Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Gospodarka nieźle się kręci

20 stycznia 2006
Gospodarka rozwija się w całkiem przyzwoitym tempie. W grudniu produkcja przemysłowa spadła wprawdzie w stosunku do poprzedniego miesiąca o 1,7 proc., ale wobec grudnia 2004 r. wrosła o 9,2 proc. To więcej niż spodziewali się analitycy.

Ekonomiści obstawiali wzrost produkcji przemysłowej na średnio 7,6 proc. (rozbieżność ocen zawierała się w przedziale 4-10.9 proc.). Tymczasem, jak podał Główny Urząd Statystyczny, wynik jest znacznie lepszy. Produkcja przemysłowa w grudniu 2005 roku wzrosła o 9,2 proc. rok do roku. W listopadzie wzrost był mniejszy i wyniósł 8,5 proc.

Marcin Mrowiec, analityk banku BPH

Spadek produkcji w stosunku do listopada spowodowany był mniejszą liczbą dni pracujących w grudniu, który jest zdecydowanie świątecznym miesiącem. Na sam wynik spory wpływ miała ulga budowlana i gorączkowe zakupy dokonywane przez osoby, które chciały z niej jeszcze skorzystać. Zwiększony popyt wpłynął na wzrost produkcji w branży budowlanej.

Generalnie dane GUS można ocenić bardzo pozytywnie, gdyż świadczą one całkiem niezłej kondycji nasze gospodarki. Według naszych prognoz, w tym roku powinno utrzymać podobne tempo. Oceniamy, że produkcja przemysłowa będzie rosła o 8,5-11 proc. miesięcznie.


POWIĄZANE

Wczoraj tj 21.września 2023 roku w Nowym Jorku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełen...

Jak poinformowało wczoraj biuroprasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Min...

Rrobert Telus-Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestniczył wczoraj w konferencj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę