aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Budżet na zakaźne

18 października 2006

Będą większe pieniądze na walkę z chorobami zakaźnymi – zapewnia rząd. Weterynarze cieszą się, ale ostrzegają, że to wciąż za mało. Komisja Europejska nakazuje bowiem państwom członkowskim obowiązkowe zwalczanie kolejnych jednostek chorobowych.

W tym roku budżet Inspekcji Weterynaryjnej wynosił 137 milionów złotych, w przyszłym wyniesie, aż 289. Co więcej, połowa tych pieniędzy w 2008 roku będzie zrefundowana przez Komisję Europejską.

Polska zgłosiła 8 programów zwalczania chorób zakaźnych, z czego Bruksela odrzuciła tylko jeden dotyczący choroby Aujeszkiego. Jest szansa, że opóźnienia z poprzednich lat zostaną nadrobione. Chociaż trudno w to uwierzyć Polska ponad dwa lata po wejściu do Unii wciąż nie ma statusu kraju wolnego od jakiejkolwiek choroby zakaźnej. A zmieni się to dopiero w styczniu.

Jest także szansa, że już za trzy lata Bruksela będzie nas mogła uznać za kraj wolny od białaczki bydła. Ale wpisanie nas na listę krajów urzędowo wolnych od tej choroby będzie mogło nastąpić dopiero wtedy, gdy białaczka nie pojawi się w Polsce przez dwa lata w 99,8% stad.

Jest jeszcze jedna informacja, która bardzo cieszy Inspekcje Weterynaryjną. Po latach starań udało się wreszcie przekonać rząd, aby przeznaczył dodatkowe pieniądze na nowe etaty dla inspektorów. W projekcie budżetu przewiduje się zwiększenie zatrudnienia w powiatowych inspektoratach weterynarii o ponad 300 osób. Potrzeby inspekcji są przynajmniej trzykrotnie większe.

WYDATKI INSPEKCJI WETERYNARYJNEJ
2005 – 137 mln zł
2006 – 289 mln zł (projekt)


POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę