aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Akcesja Polski do UE zmieniła naszą wieś

5 stycznia 2016
,,Rolnictwo i obszary wiejskie województwa pomorskiego jako beneficjent Wspólnej Polityki Rolnej  Unii Europejskiej – Bilans minionej dekady 2004 – 2014’’  to tytuł konferencji  zorganizowanej 25  kwietnia w Ośrodku  konferencyjno – wypoczynkowym ,,Posejdon’’ w Ustce przez  Pomorską Izbę Rolniczą.

 W obradach, których celem było podsumowanie dziesięcioletniego okresu uczestnictwa Polski w strukturach Unii Europejskiej ze szczególnym uwzględnieniem pomorskiej wsi  uczestniczyli przedstawiciele samorządu rolniczego, terytorialnego  oraz instytucji działających na rzecz rozwoju rolnictwa na terenie województwa pomorskiego .

-  Akcesja , niepodważalnie miała ogromne znaczenie  dla wszystkich obywateli  naszego kraju , jednak szczególnie  - w naszej ocenie – dla mieszkańców obszarów wiejskich i całego sektora rolnego. Bez wątpienia fakt ten na trwale zmienił , zmienia i będzie zmieniał oblicze polskiej , w tym pomorskiej wsi – powiedział rozpoczynając obrady Zenon Bistram, prezes Pomorskiej Izby Rolniczej.

Uczestnicy konferencji zgodnie w swoich wypowiedziach podkreślali, że 10-  letni bilans obecności naszego kraju w UE jest dla polskiej wsi korzystny .  Jak pokazują dane statystyczne  i analizy ekspertów objecie naszego rolnictwa instrumentami Wspólnej Polityki Rolnej otworzyło w historii polskiej wsi nowy rozdział . Dzięki integracji z UE napływają na polska wieś ogromne środki na modernizacje , rośnie eksport żywności , dwukrotnie wzrosły dochody gospodarstw rolnych. Z roku na rok poprawiają się warunki pracy, zmienia się struktura rolnictwa, rozwija sektor rolno – spożywczy , a wieś odmłodniała. Średni wiek polskiego rolnika jest najniższy w Unii Europejskiej.

Już od kilku lat samorząd województwa pomorskiego organizuje  konkurs ,,Piękna Wieś Pomorska’’ , którego celem jest promocja nowoczesnych i innowacyjnych przedsięwzięć infrastrukturalnych o zasięgu lokalnym, regionalnym lub transregionalnym, zrealizowanych na obszarach wiejskich współfinansowanych z poakcesyjnych funduszy. Projekty są  oceniane m.in. pod kątem pomysłowości i innowacyjności, partnerstwa w trakcie realizacji, wpływu na wzrost aktywności społecznej oraz na rozwój gospodarczy regionu.
  Jest to bardzo dobra inicjatywa , ponieważ warto pokazywać i promować dobre praktyki w zakresie rozwoju obszarów wiejskich.
Polska wieś jest prawdziwą ostoją tradycji i kultury, ale żeby mogła przetrwać jak podkreślają  włodarze województwa pomorskiego musi przekształcać się i rozwijać, dostosowywać do nowej rzeczywistości społeczno-gospodarczej.

Działania Unii Europejskiej wspierają od lat w swoich programach politykę zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, w tym także rozwój infrastruktury technicznej, społecznej i ekologicznej. Dzięki realizowanym projektom wieś staje się coraz bardziej przyjaznym miejscem zamieszkania i wypoczynku.
 Pomorska wieś pięknieje  nie tylko dzięki unijnym dotacjom , ale przede wszystkim dzięki swoim mieszkańcom , którzy potrafili dobrze wydać  pozyskane środki finansowe.
Swój  i to znaczny udział w pozytywnym rozwoju obszarów wiejskich  wojewódzka pomorskiego ma również samorząd rolniczy.
W minionej dekadzie ( 2004 – 2014) , Pomorska Izba Rolnicza stała się beneficjentem funduszy unijnych , pozyskując w licznych programach i grantach kwotę ponad 10 milionów złotych  na działania wspierające pomorską wieś  i rolnictwo.
W ramach tych środków Pomorska Izba Rolnicza zorganizowała dla tysięcy rolników , ponad 200 kursów zawodowych i szkoleń , które umożliwiły im zdobycie nowych , dodatkowych kwalifikacji , dywersyfikując tym , działalność rolniczą.

Pracownicy Izby pomagali i nadal pomagają rolnikom województwa pomorskiego i nieodpłatnie sporządzają dziesiątki tysięcy wniosków między innymi o dopłaty obszarowe, rolnośrodowiskowe ,  do materiału siewnego czy na modernizacje gospodarstw rolnych.

Samorząd rolniczy województwa pomorskiego jest także emitentem publikacji dotyczących zagadnień PROW 2007 – 2013 , broszur z  zagadnień dotyczących  poszczególnych osi PROW, biuletynów informacyjnych  i innych publikacji zakresu  miedzy innymi ochrony środowiska , produkcji zwierzęcej, roślinnej, sadowniczej i ogrodniczej oraz finansów gospodarstwa rolnego i agroturystyki.
W ostatnich dziesięciu  latach samorząd rolniczy województwa pomorskiego był współorganizatorem  licznych Turniejów Kół Gospodyń Wiejskich , Targów Rolniczych, Konkursów wojewódzkich  o tematyce rolniczej i fundatorem nagród rzeczowych o wartości ponad 60 000 złotych.

Ponadto w latach 2009 – 2014 PIR przy wsparciu środków z funduszy Promocji  zrealizował i nadal kontynuuje działania promujące pomorskich producentów mięsa, mleka i zbóż organizując liczne imprezy , których celem jest promocja  wśród konsumentów zdrowej i smacznej regionalnej żywności .

- Warto było angażować środki w polskie rolnictwo przez ostatnie 10 lat . Dzięki unijnemu wsparciu polska wieś zyskała bowiem  nowe , radosne oblicze.
Proce zmian na polskiej wsi  ,,na lepsze ‘’ jeszcze się nie zakończył . W nowym unijnym budżecie na lata 2014 – 2020 zarezerwowano dla polskiego rolnictwa 42, 4 mld euro czyli o 3, 2 mld euro więcej niż poprzedniej perspektywie finansowej. To wszystko  stanowi ogromne wyzwanie  i wymaga dalszego zaangażowania oraz mobilizacji wielu środowisk i śmiałych, zdecydowanych działań  mających na celu dalszą restrukturyzacje polskiej wsi i podniesienie standardu życia jej mieszkańców- podsumowuje Zenon Bistram.

POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę