aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Innowacje w rolnictwie

22 lutego 2012
Komitety Copa-Cogeca zorganizowały 21 lutego  w Brukseli warsztaty na temat badań i innowacji, na których apelowano o intensyfikację badań.
- W obliczu wzrastającego zapotrzebowania światowego, przy jednoczesnej presji w związku z kurczącymi się zasobami oraz zmianami klimatu, kluczowe znaczenie ma zwiększenie produktywności oraz bardziej wydajne. Europejscy rolnicy odgrywają kluczową rolę jako dostawcy żywności, a także, coraz częściej, surowców energetycznych dla przemysłu. Jednocześnie rolnictwo musi spełniać oczekiwania społeczeństwa, dlatego musi być ono sektorem innowacyjnym. W ostatnich latach nastąpiło spowolnienie wzrostu produktywności w UE, szczególnie w sektorze upraw, w którym roczny wzrost zbiorów jest obecnie niższy niż 1 %. Jest to częściowo skutkiem spadku wsparcia dla badań w UE. Dlatego też zdaniem Copa – Cogeca należy wzmacniać badania w sektorze rolnym, tworzyć nowe technologie opierając się na wynikach badań. – mówi Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa Cogeca

Warsztaty „Wykorzystanie badań i innowacji do pobudzenia zrównoważonego, produktywnego i konkurencyjny sektora rolnego w Europie”, które zaszczycili obecnością ważni mówcy z instytucji UE oraz łańcucha żywnościowego, przypadły na ważny moment, w którym znane są już wnioski ustawodawcze mające wpływ na przyszłe badania i innowacje w europejskim sektorze rolnictwa.
 Komitety Copa-Cogeca uważają, że Komunikat w sprawie  programu„Horyzont
2020”, przyszłe ramy badań, Komunikat w sprawie biogospodarki oraz nowe elementy we wniosku Komisji w sprawie przyszłej WPR są krokiem w dobrym kierunku. Ponadto Komitety Copa-Cogeca wspierają propozycję wzmocnienia innowacji, szkolenia i usług doradczych w ramach WPR. Założenie Europejskiego Partnerstwa na rzecz Innowacji (EIP),mającego na celu osiągnięcie bardziej zintegrowanego podejścia do badań, innowacji i usług doradczych, jest również pozytywnym sygnałem. Ważne jest zapewnienie spójności między programem „Horyzont 2020” (nowy fundusz UE na rzecz badań), który ma służyć pokryciu kosztów badań, a Europejskim Funduszem Rolnym na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW), który z kolei ma zapewnić przekazywanie wyników badań do gospodarstw.
Wyzwanie polega na promowaniu innowacji i znajdowaniu praktycznych rozwiązań dla rolników, dzięki którym możliwe będzie osiągniecie korzyści środowiskowych oraz  poprawy wydajności, przy jednoczesnym zapewnienia opłacalności i konkurencyjności europejskiego Sektora rolnictwa.


POWIĄZANE

Komisarz Rolnictwa UE Janusz Wojciechowski przekazał, że na najbliższym i ostatn...

Do końca lipca br. rzemieślniczy Browar PINTA planuje uruchomić nową linię do pu...

Skuteczne ograniczenie ilości odpadów i zwiększenie recyklingu wymaga wcześniejs...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę