Ptak_Waw_CTR_2024
Zielony Ład_podpisy

Innowacje w rolnictwie

22 lutego 2012
Komitety Copa-Cogeca zorganizowały 21 lutego  w Brukseli warsztaty na temat badań i innowacji, na których apelowano o intensyfikację badań.
- W obliczu wzrastającego zapotrzebowania światowego, przy jednoczesnej presji w związku z kurczącymi się zasobami oraz zmianami klimatu, kluczowe znaczenie ma zwiększenie produktywności oraz bardziej wydajne. Europejscy rolnicy odgrywają kluczową rolę jako dostawcy żywności, a także, coraz częściej, surowców energetycznych dla przemysłu. Jednocześnie rolnictwo musi spełniać oczekiwania społeczeństwa, dlatego musi być ono sektorem innowacyjnym. W ostatnich latach nastąpiło spowolnienie wzrostu produktywności w UE, szczególnie w sektorze upraw, w którym roczny wzrost zbiorów jest obecnie niższy niż 1 %. Jest to częściowo skutkiem spadku wsparcia dla badań w UE. Dlatego też zdaniem Copa – Cogeca należy wzmacniać badania w sektorze rolnym, tworzyć nowe technologie opierając się na wynikach badań. – mówi Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa Cogeca

Warsztaty „Wykorzystanie badań i innowacji do pobudzenia zrównoważonego, produktywnego i konkurencyjny sektora rolnego w Europie”, które zaszczycili obecnością ważni mówcy z instytucji UE oraz łańcucha żywnościowego, przypadły na ważny moment, w którym znane są już wnioski ustawodawcze mające wpływ na przyszłe badania i innowacje w europejskim sektorze rolnictwa.
 Komitety Copa-Cogeca uważają, że Komunikat w sprawie  programu„Horyzont
2020”, przyszłe ramy badań, Komunikat w sprawie biogospodarki oraz nowe elementy we wniosku Komisji w sprawie przyszłej WPR są krokiem w dobrym kierunku. Ponadto Komitety Copa-Cogeca wspierają propozycję wzmocnienia innowacji, szkolenia i usług doradczych w ramach WPR. Założenie Europejskiego Partnerstwa na rzecz Innowacji (EIP),mającego na celu osiągnięcie bardziej zintegrowanego podejścia do badań, innowacji i usług doradczych, jest również pozytywnym sygnałem. Ważne jest zapewnienie spójności między programem „Horyzont 2020” (nowy fundusz UE na rzecz badań), który ma służyć pokryciu kosztów badań, a Europejskim Funduszem Rolnym na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW), który z kolei ma zapewnić przekazywanie wyników badań do gospodarstw.
Wyzwanie polega na promowaniu innowacji i znajdowaniu praktycznych rozwiązań dla rolników, dzięki którym możliwe będzie osiągniecie korzyści środowiskowych oraz  poprawy wydajności, przy jednoczesnym zapewnienia opłacalności i konkurencyjności europejskiego Sektora rolnictwa.


POWIĄZANE

Rolnicy w Polsce chętnie sięgają po rozwiązania konkurencyjne wobec produktów of...

W odpowiedzi na wniosek KRIR odnośnie rolniczych spółdzielni produkcyjnych, Mini...

Gabinet ministrów Ukrainy przyjął dekret "O zatwierdzeniu strategii bezpieczeńst...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę