aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Gorzki smak borówek

3 grudnia 2015
Dostawcy owoców do placówek oświatowych  w ramach programu ,,Owoce i warzywa w szkole’’ maja obecnie spory  kłopot, ponieważ na liście obligatoryjnych porcji znalazła się również borówka amerykańska.
Niestety według informacji uzyskanych od producentów zakup krajowej borówki w miesiącu październiku nie będzie przez nich  możliwy bowiem  borówka amerykańska należy do owoców miękkich, których zbiory kończą się na przełomie sierpnia i września. Przechowalność wskazanych owoców wynosi ok. 6 tygodni tylko w chłodniach typu ULO. Wskazany rodzaj dystrybucji wymaga owoców świeżych (krajowa borówka amerykańska we wskazanym okresie jest niedostępna).

Rozporządzenie zaś  z dnia 29.08.2014 roku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowego zakresu zadań realizowanych przez Agencję Rynku Rolnego związanych z wdrożeniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej programu „Owoce i warzywa w szkole" wskazuje podanie  owoców borówki amerykańskiej dwukrotnie w czasie trwania programu w I semestrze roku szkolnego 2014/2015.

Szkoda , że nikt z  ministerialnych urzędników  nie sprawdził dostępności tych owoców w czasie realizacji programu na naszym rynku i w porę nie dokonał modyfikacji projektu tego rozporządzenia.

Teraz dostawcy aby wywiązać się ze swoich zobowiązań będą musieli sprowadzić borówkę  z zagranicy lub zapłacić wysokie kary za jej brak w porcjach przygotowanych dla uczniów. Zamiast borówki można było zwiększyć ilość jabłek czy gruszek , których  związku z rosyjskim embargiem mamy aktualnie nadmiar na rynku.


POWIĄZANE

Komisarz Rolnictwa UE Janusz Wojciechowski przekazał, że na najbliższym i ostatn...

Do końca lipca br. rzemieślniczy Browar PINTA planuje uruchomić nową linię do pu...

Skuteczne ograniczenie ilości odpadów i zwiększenie recyklingu wymaga wcześniejs...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę