aaa_TSW_2023
CTR_2023

Chrońcie psy przed kleszczami

9 czerwca 2006

Babeszjoza, groźna choroba przenoszona przez kleszcze, atakuje psy. W Olsztynie zapada na nią każdego tygodnia kilkanaście zwierząt. Weterynarze apelują, by chronić psy przed pajęczakami.

Pierwszy przypadek babeszjozy weterynarze z kliniki w Kortowie odnotowali w lutym. Z każdym miesiącem liczba chorujących psów zwiększała się. - Teraz mamy nawet kilkanaście przypadków tej choroby w tygodniu - mówi dr Andrzej Pomianowski z zespołu chorób wewnętrznych kliniki weterynaryjnej w Kortowie.

Podobnie jest w całym regionie. Nikt jednak nie wie, ile zwierząt już zachorowało na babeszjozę, bo wojewódzki inspektorat weterynarii nie prowadzi związanych z tą chorobą statystyk. - Jest środek sezonu kleszczowego, pajęczaki są na trawach, krzakach, drzewach, naprawdę trudno uniknąć kontaktu z nimi - mówi doktor Marcin Raczyński, właściciel gabinetu weterynaryjnego przy ul. Partyzantów w Olsztynie. - A ponieważ większość kleszczy jest nosicielem babeszji, pierwotniaka, który wywołuję babeszjozę, choruje coraz więcej psów.

Babeszjoza jest chorobą, która pojawiła się w naszym regionie w 2000 roku. - Od tamtej pory występuje falami - w ubiegłym roku prawie nie występowała. Za to były przypadki dwa lata temu - mówi dr Pomianowski.

Teraz nastąpił prawdziwy wysyp. Co ważne, zarażone babeszją kleszcze żyją głównie we wschodniej Polsce. - W Toruniu odnotowano trzy przypadki babeszjozy, ale chorowały na nią psy, które były z właścicielami na Mazurach - mówi Pomianowski. - Dlatego turyści, którzy z psami wybierają się na Mazury, przed wyjazdem powinni zadbać o zdrowie psa i zabezpieczyć go przed ugryzieniem kleszczy - podkreśla lekarz.

Jak mówi, był zaskoczony, że dotąd tak mało się mówiło o lawinowym wzroście liczby zachorowań. Gdyby ludzie o niej wiedzieli, mogliby uratować swoje zwierzęta.

Babeszjoza jest dla psów chorobą śmiertelną. Pierwotniak, który ją wywołuje, atakuje czerwone krwinki we krwi zwierzęcia, to w konsekwencji powoduje skrajną anemię. - Chorego psa można uratować tylko w przypadku natychmiastowej interwencji lekarza - mówi Andrzej Pomianowski. - Dlatego warto zwracać uwagę nawet na najmniejsze objawy chorobowe, takie jak wysoka gorączka, osłabienie, żółtaczka [pies ma żółte oczy, czasami nawet skórę - red.] - wylicza weterynarz.

Ponieważ okres wylęgania choroby w organizmie psa trwa od dwóch tygodni nawet do kilku miesięcy, weterynarze przestrzegają, by nie lekceważyć nawet najmniejszych objawów - w leczeniu tej choroby czas odgrywa ogromną rolę.

Kurowanie chorego psa trwa kilkanaście dni i jest kosztowne. Weterynarze pocieszają, że można tych kosztów uniknąć, zapobiegając chorobie. Wystarczy założyć psu obrożę przeciwkleszczową albo skrapiając skórę specjalnymi preparatami dostępnymi w sklepach zoologicznych i gabinetach lekarskich. - Ryzyka zachorowania całkowicie nie da się uniknąć, ale takie zabiegi je minimalizują - mówi Marcin Raczyński.


POWIĄZANE

To wyjątkowe wydarzenie i idealna okazja, by rozprawić się z “rybimi” mitami, po...

Polska umacnia swoją pozycję europejskiego lidera w produkcji mięsa drobiowego! ...

Naukowcy z Wydziału Biologii UW planują udostępniać rolnikom, hodowcom roślin i ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę