aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Instytut Ochrony Roślin - Państwowym Instytutem Badawczym

3 lipca 2008
Rada Ministrów na posiedzeniu w dniu 8 kwietnia 2008r. podjęła decyzję o nadaniu Instytutowi Ochrony Roślin w Poznaniu statusu Państwowego Instytutu Badawczego. Decyzja ta została opublikowana 21 kwietnia 2008r. w Dzienniku Ustaw nr 66 poz. 403. Po upływie 14 dni od ogłoszenia, czyli od 6 maja 2008r. Rozporządzenie Rady weszło w życie.
    Co czeka IOR w związku z nadaniem statusu Państwowego Instytutu Badawczego?
Podstawowym zadaniem każdego Państwowego Instytutu Badawczego jest realizacja zadań o charakterze służb publicznych, a więc zabezpieczających prawidłowe funkcjonowanie danej dziedziny gospodarki. W odniesieniu do Instytutu Ochrony Roślin jest to tworzenie podstaw do wywiązania się przez nasz kraj ze zobowiązań wynikających z przynależności Polski do międzynarodowych organizacji (Unia Europejska, FAO, Międzynarodowa Konwencja Ochrony Roślin, OECD. WHO, WTO i inne) oraz uwiarygodnienie polskiej produkcji rolniczej na rynkach światowych (pozostałości środków ochrony roślin, kwarantanna ). Kolejnym ważnym zadaniem jest zabezpieczenie prawidłowego rozwoju ochrony roślin i jej miejsca w technologiach produkcji (rolnictwo integrowane i ekologiczne, prognozy i sygnalizacja).
    
    Jakie są obecne kierunki badań w IOR – PIB?
    Obowiązkiem IOR-PIB, wynikającym ze statutu jest tworzenie naukowych i praktycznych podstaw rozwoju ochrony roślin w Polsce. Instytut realizuje to zadanie poprzez badania naukowe
oraz opracowywanie i stałą modernizację programów ochrony zgodnie z Ustawą o JBR
z dn. 25 lipca 1985 r. wraz z późniejszymi zmianami.
Głównymi kierunkami badań w Instytucie są:
Biologia, ekologia i szkodliwość agrofagów występujących w uprawach rolniczych.
  1. Choroby powodowane przez grzyby, wirusy, wiroidy, fitoplazmy, piroplazmy, bakterie i nicienie: w zbożach, buraku , kukurydzy, rzepaku, ziemniaku, i innych.
  2. Szkodniki: mszyce (zmiany rozwojowe mszyc zbożowych jako wektory wirusów zbóż – BYDV), omacnica prosowianka, chowacze, gnatarz, rolnice, pędraki, szkodniki traw (muchówki niezmiarkowate i pryszczarkowate w trawach nasiennych – stokłosa bezostna, tymotka łąkowa, kupkówka pospolita itd.) i magazynowanych produktów (poszukiwanie aktywnych antyfidantów, nowoczesne metody diagnostyki ukrytego porażenia ziarna).
  3. Chwasty:
  • Wpływ zredukowanych dawek herbicydów na skuteczność zwalczania chwastów i jakość plonu w uprawach rolniczych.
  • Udoskonalenie technologii stosowania regulatorów wzrostu w uprawach rzepaku ozimego, kukurydzy, pszenicy ozimej, pszenżycie ozimym.
  • Chwasty w uprawach na małych powierzchniach: łubin żółty, lnianka ozima, mak lekarski, gryka oraz sorgo.
  • Chwasty w uprawach energetycznych: wierzba energetyczna.
Opracowanie metod diagnostycznych i sposobów zwalczania agrofagów, w tym kwarantannowych i inwazyjnych:
  1. Wykorzystanie metod molekularnych i serologicznych w diagnostyce agrofagów.
  2. Molekularne badania nad pochodzeniem i kierunkiem ekspansji obcych gatunków inwazyjnych.
Genetyka populacyjna i analiza pokrewieństwa ewolucyjnego patogenów i nicieni na potrzeby diagnostyki molekularnej, hodowli odpornościowej oraz określenie uniwersalnych mechanizmów zmienności organizmów szkodliwych.
- Opracowanie metod identyfikacji taksonomicznej nicieni, doskonalenie kluczy dla potrzeb nauki i służb państwowych.
Fizjograficzne występowanie gospodarczo ważnych agrofagów oraz opracowywanie metod ich rejestracji i sygnalizacji:
  1. Prace z zakresu sygnalizacji zabiegów ochrony roślin w oparciu o dane meteorologiczne, które dają szansę na stworzenie systemów prognozujących potrzebę wykonania zabiegu ochronnego w optymalnym terminie.
  2. Monitoring stadiów rozwojowych agrofagów dla potrzeb regionalnej sygnalizacji zabiegów ochrony roślin a także rejestrację terminów i dynamiki migracji mszyc.
  3. Szacowanie strat w plonie roślin uprawnych powodowanych przez agrofagi oraz ocena efektów ekonomicznych stosowanych zabiegów ochrony roślin.
  4. Opracowywanie metod zwalczania agrofagów i zapobieganie ich występowaniu.

    Opracowanie bezpiecznych i efektywnych technik zwalczania agrofagów poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii i urządzeń technicznych do stosowania środków ochrony roślin:
wpływ aparatury ochrony roślin na efektywność zabiegów ochrony roślin z uwzględnieniem warunków wykonywania zabiegu (opryskiwacze wyposażone w pomocniczy strumień powietrza, specjalistyczne rozpylacze),
postęp w konstrukcji maszyn do ochrony i pielęgnacji roślin oraz rozwój w przemyśle chemicznym (nowe formy użytkowe ś.o.r. i adiuwantów),
tworzenie naukowych i praktycznych podstaw w zakresie ochrony roślin dla rozwoju rolnictwa ekologicznego,
kontrola pozostałości środków ochrony roślin w płodach rolnych, pobieranych z miejsc ich produkcji, paszach i wodzie użytkowej do celów gospodarczych,
kontrola jakości stosowanych środków ochrony roślin i opracowywanie metod analizy substancji aktywnych i form użytkowych,
opracowanie metod oceny skażeń środowiska pestycydami i metod usuwania tych skażeń,
 badanie zagrożeń we wszystkich obszarach związanych ze środkami ochrony roślin oraz określenie ryzyka dla ludzi i środowiska poprzez stosowanie „wskaźników ryzyka pestycydowego”

    Od 2006 r. IOR–PIB na podstawie umowy z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizuje zadanie objęte Programem Wieloletnim 2006-2010 pt.
„Ochrona roślin uprawnych z uwzględnieniem bezpieczeństwa żywności oraz ograniczenia strat w plonach i zagrożeń dla zdrowia ludzi, zwierząt domowych i środowiska”.
W ramach Programu Wieloletniego realizowana jest następująca tematyka:
  1. Zadania z zakresu ochrony terenu kraju przed przedostawaniem i rozprzestrzenianiem się organizmów kwarantannowych i innych stanowiących szczególne zagrożenia.
  2. Zadania zakresu ochrony ludzi, zwierząt i środowiska przed ujemnymi skutkami stosowania ś.o.r. wraz z kontrolą bezpieczeństwa żywności.
  3. Zadania z zakresu ograniczania strat w plonach roślin uprawnych z zachowaniem bezpieczeństwa żywności.
  4. Zdania z zakresu kontroli i ograniczania ryzyka następstw stosowania ś.o.r.
Potwierdzeniem skuteczności działania Instytutu w obszarze naukowym jest uzyskanie certyfikatu akredytacyjnego przyznanego przez Polskie Centrum Akredytacji. Zostały nim odznaczone :
- Zakład Badania Skuteczności Środków Ochrony Roślin IOR - PIB, Oddział w Sośnicowicach, który wprowadził system jakości zgodny z normą PN-EN ISO/IEC 17025:2001 i w dniu 18.08.2003 r. uzyskał Certyfikat Akredytacji Laboratorium Badawczego nr AB 440.
- Laboratorium Badania Pozostałości ŚOR w TSD w Białymstoku, 3 października 2007 r. uzyskało certyfikat akredytacji laboratorium badawczego nr AB 839.
- Zakład Badania Pozostałości ŚOR IOR - PIB w Poznaniu, 21 grudnia 2007 r. uzyskał certyfikat akredytacji laboratorium badawczego nr AB 851.
    
    A co jeszcze przed Instytutem?
    Niezwykle ważna jest dla IOR-PIB budowa obiektu do badań z organizmami kwarantannowymi. Będzie to pierwszy w Polsce obiekt spełniający w pełni wymagania międzynarodowe, co umożliwi znaczne rozszerzenie badań nad tymi gatunkami.

POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę