aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Głos z Kujaw - o utworzeniu Państwowego Zarządu Gospodarki Wodnej

11 lipca 2007
Walne Zgromadzenie Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej zaniepokojone jest  zamiarem wprowadzenia  w życie   zapisów projektu ustawy o utworzeniu Państwowego Zarządu Gospodarki Wodnej. 

- Obawy  nasze budzi szczególnie próba scentralizowania całości zadań związanych z gospodarką  wodną  poprzez powierzenie ich jednemu podmiotowi,  jakim będzie  Państwowy Zarząd. Gospodarki Wodnej  Dotychczas,  zadania z tego  zakresu wykonywane były przez szereg instytucji,  w tym również tych   zarządzanych przez samorządy wojewódzkie. Gospodarka wodno-ściekowa stanowi bardzo  ważny rozdział w przyjętych i realizowanych   strategiach rozwoju regionalnego.  Pozbawienie samorządów wojewódzkich  prawnych i technicznych  możliwości oddziaływania na ten sektor gospodarki uczyni owe  strategie niewykonalnymi, co może  skutkować znacznymi zaniedbaniami  w obszarze  gospodarowania zasobami wodnymi, istotnymi dla funkcjonowania rolnictwa – mówi Ryszard Kierzek, prezes zarządu Kujawsko – Pomorskiej Izby Rolniczej.

Zdaniem działaczy KPIR proponowane, daleko idące  zmiany ustrojowe  w dziedzinie zarządzania   gospodarką wodno-ściekową mogą również  w najbliższych latach znacząco  ograniczyć realizację inwestycji z zakresu melioracji wodnych, współfinansowanych ze środków unijnych. Projekt ustawy wprowadza bowiem  zapisy, których wykonanie,  wykluczy możliwość   korzystania ze środków pomocowych przeznaczonych na inwestycje melioracyjne przewidziane w PROW –wie  na lata  2004-2006 oraz 2007 – 2013. Jednostkami  wdrażającymi oba programy są Marszałkowie Województw a jednostką zarządzającą Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zarówno jedna jak i druga jednostka w myśl nowej ustawy utraci wszelkie niezbędne uprawnienia  do nadzorowania  ww. programami.
Ponadto jak podkreślają przedstawiciele izby rolniczej , projektodawca wprowadza  nowe, dotychczas nie stosowane  opłaty: retencyjną i przeciwpowodziową. Bardzo zawiłe i skomplikowane sposoby ich naliczania, na dzisiaj nie pozwalają   określić  skutków finansowych takich rozwiązań dla sektora rolnego, należy jednak przypuszczać, że te dodatkowe obciążenia w dużej mierze przypisane zostaną gospodarstwom rolnym.

- Szczerze obawiamy się także o losy kadry pracowniczej zatrudnionej obecnie w wojewódzkich zarządach melioracji wodnych, często bardzo dobrych specjalistów, doskonale znających urządzenia wodno-melioracyjne oraz specyfikę terenu na jakim  urządzenia te funkcjonują.
Reorganizacja tych służb, przewidziana w projekcie ustawy może doprowadzić w efekcie do ich marginalizacji, a co za tym idzie utraty  wysokokwalifikowanej, specjalistycznej kadry inżynieryjno-technicznej.

 Projektodawca,  w uzasadnieniu  treści ustawy  podkreśla, że owa centralna jednostka powstaje  niejako na „żądanie” UE i będzie odpowiedzialna za wdrażanie Ramowej Dyrektywy Wodnej w polskim systemie zarządzania gospodarką wodną. Nie mamy nic przeciwko wdrażaniu prawa unijnego. Czy jednak  całe to przedsięwzięcie  wymaga   tak rewolucyjnych zmian
w dotychczasowym prawodawstwie, tworzenia  od podszewki scentralizowanej instytucji o nieograniczonych wręcz kompetencjach decyzyjnych? Czy ustawa jest na tyle dopracowana, aby sprostać wszystkim wyzwaniom regionalnym i lokalnym z zakresu zarządzania gospodarką wodną? To tylko niektóre  wątpliwości, na  które ten projekt  nie daje odpowiedzi.  Poza tym,   pozbawia on w znacznej mierze  samorządy wojewódzkie skutecznych  narzędzi do gospodarowania zasobami wodnymi, w związku z czym daleki jest od oczekiwań  rolników i mieszkańców wsi. Przecież cała Europa i Świat odchodzą od „centralnego sterowania”.  U nas, to też  się  nie sprawdziło, czy musimy do tego powracać? – dodaje Ryszard Kierzek.
Pismo przedstawiające stanowisko Walnego Zgromadzenia Kujawsko – Pomorskiej Izby Rolniczej w sprawie projektu ustawy o utworzeniu Państwowego Zarządu Gospodarki Wodnej zostało wysłane między innymi do  Premiera RP, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi . Ministra Finansów , Ministra Środowiska oraz Parlamentarzystów z Województwa Kujawsko – Pomorskiego oraz Marszałka Województwa Kujawsko Pomorskiego i Wojewody Kujawsko Pomorskiego, a także Wojewódzkiego Związku Spółek – Wodnych w Bydgoszczy


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę