aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Gwałtowne nawałnice spowodowały liczne straty

5 lipca 2002

Wczoraj nad całą Polską przeszły gwałtowne burze, trąby powietrzne i gradobicia. Śmierć jednej osoby, co najmniej kilkanaście osób rannych, brak prądu, połączeń telefonicznych, nieprzejezdne drogi, płonące lub zalane domy, połamane drzewa, liczne kolizje drogowe – to bilans szalejących żywiołów. Najbardziej ucierpiały następujące regiony: Podlasie, Świętokrzyskie, Lubelszczyzna, Mazury i Podkarpacie.

Na Podlasiu jedna kobieta płynąca w kajaku na Jeziorze Wigry utonęła, dwie osoby zostały przygniecione przez powalone drzewa. Burze i silne wiatry uszkodziły ponad trzy tysiące stacji transformatorowych, zniszczeniu uległo kilkaset metrów sześciennych drewna, a powalone drzewa zatarasowały drogi. 

W Świętokrzyskim padający przez 30 minut grad wielkości gołębich jaj zniszczył uprawy w 13 miejscowościach – połamał zboże i pościnał nać ziemniaków. Na Lubelszczyźnie największe straty – połamane drzewa, zalane piwnice i kilkanaście kolizji drogowych – odnotowano w powiatach świdnickim i łęczyńskim.

Połamane drzewa raniły osiem osób na Mazurach. Wszystkie wsie w okolicach Rucianego-Nidy i większość koło Pisza zostało pozbawionych prądu. Koło Orzysza spłonęły dwa domy. Najgorsza sytuacja jest w nadleśnictwach Łomża, Nowogród, Drygały i Pisz na Mazurach.

W Sanoku padał grad wielkości kurzych jaj, który uszkodził dachy domów i wiele samochodów. Nad całym Podkarpaciem przeszły intensywne burze – zanotowano kilka pożarów od wyładowań atmosferycznych. Ucierpiały również inne regiony: Śląsk, Bory Tucholskie i okolice Poznania.

Do akcji ratowniczej na drogach skierowano wojsko, policję i specjalne oddziały straży pożarnej. Wszystkim poszkodowanym serdecznie współczujemy.


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę