aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Gostynin mecenasem polskiej ekologii

28 marca 2006

Gostynin jest jedyną gminą miejską w Polsce, która posiada tytuł Mecenasa Polskiej Ekologii. Jest to najwyższe wyróżnienie jakie jest do zdobycia w Polsce za osiągnięcia ekologiczne. Tytuł ten stolicy powiatu gostynińskiego przyznała Kapituła Narodowego Konkursu Ekologicznego ,,Przyjaźni Środowisku’’, ponieważ po raz trzeci z rzędu miasto otrzymało certyfikat jakości i miano ,,Gminy przyjaznej środowisku’’. Eksperci uznali, że ekologia w Gostyninie stoi na wysokim poziomie, że są tu wdrażane najnowocześniejsze osiągnięcia z tej dziedziny i  że miasto może być wzorem dla innych polskich miast.

-Otrzymanie tego wyróżnienia jest nagrodą dla miasta za liczne, ważne z punktu widzenia społeczności lokalnej jak i regionu inwestycje ekologiczne mające wpływ na poprawę stanu środowiska naturalnego. W zmodernizowanej kotłowni miejskiej i małych przydomowych kotłowniach stosowane są coraz powszechniej ekologiczne źródła ciepła (gaz, fluid, olej opałowy, kolektory słoneczne), dzięki czemu znacznie zmniejszyło się zanieczyszczenie powietrza. Prowadzona jest termomodernizacja budynków komunalnych, polegająca na ich dociepleniu, wymianie okien oraz usunięciu płyt cementowo-azbestowych.

Wszystkie odpady komunalne są segregowane. Segregację śmieci ułatwia 140 pojemników rozstawionych na osiedlach mieszkaniowych. Miasto posiada nowoczesne wysypisko śmieci. Coroczne nasadzenia kwiatów, krzewów i drzew zwiększają powierzchnię terenów zielonych i poprawiają wizerunek miasta. Uczniowie z gostynińskich szkół biorą udział w wielu konkursach o tematyce ekologicznej. Od szeregu lat zdobywają w nich cenne nagrody i zajmują wysokie miejsca – mówi  Elżbieta Szubska – Biedroń, naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miasta Gostynin

Włodarze miasta są teraz dumni ,że przedstawiciele innych samorządów mogą podpatrywać  i uczyć się od nich jak prowadzić inwestycje, jakie technologie wdrażać i jak kształtować wizerunek nowoczesnego, przyjaznego środowisku przyrodniczemu i ludziom miasta.


POWIĄZANE

W pierwszych 12 dniach czerwca wolumen załadunku zboża na ukraińskiej sieci kole...

Według wyników pierwszych czterech miesięcy 2024 roku Ukraina zaimportowała towa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę