Claas_20.11.2020shiuz_750x100_1102020

140 lat Kółek Rolniczych

8 lipca 2002

W sobotę – 6 lipca uczestniczyliśmy w obchodach 140-lecia Kółek Rolniczych i 135-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Gierałcicach na Opolszczyźnie.

Kółka Rolnicze i Koła Gospodyń Wiejskich mają najdłuższą historię spośród organizacji rolniczych powstałych na ziemiach polskich. Pierwsze kółko rolnicze pod nazwą "Włościańskie Towarzystwo Rolnicze" powstało 1 października 1862 roku w Piasecznie k. Gniewa na Pomorzu Gdańskim  W 1866 roku w ramach kółek rolniczych w Piasecznie i Bobrowie, powołane zostały "Towarzystwa Gospodyń" będące pierwowzorami dzisiejszych kół gospodyń wiejskich. Taki był początek, od którego datuje się istnienie i nieprzerwane działanie kół.  Dzisiaj KR prowadzą zarówno usługi rolnicze jak i pozarolnicze, zajmują się handlem i produkcją, a KGW podejmują działania przyspieszające przemiany cywilizacyjne i kulturowe na wsi.

Uroczystość w Gierałcicach upamiętniającą powstanie tych organizacji rolniczych otworzył Władysław Kresowaty, szef gierałcickiego KR, witając zebranych oraz  przedstawicieli WZRKiOR w Opolu oraz ODR w Nysie. W trakcie oficjalnej części tej ludowej imprezy, zasłużonym seniorom działającym na rzecz miejscowych kół rolniczych oraz kół gospodyń wiejskich wręczono dyplomy.


POWIĄZANE

W związku z wystąpieniem Zarządu KRIR, dotyczącym realizowanego przez Narodowy F...

W związku z wystąpieniem w Polsce ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków służba we...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę