CTR_80917

Bez jabłek, bez eksportu

5 stycznia 2016
Eksport jabłek stoi. W tym sezonie sadownicy na sprzedaży za granicę nie zarobią. Powód jest prozaiczny. Po prostu nie ma co wysyłać. Szacuje się, że w tym sezonie eksport spadnie o 2/3.
Choć ceny jabłek eksportowych są całkiem niezłe. Kilogram kosztuje od złotówki do półtora złotego, a to dwukrotnie więcej niż rok temu. Ale zysku z tego nie będzie. Szacuje się, że w tym sezonie eksport spadnie o 2/3.

Piotr Szymański – grupa producencka „Nasz Sad”: z powodu braku jabłek eksport praktycznie nie istnieje. Jesteśmy niekonkurencyjni w stosunku do zachodniej Europy.

Ale to nie tylko problem eksporterów. Także producenci jabłek przemysłowych narzekają na to samo. Z jednej strony ceny skupu rekordowo wysokie, z drugiej nie ma czym handlować.

Mirosław Maliszewski – Związek Sadowników RP: plony rzędu 10 -20% były bardzo często spotykanie w gospodarstwach. A takie, gdzie zbiory przekraczały 50% to nieliczne wyjątki.

Z danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa wynika, że na rynkach hurtowych ceny jabłek wzrosły o 60%, a gruszek dwukrotnie. Ale rekordzistkami są śliwki.


POWIĄZANE

W 2016 r. UE wyeksportowała poza swoje granice 91 mln ton żywności o wartości 84...

16 października br., w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Biały...

Na krajowym rynku zbóż oferta jest niewielka, a w sytuacji opóźnionych zbiorów k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę