biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Będzie większe spożycie przetworów mleczarskich

5 stycznia 2016
Jak przewiduje Bank Gospodarki Żywnościowej, w 2014 r. poprawią się uwarunkowania makroekonomiczne wpływające na konsumpcje przetworów mleczarskich.
W ubiegłym roku w Unii Europejskiej, odpowiadającej za 20 proc. światowej konsumpcji przetworów mleczarskich, niskie tempo wzrostu gospodarczego (+0,1 proc. w III kwartale 2013 r.) i zwyżki cen detalicznych nabiału spowodowały spadek wolumenu sprzedaży większości kategorii artykułów mlecznych - w Niemczech i we Francji obniżki sięgały 2-4 proc. r/r w III i na początku IV kwartału 2013 roku.
Lepiej funkcjonował rynek w Stanach Zjednoczonych (15 proc. światowej konsumpcji nabiału), gdzie w III kwartale PKB wzrosło o 3,6 proc. w relacji rocznej, spadło też bezrobocie. W tej sytuacji poprawiły się wyniki sprzedaży serów (+3 proc. r/r, przede wszystkim dzięki zapotrzebowaniu zgłaszanemu przez gastronomię), ale popyt na mleko płynne spadł o ponad 3 proc.
2014 rok powinien przynieść stabilizację na rynku mleczarskim. Według prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) wzrost PKB w bieżącym roku w Unii sięgnie 1,2 proc. r/r wobec szacowanych na 2013 r. 0,02 proc. W USA gospodarka przyrośnie o 2,6 proc., co powinno przełożyć się na dalszy spadek bezrobocia i wzrost dochodów rozporządzalnych. W efekcie, według szacunków Rabobanku, w I półroczu br. konsumpcja przetworów mleczarskich w tym kraju będzie wyższa o 1,5% w relacji rocznej (w ekwiwalencie mleka).
Jeżeli chodzi o kraje rozwijające się, to MFW przewiduje przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego w 2014 r. do 5,1 proc. wobec szacowanego 4,5 proc. w 2013 roku. Wprawdzie jest to znacznie mniej niż w latach 2003-2007, gdy sięgało ono 8 proc., niemniej wystarczająco, aby stymulować popyt importowy na artykuły mleczarskie. Wzmożonych zakupów oczekujemy ze strony krajów Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu oraz Azji Południowo-Wschodniej.
W bieżącym roku ożywieniu po stronie popytu (który w 2013 r. był generowany głównie przez Chiny i Rosję) będzie towarzyszył wzrost produkcji mleka w większości regionów świata, co będzie wywierało presję raczej w kierunku stabilizacji/spadków cen artykułów mlecznych.



POWIĄZANE

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych podkreśla konieczność traktowa...

Obecnie zastrzeżonych jest ponad 6,5 mln numerów PESEL. Jak podkreślają znawcy t...

 Rynek zbóż (jęczmień, pszenica, kukurydza) Ukraina: ceny jęczmienia paszowego r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę