Adama_15.08-30.09.2021

Gaz będzie tańszy?

5 stycznia 2016
PGNiG złożyło we wtorek wniosek taryfowy do URE zgodnie, z którym od pierwszego stycznia 2013 roku zostanie obniżona cena gazu dla odbiorców końcowych o 10 proc. - poinformował na konferencji prasowej minister skarbu Mikołaj Budzanowski.

Premier Donald Tusk poinformował we wtorek, otwierając konferencję prasową po posiedzeniu rządu, że minister skarbu Mikołaj Budzanowski ma bardzo dobrą wiadomość nawet dla 20 mln polskich odbiorców gazu. - Po bardzo twardych i żmudnych negocjacjach (...) udało się uzyskać znaczącą redukcję ceny za gaz - podkreślił szef rządu.

Premier Donald Tusk podkreślił, że renegocjowane ceny gazu z Rosji do Polski muszą obniżyć się "bezpośrednio i natychmiast" dla odbiorców detalicznych.

Jak dodał minister skarbu obniżka cen gazu "dotknie" 20 mln Polaków.

- Jest to historycznie najwyższa obniżka, jaka została wprowadzona na gazie oferowanym na polskim rynku. Do tego dojdzie obniżka dla odbiorców przemysłowych, tu mówimy bezpośrednio o 200 tys. przedsiębiorców, którzy korzystają z gazu - podkreślił Budzanowski.

Dodał, że obniżka dla przedsiębiorców została już zatwierdzona przez prezesa URE i zostanie ogłoszona 16 grudnia, "tak by od 1 stycznia 2013 roku mogła wejść w życie".

Budzanowski poinformował, że udało się zbliżyć cenę rosyjskiego gazu oferowanego na polskim rynku do cen oferowanych na rynku niemieckim. - W ostatnim roku mieliśmy do czynienia z ogromną różnicą, taką dyskryminacyjną, między ceną tego samego surowca na polskim i niemieckim rynku. Ta różnica powyżej 20 proc. została znacząco zniwelowana na korzyść polskich odbiorców i będzie obowiązywać od początku 2013 roku - dodał.

Tylko Rumunia będzie dostarczała swoim obywatelom tańszy gaz niż Polska; pozostałe 25 państw europejskich dostarcza swoim obywatelom gaz drożej - powiedział we wtorek premier Donald Tusk, komentując zmianę cen gazu, jaka ma nastąpić od stycznia 2013 r.

- Na pewno wszyscy chcielibyśmy płacić jeszcze mniej za gaz. I ten czas nadejdzie. Oczywiście on będzie związany z realną dywersyfikacją gazu, w tej chwili tych argumentów trochę mamy, ale one nie wystarczają, żeby dyktować swoje warunki na rynku gazu. Tym wyżej cenimy sobie wynik tych negocjacji - powiedział premier.

Powiedział, że Rumunia, gdzie gaz nadal będzie tańszy niż w Polsce, sama wydobywa ok. 80 proc. zużywanego w tym kraju gazu. W Polsce jest to ok. 30 proc.POWIĄZANE

Marzeniem wielu osób są gęste, lśniące włosy pozbawione łupieżu i tego innego ro...

W ciągu kilku tygodni zostną dopracowane szczegóły Polskiego Ładu dla rolnictwaU...

Dynamicznie rozwijające się polskie mleczarstwo dostosowuje się do panujących na...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę