biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Finowie walczą ze stonką ziemniaczaną

5 stycznia 2016
Do niedawna stonka ziemniaczana w Finlandii w ogóle nie istniała, więc fińscy rolnicy z tym kłopotem się nie spotykali. Czasami stonka trafiła do Skandynawii w rosyjskim transporcie, ale żadna nie przetrwała zimy. Rok 2012 był jednak przełomowy. Larwom stonki udało się przezimować w fińskiej ziemi, donosi serwis Fontanka.fi.

Lato 2011 roku było wyjątkowo ciepłe i korzystne dla chrząszczy, a latem 2012 roku okazało się, że stonka ziemniaczana po raz pierwszy przezimował w Finlandii. Letnia pora trwa tam zwykle krótko, a zimy są długie. To powinno osłabić żywotność szkodnika, więc czemu stonka przetrwała?

Z początkiem lata 2013 odnotowano wzrost populacji chrząszczy. W Finlandii zidentyfikowano sześć kolonii stonki ziemniaczanej m. in. w Savitaipale (Południowa Karelia), Kotka, Kangasniemi (Południowe Savo) i Vihti w prowincji Uusimaa. Innymi słowy, owad zżerający liście ziemniaków na dobre zadomowił się w Finlandii. Państwowa Agencja ds. Żywności zwróciła się do rolników, aby monitorowali swoje uprawy. Do farmerów rozesłano listy z informacją o problemie.

"Ważne jest to, że stonka ziemniaczana w Finlandii ze względów geograficznych i meteorologicznych nie może rozprzestrzeniać się na głównych obszarach uprawy ziemniaka" - powiedział Atro Virtanen.

Władze chcą jednak monitorować występowanie stonki. Nie chcą stosować pestycydów, bo to może wzmocnić odporność innych szkodników. Stonkę i jej larwy niszczy się w Finlandii póki co mechanicznie.



POWIĄZANE

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych podkreśla konieczność traktowa...

Obecnie zastrzeżonych jest ponad 6,5 mln numerów PESEL. Jak podkreślają znawcy t...

 Rynek zbóż (jęczmień, pszenica, kukurydza) Ukraina: ceny jęczmienia paszowego r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę