Jak podała FAMMU/FAPA, Parlament Europejski głosował przeciwko wprowadzeniu obowiązku stosowania kolczyków elektronicznych dla bydła w całej Wspólnocie, w związku z czym elektroniczny system identyfikacji bydła (EID) pozostał dobrowolny, chyba że dany kraj członkowski zdecyduje się na jego obowiązkowe wprowadzenie.
Posłowie są zdania, że negatywne konsekwencje wprowadzenia obowiązku stosowania elektronicznej identyfikacji bydła w całej UE odczułyby przede wszystkim małe gospodarstwa, które musiałyby przeprowadzić kosztowne dla nich zmiany. Europarlamentarzyści chcą jednak, aby wprowadzenie obowiązku stosowania tej identyfikacji pozostało w gestii krajów członkowskich, natomiast obowiązkowy system elektronicznej identyfikacji bydła powinien dotyczyć całej UE, jeśli Komisja Europejska w ocenie sporządzonej w ciągu 5 lat, uzna to za konieczne.
Zdaniem Komisji Europejskiej wprowadzenie systemu EID w całej Unii Europejskiej pozwoliłoby na zmniejszenie biurokracji, jak również na szybszą i dokładniejszą kontrolę w porównaniu z tradycyjnymi metodami znakowania. Posłowie zauważyli jednak, że ze względu na wadliwą technologię i inne trudności praktyczne osiągnięcie 100% dokładności często może być niemożliwe, a błędy systemu nie mogą powodować, że na rolników nakładane będą kary pieniężne.