Adama_15.08-30.09.2021

Agroturystyka korzysta z ulg podatkowych

19 sierpnia 2010
RAFAŁ SIDOROWICZ o działalności sezonowej - Podatnicy, którzy prowadzą niewielkie gospodarstwo agroturystyczne, mogą nie płacić podatków. Takim osobom po spełnieniu pewnych warunków przysługują ulgi w PIT i podatku od nieruchomości.
ROZMOWA

EWA MATYSZEWSKA:
Osoby prowadzące sezonową działalność w zakresie usług agroturystycznych mogą skorzystać z ulg podatkowych. Jakich?

RAFAŁ SIDOROWICZ:*
Gdy działalność osiąga niewielki rozmiar – na rzecz turystów wynajmowanych jest do 5 pokoi gościnnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, podmioty te, przy spełnieniu dodatkowych przesłanek, uprawnione są do preferencji w odniesieniu do podatku dochodowego oraz podatku od nieruchomości.

Na czym polega ulga w podatku dochodowym?

Istotą ulgi w podatku dochodowym jest zwolnienie z opodatkowana dochodów uzyskanych z tytułu wynajmu oraz wyżywienia turystów, przy czym bez znaczenia pozostaje liczba letników – istotna jest jedynie liczba pokoi. Poza zakresem zwolnienia pozostają często spotykane uzupełnienia wypoczynku w postaci różnego rodzaju rozrywek dla turystów (np. przejażdżki, ogniska).

Jak właściwie rozliczać taką działalność?

Podatnicy powinni wydzielić część wynagrodzenia przypadającą na dochód zwolniony oraz dochód opodatkowany, przy czym taki podział nie powinien być oderwany od rzeczywistej wartości świadczeń. Celem uniknięcia potencjalnego sporu z fiskusem w tym zakresie, godne rozważenia jest skorzystanie z możliwości, jakie daje złożenie wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej. Rozwiązanie takie nie będzie jednak dostępne dla wszystkich właścicieli gospodarstw agroturystycznych, m.in. dla tych, którzy zatrudniają więcej niż dwóch pracowników lub pełnoletnich członków rodziny.

Z prowadzeniem gospodarstwa agroturystycznego wiąże się również kwestia podatku od nieruchomości. Na co w tym przypadku zwrócić uwagę?

Szeroka definicja działalności gospodarczej przyjęta dla potrzeb tego podatku powoduje, że w stosunku do gruntów oraz części budynków związanych z wynajmem na rzecz turystów zastosowanie znajdzie najwyższa stawka podatku od nieruchomości. Przy czym, jak wskazuje Ministerstwo Finansów, bez wpływu na wysokość podatku pozostaje kwestia braku technicznej możliwości wykorzystywania pomieszczeń poza sezonem. Niemniej, podobnie jak ma to miejsce w podatku dochodowym, dla osób prowadzących wynajem o niewielkiej skali możliwe jest zastosowanie ulgi, która pozwoli na odprowadzenie podatku według stawek właściwych dla budynków mieszkalnych.

Na czym polega ulga w podatku od nieruchomości?

Zasadniczo krąg adresatów obu ulg się pokrywa. Istotną różnicą, wynikającą z lokalnego charakteru podatku od nieruchomości, jest konieczność spełnienia wymogu posiadania miejsca stałego pobytu na terenie gminy położenia gospodarstwa wiejskiego.

Rafał Sidorowicz
doradca podatkowy, konsultant w TPA Horwath

POWIĄZANE

18 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczyna wyp...

16 października obchodziliśmy Światowy Dzień Żywności. Tegoroczne obchody odbywa...

Prezes KRUS dr Aleksandra Hadzik przekazała Państwu Małgorzacie i Markowi Borkow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę