aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

AgroLiga u prezydenta: Pysiakowie i PEPEES - mistrzami

16 marca 2009
W piątek, 13 marca br. Prezydent RP - Lech Kaczyński spotkał się w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego z laureatami konkursu AgroLiga 2008. Wcześniej, tego samego dnia laureaci szczebla krajowego konkursu AgroLiga 2008 oraz przedstawiciele wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego (WODR) z całego kraju na spotkaniu w ministerstwie rolnictwa otrzymali imienne listy gratulacyjne od ministra a część z nich także Honorowe Odznaki "Zasłużony dla Rolnictwa".

Konkurs Agroliga cieszy się w kraju dużym powodzeniem wśród rolników i firm. Przebiega on w dwóch etapach: wojewódzkim i krajowym. Ogólnopolski Konkurs AgroLiga 2008 organizowany był na szczeblu wojewódzkim, podobnie jak 16 wcześniejszych edycji, przez WODR, na szczeblu krajowym przez Redakcję Audycji Rolnych TVP we współpracy ze Stowarzyszeniem AgroBiznesKlub, grupującym wielu laureatów AgroLigi z lat poprzednich. Tradycyjnie patronat nad konkursem pełnią: minister rolnictwa i rozwoju wsi, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, prezes Agencji Rynku Rolnego i prezes TVP SA. W roku 2008 konkurs objął honorowym patronatem Prezydent RP.

Celem konkursu jest wyłonienie mistrzów krajowych w kategoriach: Rolnicy i Firmy. Do kategorii "Rolnicy" można zaliczyć wyłącznie osoby prowadzące samodzielnie lub wraz z rodziną gospodarstwo rolne. Kandydaci powinni uzyskiwać wyniki (plony, wydajność w produkcji zwierzęcej itp.) znacznie powyżej średniej krajowej. Wskazane jest także, aby w gospodarstwach były prowadzone dodatkowe działalności (świadczenie usług, przetwórstwo, agroturystyka itp.). Do kategorii "Firma" można zaliczyć wyłącznie przedsiębiorstwa działające na rynku regionalnym, czyli na terenie danego województwa i ościennych.

Najlepszymi rolnikami za 2008 r. zostali wybrani Elżbieta i Wojciech Pysiakowie ze Zdziechowa w woj. mazowieckim. Gospodarzą na 75 hektarach. Tuczą trzodę w cyklu zamkniętym. Roczna produkcja tuczników sięga 1,4 tys. sztuk. Pysiakowie od dwóch lat produkują także wędliny, które sprzedają w centrum handlowym w Radomiu.

W kategorii "Firmy" najlepsze okazało się Przedsiębiorstwo Przemysłu Spożywczego PEPEES z Łomży, woj. podlaskie. PEPEES to największe w kraju przedsiębiorstwo produkujące szlachetną skrobię ziemniaczaną i jej przetwory. Najwyższej jakości produkty firmy mają ponad 2200 zastosowań w wielu dziedzinach przemysłu - od spożywczego przez kosmetyczny i farmaceutyczny, po budowlany. Prawie 25% produktów PEPEES S.A. trafia do odbiorców w Europie, Azji i obu Amerykach. Firma działa w Łomży już od ponad 40 lat. Obecnie zatrudnia ponad 200 osób i stale współpracuje z blisko 2 tysiącami plantatorów. W najbliższych latach firma rozszerzy ofertę współpracy z rolnikami. Stanie się to po wybudowaniu wytwórni skrobi ziemniaczanej - wysoko przetworzonej oraz skrobi zbożowych. Spółka zamierza także wprowadzić produkcję komponentów do biopaliw.

Gala AgroLigi na szczeblu krajowym, gromadząca tradycyjnie kilkuset uczestników - najlepszych w kraju rolników i przedstawicieli najprężniej rozwijających się firm agrobiznesowych po raz pierwszy miała miejsce w Pałacu Prezydenckim. Prezydent wręczył listy gratulacyjne 29 laureatom konkursu. Zwycięzcy otrzymali również puchary i dyplomy od ministra rolnictwa i rozwoju wsi, od prezesa ARiMR oraz od prezesa ARR.

- Rolnictwo to siła polskiej rodziny - powiedział prezydent, gratulując rolnikom. Jak zauważył Lech Kaczyński, "pierwsze lata po wejściu do Unii były dla rolnictwa bardzo dobre, a teraz sytuacja uległa istotnemu pogorszeniu". - Ci, którzy w tych warunkach dają sobie bardzo dobrze radę, zasługują na szczególne wyróżnienie.

Prezydent podkreślał, że polskie rolnictwo jest siłą w Unii Europejskiej. - Jestem przekonany, że Polska zdoła wywalczyć w najbliższych latach w Unii taką politykę wspierania rolnictwa, która będzie korzystna dla naszego kraju" - powiedział. - Trzeba dążyć do tego, żeby wsparcie dla polskiego rolnika było podobne do wsparcia dla rolnika francuskiego - zaznaczał Prezydent. Innym problemem polskiej wsi jest zdaniem Lecha Kaczyńskiego oświata. - Powinniśmy dbać o to, żeby jak najwięcej dzieci rodzin rolniczych ukończyło studia - podkreślał.

W czasie wręczania nagród i listów nie zabrakło i akcentów rodzinnych. Panu Prezydentowi asystowały panny Teresa i Ewelina Kaczyńskie - ubrane w tradycyjny strój szlachcianek podlaskich. Lech Kaczyński, po wypowiedzi przedstawiciela PEPEES, z rozrzewnieniem potwierdził, że w czasach dzieciństwa i młodości przyjeżdżał na podłomżyńską wieś na letni wypoczynek do gospodarstwa swej ciotecznej babci, gdzie często pomagał przy żniwach i w gospodarstwie.

A oto pełna lista laureatów:

Mistrzowie Krajowi - Elżbieta i Wojciech Pysiakowie ze Zdziechowa w woj. mazowieckim, specjalizujący się w hodowli trzody chlewnej i dodatkowo prowadzący masarnię przydomową.

Wicemistrzowie Krajowi:

Weronika i Tadeusz Gajurowie z Gierałtowca w woj. dolnośląskim (produkcja roślinna i hodowla trzody chlewnej), Maria i Krzysztof Leśniewscy ze wsi Konopki-Jałbrzyków Stok w woj. podlaskim (hodowla bydła mlecznego), Krystyna i Zdzisław Litkowie z Nowej Wsi w woj. kujawsko-pomorskim (hodowla bydła mlecznego), Anna i Paweł Łukaszewiczowie z Lądowa w woj. pomorskim (produkcja roślinna), Tamara i Edward Przyłuccy z Brożówki w woj. warmińsko-mazurskim (produkcja roślinna i hodowla bydła mięsnego), Dominika i Bartłomiej Rimkowie z Przybyszowa w woj. lubuskim (chów i hodowla bydła mlecznego).

Laureaci Krajowi:

Renata i Paweł Bytomscy z Gwoździan w woj. śląskim (produkcja drobiu), Paweł Guzy z Wierzawic w woj. podkarpackim (chów trzody chlewnej i prowadzenie stadniny koni), Wanda i Karol Korzeniowscy ze Strojca w woj. opolskim (hodowla bydła mlecznego), Magdalena i Marek Majewscy z Witowic w woj. lubelskim (produkcja roślin ozdobnych z rodziny wrzosowatych), Joanna i Paweł Muchowie z Miłocic w woj. małopolskim (hodowla bydła mlecznego), Paulina i Paweł Paciorkowie ze Świdwinka w woj. zachodniopomorskim (produkcja roslinna i chów bydła mlecznego), Stanisław i Bolesław Pawłowscy ze wsi Zrecze Duże w woj. świętokrzyskim (produkcja ziemniaków) i Patrycja i Błażej Wiązowie z Zadzimia w woj. łódzkim (sad ekologiczny).

Kategoria firmy: Mistrz Krajowy - Przedsiębiorstwo Przemysłu Spożywczego PEPEES z Łomży, woj. podlaskie.

Wicemistrzowie krajowi: PP-U-H "BEST" Barbara Estkowska, Iława, woj. warmińsko-mazurskie, "Prem-Vit" Róża i Piotr Frątczakowie Sp.j., Inowrocław, woj. kujawsko-pomorskie, Przetwórnia Owoców i Warzyw "Prospona", Nowy Sącz, woj. małopolskie, Zakład Mięsny LENARCIK, Gotardy, woj. mazowieckie, Zakład Przetwórstwa mięsnego Marek Leśniak, Strzyżów, woj. podkarpackie, Gospodarstwo Ogrodnicze Wawrzyniec Zieliński, Wawrów, woj. lubuskie.

Laureaci krajowi: FTK Sp. z o.o. Krasnystaw, woj. lubelskie, Zakład Przetwórstwa i Handlu Mięsnego "Złotex" Aleksandrowiczowie, Chojnaccy Sp.j., Złoczew, woj. łódzkie, METRO PLUS Dariusz Dąbkowski, Kietrz, woj. opolskie, Zakład Mięsny WIKLINO Dorota i Andrzej Jaworscy, Wiklino, woj. pomorskie, PH-U "Komes-Mag" Hiernim Jarczok&Krzysztof Moc Sp.j., Międzyrzecze Dolne, woj. śląskie i PH-U "Agroma" Sp. z o.o., Wałcz, woj. zachodniopomorskie.

POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę