aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Agroturystyka daje szansę małym gospodarstwom

11 września 2007
Bardzo dobrym przykładem gospodarstwa, które osiągnęło sukces w agroturystyce jest gospodarstwo Państwa Jadwigi i Stanisława Chmielów. Gospodarstwo Agroturystyczne CHMIEL  „ nominowane przez Małopolską Izbę Rolniczą do Nagrody Gospodarczej Wojewody Małopolskiego w kat. Gospodarstwa Agroturystyczne w 2005 roku” zdobyło wyróżnienie.

Gospodarstwo „ CHMIEL „ położone jest w otulinie Pienińskiego Parku Narodowego, 2 km od przystani flisackiej, z której płynąc łodziami flisackimi można podziwiać Przełom Dunajca i urocze  zakątki Pienin, piękny krajobraz, liczne szlaki turystyczne to doskonała oferta dla osób uprawiających turystykę aktywną. Jezioro zalewowe Czorsztyn – Sromowce – Niedzica umożliwia uprawianie sportów wodnych. Zimą bardzo dobre warunki narciarskie,  w odległości 2 km wyciąg narciarski – Polana Sosny , w odległości 10 km Kluszkowce. Gospodyni Jadwiga Chmiel jest nauczycielką , uczestniczyła w różnego rodzaju kursach z zakresu przygotowywania potraw regionalnych  między innymi w Rakszawie. Wiejska dobra kuchnia i chleb własnego wypieku to naprawdę przyciąga gości. Stanisław Chmiel z wykształcenia jest  technikiem rolnikiem a także flisakiem ( ostatnio płynął łodzią flisacką do Gdańska od 11 czerwca do 01 lipca tego roku.). Wspólnie prowadzą  międzynarodowe gospodarstwo rolne ekologiczne o powierzchni 6 ha  ( 4 ha w Polsce , 2 ha na Słowacji) , gospodarstwo agroturystyczne od 1997 roku. Do dyspozycji gości są pokoje po remoncie z SPO w 2006 roku:               2-, 3-, 4- osobowe z łazienkami, zTVP i z dostępem do internetu. Do dyspozycji gości jest także kuchnia - świetlica (z TV-SAT) z aneksem kuchennym. Wypożyczalnia rowerów jest otwarta dla wszystkich. Może z niej skorzystać każdy, kto choć trochę lubi jazdę na rowerze, a przy okazji spędza swój urlop gdzieś w pobliżu Sromowiec Wyżnych. Na chętnych czeka  kilkanaście "górali" - o różnym wyglądzie i różnej wielkości.  Pieniny to raj dla wszystkich miłośników kolarstwa wyczynowego, jak i amatorskiego. Gospodarze proponują kilka ciekawych wycieczek rowerowych: Dookoła Jeziora Czorsztyńskiego Drogą Pienińską  Sromowce Wyżne - Spiskie Hanusovce - Osturna - Łysa Polana,Bukowina Tatrzańska - Łapszanka - Niedzica - Sromowce Wyżne Sromowce Wyżne - Niedzica - Kacwin (turystyczne przejście graniczne)

Na dachu   zamontowany jest  kolektor słoneczny, który pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu wody. Jest u nas ciepło -  mówią gospodarze  także dzięki nowoczesnej pompie ciepła. Z dumą możemy więc powiedzieć, że nasze gospodarstwo jest przyjazne środowisku. Kolektory słoneczne wykorzystywane są od wielu lat. U nas zamontowany jest kolektor z systemem samonaprowadzania na najjaśniejszy punkt na niebie. W naszej strefie klimatycznej wykorzystanie energii słonecznej musi odbywać się w sposób intensywny. Aby uzyskać maksymalnie dużo energii promienistej - konieczne jest korygowanie ustawienia kolektora .  
Pompa ciepła jest urządzeniem odbierającym ciepło z wód powierzchniowych. Koszt eksploatacji ogrzewania opartego na tradycyjnych nośnikach energii takich jak węgiel kamienny, gaz ziemny, olej opałowy czy prąd elektryczny jest wyższy niż w przypadku systemu z pompą ciepła. Jako urządzenie elektryczne pompa ciepła nie emituje żadnych zanieczyszczeń do atmosfery, nie wymaga komina, jest więc bardzo przyjazna dla środowiska.

W gospodarstwie prowadzona jest również działalność gospodarcza. W grudniu 2003 Stanisław Chmiel złożył wniosek do ARiMR do programu Sapard dz. 4.1 na "Studio rekreacji i odnowy biologicznej" .W kwietniu 2004 podpisali umowę z ARiMR w Krakowie na realizację obranego celu. Czas jaki potrzebowali na zakup i oddanie do użytku wspomnianych urządzeń to 1 miesiąc, po połowie maja złożyli wniosek o płatność,  w lipcu otrzymali zwrot połowy poniesionych kosztów. W czasie inwestycji odwiedzili  gospodarstwo  Audytorzy UE kontrolujący poczynania polskich rolników. Studio odnowy biologicznej wyposażone jest w : sauna - Centrum sauna Poznań-  solarium - stojące firmy Tanzzi-  siłownia - urządzenia firmy Kettler, bieżnia, rower, przełajowiec, stepper, atlas, wioślarz, pas do masażu ogólnego, ławeczka.

Na wiosnę  w 2004 gospodarze złożyli  wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich do gruntów rolnych lub o przyznanie płatności z tytułu wsparcia działalności rolniczej na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania. We wrześniu  wniosek o przyznanie płatności z tytułu realizacji przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt  pakiet gospodarstwo ekologiczne bez certyfikatu - S02, półnaturalne łąki dwukośne - P02,   a w marcu 2005 wniosek  o wsparcie gospodarstw niskotowarowych.
Gospodarstwo agroturystyczne „CHMIEL”  posiada kategorię drugą nadaną przez Polską Federację Turystyki Wiejskiej. Jest zrzeszone w  Stowarzyszeniu  Turystyki i Agroturystyki  Ziem Górskich oraz  w Polskim Stowarzyszeniu Flisaków Pienińskich.  Jest laureatem wielu konkursów miedzy innymi plebiscytu czytelników Gazety Krakowskiej                  „ Wielkie Odkrywanie Małopolski „ ,  " Gospodarstwo przyjazne środowisku " . Od początku działania w agroturystyce współpracuje z Izbą Rolniczą . Przyjmuje grupy rolników z innych rejonów, którzy planują rozpocząć działalność agroturystyczną. Posiada własne strony internetowe www. chmiel.pieniny.net, www..stchmiel.republika.pl  www.chmiel.sromowce.pl jak  również uczestniczy wspólnie z Małopolską Izbą Rolniczą  w imprezach promujących agroturystykę, między innymi uczestniczyli w Agropromocji w Nawojowej  gdzie stoisko „ Agroturystyczna Wieś Sromowce Niżne” zdobyła wyróżnienie za najładniejszą ekspozycję. Od dwóch lat przygotowują prezentację  podczas Giełdy Agroturystycznej w Krakowie na Akademii Rolniczej Wydział Leśny wspólnie z zespołem regionalnym „Sromowianie”.
Gospodarze są bardzo otwarci na współpracę, osoby zainteresowane  mogą się kontaktować pocztą elektroniczną e-mail  chmiel@pieniny.net stchmiel@poczta.onet.pl lub telefonicznie 0-18 26-29-780. 0691537876

Działania MIR  w zakresie agroturystyki:

1.    Pomoc merytoryczna  dla rolników z zakresie przygotowania gospodarstwa , pokoi gościnnych do przyjmowania  turystów .
2.    Organizacja szkoleń dla zainteresowanych grup od 15-20 osób – szkolenia jednodniowe dotyczące podstawowych przepisów prawnych.
3.    Organizacja szkoleń wyjazdowych do przykładowych gospodarstw agroturystycznych, wymiana doświadczeń ,
4.    Bezpłatna wysyłka przepisów prawnych dla rolników rozpoczynających działalność agroturystyczną..
5.    Bezpłatne umieszczenie informacji o danym gospodarstwie agroturystycznym na stronie internetowej www.mir.krakow .pl w dziale agroturystyka po przesłaniu danych przez rolnika łącznie z materiałem zdjęciowym.
6.    Pomoc w organizacji i przygotowaniu stoisk na targach turystycznych , giełdach i imprezach promocyjnych.  
7.    Udzielanie  informacji turystom  o możliwościach wypoczynku w   gospodarstwach agroturystycznych ( wysyłka folderów , informatorów ).
8.    Współpraca z organizacjami zrzeszającymi gospodarstwa agroturystyczne w Małopolsce ( Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne, Stowarzyszenie Turystyki i Agroturystyki Ziem Górskich, Limanowskie stowarzyszenie Agroturystyczne, Małopolskie Stowarzyszenie Promocji i Agroturystyki w Suchej Beskidzkiej.

9.    Współpraca z Regionem Rhone – Alpes we Francji,  szkolenia z ekspertami  francuskimi w Polsce jak również szkolenia wyjazdowe rolników  do Francji w zakresie tworzenia nowych form turystyki np. gospodarstwa pedagogiczne

POWIĄZANE

22 kwietnia NCBR ogłosiło nabór wniosków na wspólne projekty naukowców i przedsi...

Copa i Cogeca zwracają się do negocjatorów ds. opakowań o znalezienie wykonalneg...

Wkrótce rozpocznie się sezon działkowy, a wraz z nim czas przygotowania do letni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę