aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Betanal maxxPro 209 OD - herbicyd o niezwykłej skuteczności.

5 stycznia 2016
Skuteczne zwalczanie chwastów w burakach cukrowych jest trudne.  Wymaga znajomości stanu i stopnia zachwaszczenia plantacji ,umiejętności oceny kondycji  rośliny uprawnej, analizy pogody i ciągłej lustracji każdego z pól.  Wszystko w  kierunku  precyzyjnego dostosowania  preparatów,  ich dawek  oraz terminu  zabiegów .
Po ponad 20-stu latach stosowania metod  dawek  dzielonych  i dużym doświadczeniu  plantatorów w tym zakresie  wydawać się może,  iż nie powinno  być problemów  z ochroną herbicydową buraków  . Niestety  warunki  pogodowe: opady, przymrozki, wiatr, duże wahania temperatury, często krzyżują  nam szyki i stanowią wyzwanie dotyczące decyzji   jak prawidłowo  wykonać  zabieg . Jest o wiele łatwiej, gdy dysponujemy odpowiednią wiedzą, dobrym sprzętem(opryskiwacz) czy atutem w postaci wysokiej klasy herbicydu – skutecznym, łatwym w stosowaniu i bezpiecznym.                                                                                                                                       
W 2012 r. na rynek został  wprowadzony nowy preparat firmy Bayer CropScience  - Betanal® maxxPro® 209 OD,   oparty na innowacyjnej metodzie zwiększenia skuteczności substancji czynnych  poprzez zastosowanie  unikalnej technologii aktywacji. W efekcie dobrze znane substancje : fenmedifam , desmedifam i etofumesat  w obecności niewielkiej ilości aktywatora i na bazie  aktywniejszej formulacji  olejowej stały się  skuteczniejsze w zwalczaniu wielu gatunków chwastów w tym tych uciążliwych. Zastosowane rozwiązania sprawiają, że preparat doskonale rozpuszcza się w wodzie, ciecz robocza lepiej pokrywa i silniej przylega do blaszek liściowych chwastów, jest odporniejsza na zmywanie, wolniej odparowuje,  a substancje czynne  łatwiej i szybciej wnikają do blaszek liściowych chwastów. Skuteczność  nowego preparatu jest lepsza. Lepiej działają też preparaty stosowane w mieszankach z Betanalem maxxPro, co pozwala zmniejszyć o 20 – 30 % ich dawki a tym samym  obniżyć koszt ochrony.                                                                             

Betanal maxxPro  zarejestrowany  jest w dawce 1,25 – 1,5 l/ha, w trzech zabiegach nalistnych . Produkt najlepiej stosować w  fazie liścieni chwastów, bez względu na fazę rozwojową buraków.  W optymalnym terminie (liścienie chwastów)  dawką podstawową i wystarczającą jest 1,25 l/ha.
Przed zabiegiem należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów:                                                                                               

1. Temperatura i nasłonecznienie w ciągu dnia
- nie należy opryskiwać roślin  buraka cukrowego  w temperaturze  powyżej 20? C i w czasie silnego nasłonecznienia; ważne  jest również by takie warunki utrzymały się  przez pewien czas  po zabiegu;  w praktyce rolniczej gdy jest upalnie i słonecznie  zabiegi  lepiej  wykonywać pod wieczór, tak  by rośliny buraka miały czas na rozkład substancji czynnych  .                            
2. Warunki pogodowe :                 
- gwałtowne zmiany pogody z długiego okresu chłodów do upałów lub  odwrotnie                                  
- duże różnice temperatur miedzy dniem a nocą ( bardzo zimne noce i upalne dni)                                 
- dłuższe okresy opadów lub ulewne deszcze                                                                                                               
- przymrozki  1-2 doby przed zabiegiem lub spodziewane 1-2 doby po zabiegu  są niezwykle stresogenne dla roślin i mocno zwiększają ryzyko uszkodzeń; zaistnienie powyższych    sytuacji powinno skutkować opóźnieniem zabiegów o 1-2 dni.  
3. Nie należy również opryskiwać plantacji porażonych przez choroby ( zgorzele korzeni)  czy szkodniki oraz rośliny buraka cukrowego będące w stresie  fizjologicznym  np. z powodu problemów glebowych , złego nawożenia czy uszkodzeń wskutek burz pisakowych.                                                                                                              

Gdy mamy do czynienia z warunkami stresowymi  warto zwrócić uwagę i zastosować się do poniższych zaleceń , oto  kilka rad :  
-unikanie stosowania adjuwantów i wspomagaczy  olejowych , gdyby jednak taka konieczność wystąpiła  dawka powinna wynosić max 30% pełnej dawki;   
 - bezwzględnie należy unikać dodawania wszelkich nawozów
- obniżenie dawki  herbicydu podstawowego i partnerów w mieszaninach  zbiornikowych  lub jej podział 

Jeśli obniżone dawki  np. Betanalu maxxPro  do 1-1,1 l/ha  wydawałyby się nam za niskie, świetnym i sprawdzonym sposobem jest podzielenie  pełnej dawki   na  dwa opryski  i wy konanie ich w odstępie 2-3 dniowym . Metoda ta doskonale zdaje egzamin również w sytuacjach, gdy trzeba użyć wyższych dawek na przerośnięte chwasty ale nie pozwala na to faza rozwojowa buraków  cukrowych. Trzeba tylko pamiętać  by drugi oprysk wykonać  nie  wcześniej  niż 24 godziny po pierwszym i nie później niż 3 dni , ponieważ  chwasty z  widocznymi już objawami nekroz  nie będą pobierać herbicydów.                                     

Jeśli mówimy o bezpieczeństwie, to należy  zwrócić  szczególną uwagę na mycie sprzętu  po wcześniejszych zabiegach herbicydowych, zwłaszcza z użyciem sulfonylomoczników. Czynność tę trzeba wykonać bezwzględnie  tuż po  zakończeniu zabiegów,  i z użyciem środków wspomagających. Opryskiwacz należy myć  starannie i nie wolno zapominać o przeczyszczeniu filtrów głównych, filterków i dysz.  
Opisane powyżej  zagadnienia  służą do wskazania plantatorom  jak  w praktyce  należy  postępować  w stosowaniu  herbicydów buraczanych . Nabiera to  szczególnie ważnego znaczenia  w odniesieniu do zbliżającego  się sezonu .  Betanal maxxPro 209 OD to czołowy  herbicyd   na rynku polskim, swoją pozycję zawdzięcza   niezwykłej  skuteczności  chwastobójczej i  powszechnemu  stosowaniu w wielu programach ochrony herbicydowej buraka cukrowego.                                                          
POWIĄZANE

Komisarz Rolnictwa UE Janusz Wojciechowski przekazał, że na najbliższym i ostatn...

Do końca lipca br. rzemieślniczy Browar PINTA planuje uruchomić nową linię do pu...

Skuteczne ograniczenie ilości odpadów i zwiększenie recyklingu wymaga wcześniejs...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę