Bezpieczne pszczoły

11 stycznia 2007

Pszczelarze będą uczyć rolników jak bezpiecznie stosować środki ochrony roślin. Właścicieli pasiek zmusza do tego sytuacja. Co roku, w wyniku źle prowadzonych oprysków ginie około 20% rodzin pszczelich. Szkolenia będą prowadzone w Ośrodkach Doradztwa Rolniczego na terenie całego kraju.

Wielu takim podtruciom pszczół można by było zapobiec. Zdaniem właścicieli pasiek, wszystkiemu winne jest prawo, bo obowiązujące przepisy o stosowaniu środków chemicznych w rolnictwie, pochodzą jeszcze z lat 70-tych.

Tadeusz Sabat Prezydent Polskiego Związku Pszczelarzy: - Te przepisy obowiązują do dzisiaj. W urzędach te dokumenty już dawno mole zjadły a my nadal jesteśmy w tamtych czasach.

Krystyna Podhorecka Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Puławach: Jest szeroka gama oprysków, które nie mają oznaczeń o szkodliwości dla pszczół. I są uważane za bezpieczne.

Dlatego wielu rolników, sadowników i ogrodników, często nieświadomie, stosuje niebezpieczne dla owadów środki.

Tadeusz Sabat: - Kupujemy środki tak zwane "nieszkodliwe" i trujemy siebie i pszczoły.

Pszczelarze chcą przekonywać do stosowania nieszkodliwych dla pszczół środków. Dodatkowym zabezpieczeniem rodzin pszczelich, byłoby ich zdaniem, przeprowadzanie oprysków w porozumieniu z właścicielem sąsiadującej pasieki.


POWIĄZANE

Dobiega końca tegoroczna kampania składania wniosków o dopłaty bezpośrednie i ob...

Za nami pierwsza ogólnopolska akcja realistycznego rysowania maliny. Wyjątkowa l...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę