Adama_AgilTrinity_15.08.2020
GUS_230920_750x100_stat

Bank, który finansuje, ale też integruje

29 stycznia 2009
BGŻ, czołowy bank finansujący rolnictwo i gospodarkę żywnościową w Polsce, wychodzi naprzeciw jednemu z największych problemów polskiego sektora rolno-spożywczego, jakim jest brak odpowiednio silnych i trwałych powiązań produkcyjnych między rolnikami a przetwórcami żywności oraz między tymi samymi rolnikami a dostawcami środków do produkcji rolnej (np. firmami paszowymi, producentami i dilerami maszyn i urządzeń, itp.).
Proponuje rolnikom bardzo interesujący produkt finansowy o nazwie: „Finansowanie powiązań produkcyjnych w agrobiznesie”. Warto zapoznać się z zasadami tego instrumentu, gdyż daje on producentom poczucie znacznie większego komfortu w prowadzeniu gospodarstwa rolnego, w tym przede wszystkim bezpieczeństwa finansowego i bezpieczeństwa sprzedaży.
Finansowanie powiązań produkcyjnych w agrobiznesie jako oferta bankowa BGŻ ruszyło niemal dwa lata temu. Pan Maciej Piskorski z Departamentu Finansowania Agrobiznesu BGŻ podkreśla, że jest to propozycja dla rolników, którzy chcą wreszcie prowadzić swoją działalność w sposób stabilny, bez nadmiernego ryzyka, bez obaw o sfinansowanie cyklu produkcyjnego, inwestycji, czy też o umiejscowienie swojej produkcji na rynku.
Jednym z przykładów funkcjonowania tego instrumentu jest współpraca Banku z jednym z najbardziej znanych zakładów mięsnych w Polsce, firmą Łmeat z Łukowa. W ramach tzw. umowy ramowej zawartej między BGŻ a zakładami mięsnymi Łmeat producent trzody chlewnej po podpisaniu umowy kontraktacyjnej ma możliwość uzyskania kredytu (w rachunku kredytowym) na zakup zwierząt  i pasz, czyli podstawowych i najdroższych czynników produkcji.  W przypadku trzody chlewnej kredyt jest przyznawany na okres do 18 miesięcy, a w przypadku bydła – do 24 miesięcy.
Zgodnie z prawem bankowym sprawdzana jest oczywiście najpierw zdolność kredytowa rolnika ubiegającego się o taki kredyt.  Doradca Klienta musi zatem odwiedzić klienta, który zgłasza się po raz pierwszy, aby poznać stan faktyczny w gospodarstwie, ale jak twierdzi przedstawiciel Banku, odrzucanych wniosków kredytowych jest tylko nieznaczny odsetek. Dla Banku bardzo istotną sprawą jest to, że rolnik jest związany z zakładami mięsnymi długoterminową umową kontraktacyjną.  Obowiązkowym zabezpieczeniem kredytu jest polisa ubezpieczeniowa oraz umowa przewłaszczenia stada i cesja praw z umowy kontraktacyjnej z odbiorcą żywca. Wg informacji przedstawiciela Banku koszt kredytu w ramach powiązania kooperacyjnego jest o około połowę niższy, niż gdyby rolnik sięgnął po niego z tzw. otwartego rynku.
Pomimo stosunkowo krótkiego okresu od wprowadzenia na rynek instrumentu Bank współpracuje już z kilkoma innymi przedsiębiorstwami przemysłu mięsnego na podstawie podobnych umów ramowych. Jak podkreśla jednak przedstawiciel banku, umowa z Łmeatem jest szczególna, gdyż przedsiębiorstwo to, chcąc jeszcze bardziej zainteresować rolników stałą współpracą pokrywa część kosztów kredytu. Nawiązana też została współpraca z mleczarniami.
Produkt „Finansowanie powiązań produkcyjnych w agrobiznesie” zaprojektowany został też tak, by ułatwiać rolnikowi zakup maszyn, urządzeń i innych środków produkcji. W tym przypadku umowa ramowa zawierana jest między Bankiem a danym dostawcą środków do produkcji rolnej (firmą paszową, dilerem sprzętu rolniczego, itp.) Umowa ta określa sposób i warunki finansowania działalności producenta rolnego. Firma prowadząca sprzedaż środków do produkcji prezentując swoją ofertę informuje rolnika o możliwości dokonania zakupu przy wykorzystaniu kredytu na bardzo korzystnych warunkach.

POWIĄZANE

Do 7 października 2020 r., czyli o tydzień dłużej, Agencja Restrukturyzacji i Mo...

Odpowiadając na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 5 sierpnia 2020 r. ...

Najnowsze dane o wynikach sprzedaży eksportowej brazylijskiej branży drobiarskie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę