aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Bez optymizmu o produkcji przemysłowej

3 grudnia 2015
Zdaniem analityków dane GUS dotyczące produkcji przemysłowej w lipcu nie napawają optymizmem co do dynamiki PKB w III kwartale. GUS podał, że produkcja wzrosła o 2,3 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 2,0 proc.
Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła w lipcu o 2,2 proc. rok do roku, a o 1,1 proc. w porównaniu z czerwcem. Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się w lipcu wzrostu produkcji w ujęciu rocznym o 1,9 proc. i 1,2 proc. wzrostu w zestawieniu miesięcznym.
Ceny produkcji przemysłowej w lipcu spadły o 2,0 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym się nie zmieniły.
W stosunku do lipca ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 24 spośród 34 działów przemysłu - m.in. w produkcji mebli - o 14,2 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 14,0 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 11,1 proc., maszyn i urządzeń - o 6,1 proc.
Spadek produkcji sprzedanej przemysłu w porównaniu z lipcem 2013 r. wystąpił w 10 działach - m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego - o 13,3 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 13,1 proc., w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 4,2 proc., w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 3,7 proc. oraz w produkcji artykułów spożywczych - o 2,3 proc.
Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 1,8 proc. w stosunku do lipca 2013 r. i spadła o 1,0 proc. w porównaniu z czerwcem 2014 r. Produkcja w lipcu rosła w dwóch z trzech działów sektora budowlanego.
W ujęciu rocznym wzrost poziomu zrealizowanych robót odnotowano w jednostkach wykonujących głównie roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 2,7 proc. i roboty budowlane specjalistyczne - o 5,9 proc. Natomiast w podmiotach zajmujących się głównie wznoszeniem budynków wystąpił spadek produkcji o 3,7 proc.
Z kolei w porównaniu z czerwcem wzrost produkcji odnotowano w jednostkach specjalizujących się we wznoszeniu budynków - o 15,9 proc. Natomiast w dwóch pozostałych działach produkcja spadała.
Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek uważa, że środowe dane GUS nie wróżą zbyt dobrze dynamice PKB w trzecim kwartale.
"Lipcowe dane nie były jeszcze bowiem +obciążone+ embargiem Rosji na m.in. warzywa i owoce, drób, mleko, nabiał, ryby. Embargo ujawni się już prawdopodobnie w danych sierpniowych i widoczne będzie przede wszystkim w przypadku przemysłu spożywczego. Dodatkowo negatywny wpływ rosyjskiego embarga na i tak bardzo kruche ożywienie w strefie euro może się w dalszej perspektywie przełożyć na zmniejszenie produkcji także w innych gałęziach polskiego przemysłu" - oceniła.
Jej zdaniem w efekcie tempo wzrostu PKB w III kwartale może wyhamować do poziomu poniżej 3 proc. rdr. Według Kurtek istotnie wzrosnąć może natomiast skłonność Rady Polityki Pieniężnej do cięcia stóp procentowych.
"Spodziewam się, że we wrześniu Rada zakomunikuje rynkom finansowym chęć zmiany poziomu stóp i dokona dwóch obniżek po 25 pb - w październiku i listopadzie. Cięcie stóp już na wrześniowym posiedzeniu jest jednak także możliwe" - zaznaczyła.
Wojciech Matysiak z banku Pekao SA uważa, że ostatnie dane z sektora przemysłowego w strefie euro, w tym z Niemiec - największego partnera handlowego Polski, nie dają podstaw do optymizmu przy prognozowaniu przyszłej kondycji krajowego sektora.
"Świadczą bowiem o wyraźnym spadku popytu oraz spowolnieniu aktywności w sektorze. Pewnym wsparciem dla polskich przetwórców może być nieco słabszy złoty, zwiększający konkurencyjność polskich wyrobów na rynkach zagranicznych" - ocenił Matysiak.
W jego opinii, wśród ważnych zagrożeń dla dynamicznej poprawy sytuacji należy wymienić przede wszystkim nasilający się konflikt

POWIĄZANE

Rada Eeuropy formalnie przyjęła wczoraj ukierunkowany przegląd niektórych podsta...

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa informuje, że w związku ze złożoną rezygnacją...

W pierwszych 6 dniach maja przewozy drogowe produktów rolnych z Ukrainy w ekspor...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę