Działki rolne w cenie budowlanych?

5 stycznia 2016
Na rynku dominują tendencje spadkowe zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i na rynku działek budowlanych. Z drugiej strony grunty rolne od 2007 roku systematycznie drożeją - podaje radiownet.pl. Czy zatem czeka nas w najbliższym czasie zrównanie cen działek rolnych i budowlanych?

W 2013 roku należy liczyć się z 5-6% obniżkami na rynku działek budowlanych. Eksperci wskazują, że podaż terenów pod budownictwo jest bardzo duża, a ofert systematycznie przybywa. Należy jednak zauważyć, że w wielu atrakcyjnych lokalizacjach ceny pozostały na wysokim poziomie, a sprzedający nie zawsze uwzględniają realia rynku i mimo braku zainteresowania nabywców nie obniżają wysokich stawek wywoławczych.

Jednocześnie wydłużył się czas sprzedaży. Wiele nieruchomości wystawianych jest na sprzedaż przez ponad rok, a ich cena nie ulega obniżce. Znaczące spadki pojawiają się dopiero w trakcie negocjacji. Eksperci wskazują, że ożywienia na rynku działek budowlanych możemy spodziewać się dopiero na wiosnę. Jednocześnie nie przewidują jednak znacznego wzrostu sprzedaży. Z drugiej strony ceny gruntów rolnych od końca 2007 roku wzrosły o prawie 270 procent. Trend ten utrzymuje się nieprzerwanie od blisko 8 lat.

Możliwy trwały wzrost cen

Ceny gruntów rolnych będą nadal rosły, a dodatkowym czynnikiem skutkującym dalszym wzrostem popytu w najbliższych latach, a zwłaszcza w 2015 roku, będzie zniesienie ograniczeń możliwości nabywania gruntów rolnych przez cudzoziemców, co nastąpi w drugiej połowie 2016 roku. - Możemy spodziewać się wzrostu cen gruntów rolnych ze względu na zniesienie ograniczeń możliwości nabywania gruntów rolnych przez cudzoziemców, możliwość odrolnienia gruntów, fiskalne zachęty dla rolników, stosunkowo niskie koszty podatkowe posiadania nieruchomości oraz możliwość otrzymywania dopłat bezpośrednich i środków z funduszy unijnych, podkreśla Grzegorz Rutkowski, prezes serwisu AukcjeZiemi.pl i ekspert w zakresie rynku działek i gruntów.

Wymienione czynniki będą działały stymulująco na rynek nieruchomości rolnych, a ceny gruntów rolnych będą rosły w przeciwieństwie do cen działek budowlanych. Można zatem pokusić się o tezę, że stawki płacone za hektar najatrakcyjniejszych działek rolnych mogą w perspektywie roku 2016 zbliżyć się do poziomu stawek notowanych do tej pory na rynku działek budowlanych.

Częściowe zrównanie cen działek rolnych i budowlanych

Zrównanie cen może nastąpić tylko w niektórych rejonach kraju. Cena działki rolnej może być zbliżona do działki budowlanej, zwłaszcza w przypadku gruntów położonych w pobliżu aglomeracji, miast wojewódzkich i miejscowości położonych w rejonach atrakcyjnych dla turystów. Eksperci wskazują także na inny ważny czynnik. Polacy marzą o tym, aby wyrwać się z aglomeracji i zgiełku wielkich miast, a często za równowartość mieszkania w aglomeracji mogą cieszyć się własnym domem położonym w jej pobliżu. Z tego względu nadal będziemy obserwować wzrost cen działek rolnych położonych w bezpośrednim pobliżu wielkich miast. O cenie gruntu będą decydowały przede wszystkim dostęp do mediów oraz odległość od szlaków komunikacyjnych.

Internetowy boom na polskim rynku działek i gruntów?

Kryzys gospodarczy powoduje, że zarówno kupujący, jak i sprzedający są jeszcze bardziej zdeterminowani do zawierania korzystnych transakcji. Kupujący poszukują cenowych okazji i atrakcyjnych ofert, a sprzedający starają się dotrzeć ze swoją ofertą do najszerszego grona potencjalnych klientów oraz próbują skutecznie przedstawić wszystkie zalety swojej oferty.

Jak wynika z opublikowanego w ostatnim kwartale 2012 roku przez UnitedCast Entertainment Ltd. (UCE) raportu pt. „Jak Polacy kupują-sprzedają działki i grunty?” diametralnie zmieniają się preferencje Polaków. Coraz częściej przestajemy korzystać z tradycyjnej prasy na rzecz Internetu. Ponad połowa Polaków (53%) uważa, że najlepszym sposobem w zakresie zamieszczania bądź szukania ogłoszeń jest Internet (tj. wyspecjalizowane internetowe serwisy aukcyjne - 37% oraz wielobranżowe portale internetowe - 16%). Wyniki tych badań są potwierdzeniem tendencji, którą obserwujemy od momentu uruchomienia serwisu AukcjeZiemi.pl – potwierdza Grzegorz Rutkowski. - Polacy polubili zakupy w sieci, doceniają zalety zarówno serwisów dedykowanych dla e-rynku działek i gruntów, jak i narzędzi do ich wyceny.

Dr Artur Krzykowski, adwokat, autor analizy prawnej pt. „Obrót nieruchomościami gruntowymi w Internecie”, zaznacza, że korzystanie z wyspecjalizowanych serwisów internetowych dedykowanych dla rynku działek i gruntów nie stwarza dodatkowego zagrożenia zarówno dla sprzedających, jak i kupujących. Adwokat Krzykowski podkreśla zwłaszcza cenną zaletę wyspecjalizowanych serwisów internetowych, prowadzonych przez instytucje państwowe, jaką jest możliwość zweryfikowania zapisów zawartych w księgach wieczystych. - Nie wychodząc z domu możemy obecnie zweryfikować zapisy oferty z danymi opublikowanymi przez Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego właściwego dla miejsca położenia nieruchomości. To ważna i cenna zaleta, której nie umożliwiają oferty dostępne w tradycyjnej prasie, zaznacza dr Krzykowski. Przypomina jednak, że zakup nieruchomości gruntowej, wstępnie wyselekcjonowanej przez Internet, powinien być zawsze poprzedzony dokładnym i wszechstronnym zbadaniem wszystkich danych dostępnych na jej temat, jak też jej bezpośrednimi oględzinami.

Podsumowując wyniki Raportu spółki UCE i oceny ekspertów. można pokusić się o niemal pewną prognozę, że rok 2013 będzie stał pod znakiem dalszego wzrostu liczby dostępnych ofert oraz zainteresowania e-rynkiem działek i gruntów, któremu towarzyszył będzie wzrost zainteresowania i cen najatrakcyjniej położonych gruntów rolnych.POWIĄZANE

Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych: Spadek rejestracji nowych ...

Efektywne relacje i skuteczne przywództwo Z raportu GEM nt. przedsiębiorczości k...

Historia i zastosowanie odmiany konopi włóknistych Białobrzeskie Odmiana konopi ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę