aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

20 lat ARR

5 stycznia 2016
Konferencja w dniu wczorajszym (22.09) w hotelu Gromada w Warszawie była podsumowaniem 20-letniej działalności Agencji Rynku Rolnego. W swoim podwójnym wystąpieniu podczas części roboczej oraz galowej, prezes Agencji Władysław Łukasik podsumował dokonania i zmieniające się zadania tej instytucji zależnie od zmieniającej się sytuacji geopolitycznej i nie tylko. W roku, 1990 kiedy ARR powstawała zakres jej działania był nieco odmienny niż obecnie w sytuacji przynależności Polski do EU i działania w ramach WPR (Wspólnej Polityki Rolnej).
ARR działająca w zakresie wsparcia rynku rolno-spożywczego obejmuje 20 grup towarowych oraz 50 mechanizmów w zakresie WPR. Agencji swoim beneficjentom w okresie od przystąpienia Polski do UE do połowy tego roku wypłaciła ogółem 8,6 mld zł. Agencja podejmuje m.in. działania interwencyjne w zakresie zakupu i sprzedaży niektórych produktów rolnych, w przypadku zaburzeń rynkowych. Ponadto domeną ARR są: systemy limitowania produkcji, dopłaty do produkcji, przetwórstwa i spożycia. Przykładem tego ostatniego, czyli spożycia jest ciesząca się dużym zainteresowaniem wśród beneficjentów powszechnie znany program „Szklanka mleka”. Wśród wielu zadań Agencji są też działania na rzecz wsparcia wymiany towarowej z zagranicą, charakteryzujące się pozyskiwaniem nowych partnerów handlowych oraz wyszukiwanie nowych rynków zbytu.

       
       


Akademię uświetnili swoimi referatami znani naukowcy, zwracając uwagę na różne zagadnienia polskiego rynku rolnego w aspekcie działania ARR. Prof. Andrzej Kowalski w swoim wystąpieniu na temat WPR a rynki rolne w Polsce zwrócił uwagę na fakt, że 700 tyś. gospodarstw (czyli, 1/3 ogółu) wytwarza 90% produkcji rolnej w naszym kraju. Ma to też swoje uzasadnienie w kryteriach pomocowych obowiązujących w UE. Tu zgodność wszystkich mówców była zauważalna nawet w różnych kontekstach. Dosadnie ujął to minister Marek Sawicki, który przedstawił przykład dopłat bezpośrednich na przykładzie Litwy i Grecji. W przypadku tych pierwszych rolnik do 1 ha dostaje 90 euro a rolnik grecki 570 euro.
Ważny temat z punktu widzenia konsumenta, ale nie tylko podniósł prof. Stanisław Kowalczyk. W referacie „Bezpieczeństwo żywności” podjął trudne zagadnienie z punktu widzenia prawa międzynarodowego importu żywności. Przede wszystkim chodzi tu o import żywności z Chin niewiadomego pochodzenia i składu.
Fałszowanie żywności to kolejne zagadnienie, z którym będziemy musieli się jak najszybciej zmierzyć. Jest to obszar nieogarnięty i bardzo szkodliwy dla zdrowia polskiego konsumenta.
W części galowej nastąpiło przekazanie certyfikatu ISO dla Oddziałów Terenowych ARR oraz wręczenie odznaczeń pracownikom Agencji oraz medali dla instytucji współpracujących z ARR. Na zakończenie galę uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca Jawor.

POWIĄZANE

Polacy zadowoleni z transformacji energetycznej. Blisko co drugi badany potwierd...

Mazurska Manufaktura S.A., specjalizująca się w produkcji kraftowych alkoholi mo...

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) przypomina, że zbliża się termi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę