OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Gruszka pomaga pszczołom

3 grudnia 2015
Karolina Gruszka, znana aktorka młodego pokolenia, pomaga Greenpeace w kampanii „Przychylmy pszczołom nieba”, mającej na celu ochronę pszczół.
- Zawsze uważałam, że człowiek powinien mieć szacunek dla przyrody. W końcu jesteśmy jej częścią i od niej zależymy. Myślę, że jako gatunek zapędziliśmy się trochę i tego szacunku nam zdecydowanie brakuje. Od niedawna jestem mamą i bardzo zależy mi, aby moja córeczka dorastała w zdrowym i czystym środowisku oraz miała dostęp do żywności najlepszej jakości. Niestety bez pszczół to będzie niemożliwe. Cieszę się, że Greenpeace rozpoczął tę kampanię i że mogłam pomóc – mówi Karolina Gruszka.

Kampania „Przychylmy pszczołom nieba” jest nową kampanią Greenpeace, rozpoczętą na początku kwietnia tego roku. Jej celem jest powstrzymanie wymierania pszczół i innych owadów zapylających poprzez doprowadzenie do ograniczenia chemizacji rolnictwa, a w szczególności wyeliminowania z użycia pestycydów z grupy neonikotynoidów, które zidentyfikowano jako najbardziej niebezpieczne dla zapylaczy.

Kampania ta jest na razie ograniczona do starego kontynentu. Prowadzi ją kilkanaście biur Greenpeace w Europie. Także w Polsce. W jej ramach na początku kwietnia b.r opublikowano raport „Spadek populacji pszczół - przegląd czynników zagrażających owadom zapylającym i rolnictwu w Europie” oraz zorganizowano konferencję, na której Greenpeace wraz z największymi polskimi związkami pszczelarskimi, wystosował apel do ministra rolnictwa o wsparcie działań mających na celu ochronę pszczół i innych owadów zapylających . Jak podkreśla Greenpeace Polska udział znanej aktorki jest następnym krokiem w podnoszeniu świadomości społecznej na temat problemu wymierania pszczół.

- Poprosiliśmy o pomoc Karolinę gdyż czuliśmy, że dzięki swojej naturalności i charakterystycznemu, dziewczęcemu urokowi będzie idealna do roli pszczoły – owada uroczego i kojarzącego się z naturą. Nie pomyliliśmy się. Karolina wypadała świetnie. Jestem pewien, że dzięki niej uda nam się dotrzeć z informacją o problemie wymierania pszczół do szerokiej opinii publicznej. Bardzo nam na tym zależy, aby ludzie zdali sobie sprawę, że chemizacja rolnictwa nie jest dobrym rozwiązaniem, zarówno dla pszczół jak i dla konsumentów żywności oraz środowiska – informuje  Jacek Winiarski, rzecznik polskiego Greenpeace.

Zjawisko wymierania pszczół nasila się w ostatnich latach. W USA ginie co roku 1/3 pszczół, w Europie 15% - 20%, w Chinach są już rejony gdzie nie ma ich w ogóle. Przyczyn tego zjawiska jest wiele, ale do głównych zalicza się zmiany klimatu, pasożyty i chemizację rolnictwa. Właśnie tę ostatnią przyczynę, wielu naukowców wskazuje jako szczególnie znaczącą i możliwą do szybkiego wyeliminowania.



POWIĄZANE

Do 30 listopada 2025 r. hodowcy bydła mięsnego mogą się starać o dofinansowanie ...

Umowa o stowarzyszeniu z Ukrainą: lekcje z przeszłości muszą znaleźć odzwiercied...

Pestycydy, w tym szkodliwy chloran, wykryto w popularnych skyrach truskawkowych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę