład na przykład w celu zwiększenia zawartości  pożądanych substancji. Naukowcy na całym świecie opracowują nowe metody wzbogacania jaj oraz zastosowania ich składników w różnych dziedzinach przemysłu. Więcej w artykule „Jaja – fenomen na skalę przemysłową” (http://www.akademiadobregosmaku.sggw.pl/jajo-fenomen-na-skale-przemyslowa/)

100 g jaja zawiera 340-370 mg cholesterolu. Średnie jajo kurze waży ok. 50 g, czyli zawiera 170-185 g cholesterolu. Czy należy się go bać? Więcej w artykule „Jajo – złoto do jedzenia” (http://www.akademiadobregosmaku.sggw.pl/jajko-zloto-do-jedzenia/)

Święta na diecie

Jak przetrwać Wielkanoc na diecie bez glutenu, laktozy i cukru?  Na blogu Akademia dobrego Smaku proponujemy dietetyczne wersje typowych świątecznych przysmaków.

- wielkanocne babeczki z kremem kokosowym http://www.akademiadobregosmaku.sggw.pl/babeczki-z-kremem-kokosowym/

- fit babka wielkanocna

http://www.akademiadobregosmaku.sggw.pl/fit-babka-wielkanocna/

- migdałowo-kokosowy mazurek

http://www.akademiadobregosmaku.sggw.pl/migdalowo-kokosowy-mazurek/

- jaglane kulki

http://www.akademiadobregosmaku.sggw.pl/jaglene-kulki/

- dietetyczne ciasto cytrynowe

http://www.akademiadobregosmaku.sggw.pl/dietetyczne-ciasto-cytrynowe/

 

Teksty zamieszczone na blogu Akademia Dobrego smaku SGGW (akademiadobregosmaku.sggw.pl)  można bezpłatnie kopiować i przedrukowywać pod warunkiem podania (podlinkowanego w tekstach elektronicznych) źródła: Akademia Dobrego Smaku SGGW.


infowire.pl


POWIĄZANE

Pokaz Arabian Breeders World Cup 2019 odbył się od 11 do 14 kwietnia 2019 r. w L...

W dniu 15 maja 2019 r. upływa termin składania Informacji o produkcji i zbyciu s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę