Bank, który finansuje, ale też integruje

29 stycznia 2009
BGŻ, czołowy bank finansujący rolnictwo i gospodarkę żywnościową w Polsce, wychodzi naprzeciw jednemu z największych problemów polskiego sektora rolno-spożywczego, jakim jest brak odpowiednio silnych i trwałych powiązań produkcyjnych między rolnikami a przetwórcami żywności oraz między tymi samymi rolnikami a dostawcami środków do produkcji rolnej (np. firmami paszowymi, producentami i dilerami maszyn i urządzeń, itp.).
Proponuje rolnikom bardzo interesujący produkt finansowy o nazwie: „Finansowanie powiązań produkcyjnych w agrobiznesie”. Warto zapoznać się z zasadami tego instrumentu, gdyż daje on producentom poczucie znacznie większego komfortu w prowadzeniu gospodarstwa rolnego, w tym przede wszystkim bezpieczeństwa finansowego i bezpieczeństwa sprzedaży.
Finansowanie powiązań produkcyjnych w agrobiznesie jako oferta bankowa BGŻ ruszyło niemal dwa lata temu. Pan Maciej Piskorski z Departamentu Finansowania Agrobiznesu BGŻ podkreśla, że jest to propozycja dla rolników, którzy chcą wreszcie prowadzić swoją działalność w sposób stabilny, bez nadmiernego ryzyka, bez obaw o sfinansowanie cyklu produkcyjnego, inwestycji, czy też o umiejscowienie swojej produkcji na rynku.
Jednym z przykładów funkcjonowania tego instrumentu jest współpraca Banku z jednym z najbardziej znanych zakładów mięsnych w Polsce, firmą Łmeat z Łukowa. W ramach tzw. umowy ramowej zawartej między BGŻ a zakładami mięsnymi Łmeat producent trzody chlewnej po podpisaniu umowy kontraktacyjnej ma możliwość uzyskania kredytu (w rachunku kredytowym) na zakup zwierząt  i pasz, czyli podstawowych i najdroższych czynników produkcji.  W przypadku trzody chlewnej kredyt jest przyznawany na okres do 18 miesięcy, a w przypadku bydła – do 24 miesięcy.
Zgodnie z prawem bankowym sprawdzana jest oczywiście najpierw zdolność kredytowa rolnika ubiegającego się o taki kredyt.  Doradca Klienta musi zatem odwiedzić klienta, który zgłasza się po raz pierwszy, aby poznać stan faktyczny w gospodarstwie, ale jak twierdzi przedstawiciel Banku, odrzucanych wniosków kredytowych jest tylko nieznaczny odsetek. Dla Banku bardzo istotną sprawą jest to, że rolnik jest związany z zakładami mięsnymi długoterminową umową kontraktacyjną.  Obowiązkowym zabezpieczeniem kredytu jest polisa ubezpieczeniowa oraz umowa przewłaszczenia stada i cesja praw z umowy kontraktacyjnej z odbiorcą żywca. Wg informacji przedstawiciela Banku koszt kredytu w ramach powiązania kooperacyjnego jest o około połowę niższy, niż gdyby rolnik sięgnął po niego z tzw. otwartego rynku.
Pomimo stosunkowo krótkiego okresu od wprowadzenia na rynek instrumentu Bank współpracuje już z kilkoma innymi przedsiębiorstwami przemysłu mięsnego na podstawie podobnych umów ramowych. Jak podkreśla jednak przedstawiciel banku, umowa z Łmeatem jest szczególna, gdyż przedsiębiorstwo to, chcąc jeszcze bardziej zainteresować rolników stałą współpracą pokrywa część kosztów kredytu. Nawiązana też została współpraca z mleczarniami.
Produkt „Finansowanie powiązań produkcyjnych w agrobiznesie” zaprojektowany został też tak, by ułatwiać rolnikowi zakup maszyn, urządzeń i innych środków produkcji. W tym przypadku umowa ramowa zawierana jest między Bankiem a danym dostawcą środków do produkcji rolnej (firmą paszową, dilerem sprzętu rolniczego, itp.) Umowa ta określa sposób i warunki finansowania działalności producenta rolnego. Firma prowadząca sprzedaż środków do produkcji prezentując swoją ofertę informuje rolnika o możliwości dokonania zakupu przy wykorzystaniu kredytu na bardzo korzystnych warunkach.

POWIĄZANE

Od 18 do 31 stycznia 2021 r. ponownie przysługuje zasiłek opiekuńczy dla ubezpie...

Zarząd Towarowej Giełdy Energii S.A. podjął decyzję o zwolnieniu magazynów przys...

KOWR informuje, że od 1 lutego 2021 r. pierwsze podmioty skupujące surowe mleko ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę