aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Akcja na rzecz Owadów Zapylających - Operation Pollinator

4 sierpnia 2012
W 2012 r. tym roku Syngenta rozpoczęła w Polsce projekt pt. Operation Pollinator – Akcja na rzecz Owadów Zapylających mający na celu zwiększenie liczby owadów zapylających poprzez zapewnienie im właściwego środowiska naturalnego na użytkach rolnych, dla :
  • ochrony i wspierania różnorodności biologicznej
  • poprawy wydajności i jakości upraw
  • zapewnienia zrównoważonego wzrostu w rolnictwie i równowagi w środowisku naturalnym
Zainicjowana przez firmę Syngenta i oparta na badaniach naukowych i doświadczeniach rolników Akcja na rzecz Owadów Zapylających pomaga rolnikom w skutecznym tworzeniu i zarządzaniu siedliskami zasobnymi w pyłek kwiatowy, w kluczowych lokalizacjach, w obrębie gospodarstwa – oraz znacząco poprawia stan populacji owadów zapylających.

Owady zapylające mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania wielu siedlisk przyrodniczych oraz produkcji wielu roślin uprawnych. Ponad 80% europejskich rodzajów upraw bezpośrednio zależy od zapylania przez owady.

Koszty zapylania przez pszczoły i inne owady zapylające ponoszone przez europejskich rolników szacowane są na około dla 5 mld Euro rocznie. Wartość owadów zapylających dla globalnego ekosystemu jest szacowana na około 150 mld Euro rocznie.

Liczba owadów zapylających znacznie zmniejszyła się w Europie w ostatnich latach – w niektórych w drastyczny sposób. Do utraty siedlisk naturalnych owadów zapylających przyczyniają się dwa czynniki – utrata miejsc zdobywania pożywienia oraz utrata obszarów hodowli.

Zarządzanie środowiskiem jest obecnie kluczowe dla unijnego systemu wsparcia i zajmuje wysoką pozycję na liście priorytetów polityków, sprzedawców i konsumentów. Daje to możliwość stworzenia obszarów niezwykłe korzystnych dla przyrody, ale również dających zyski rolnikom.

Operation Pollinator – Akcja na rzecz Owadów Zapylających daje praktyczne rozwiązania pomagające rolnikom w tworzeniu na terenie gospodarstw cennych środowisk naturalnych przyciągających owady zapylające.

Dzięki wykorzystaniu określonych technologii, z powodzeniem mogą być tworzone i zarządzane nowe siedliska naturalne dostosowane do lokalnych warunków i owadów zapylających.

Monitoring prowadzony przez naukowców zajmujących się owadami pożytecznymi pokazał, że dzięki tworzeniu środowisk naturalnych dla owadów zapylających liczba trzmieli wzrosła nawet o 600%, motyli 12-krotnie, innych owadów ponad 10-krotnie w ciągu trzech lat. Zwiększająca się liczba owadów zapylających została uznana za przyczynę wzrostu wydajności i jakości niektórych kluczowych europejskich upraw rolnych.

Operation Pollinator – Akcja na rzecz Owadów Zapylających jest ogromną szansą stworzenia pozytywnego wizerunku przemysłu rolnego w odbiorze opinii publicznej. W najlepszy sposób pokazuje, że gospodarka rolna i właściwe zarządzanie ochroną środowiska naturalnego mogą współistnieć. Zachęcamy Państwa do udziału w projekcie.

Utworzone dzięki Akcji na rzecz Owadów Zapylających naturalne środowiska dla owadów zapylających:

  • Znacząco zwiększają liczbę owadów zapylających
  • Dają ogromnie korzyści motylom i innym owadom
  • Poprawiają, dzięki bardziej efektywnemu zapylaniu, wydajność upraw
  • Tworzą jednocześnie siedliska naturalne dla małych ssaków i polnych ptaków
  • Upraszczają zarządzanie uprawami
  • Kwalifikują do dopłat rolnośrodowiskowych
  • Tworzą dodatkowy rynek zbytu dla produktów
  • Budują silną więź ze sprzedawcami detalicznymi
  • Tworzą bardziej zrównoważony system gospodarki rolnej


POWIĄZANE

Łączna powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce w roku 2023 przekroczyła 1,8 mln h...

MSD Animal Health zaprasza do konkursu “Pignnovation Award”  Udział mogą wziąć u...

Rada Polityki Pieniężnej podjęła wczoraj decyzję o utrzymaniu stóp procentowych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę