BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Inwestycje na finiszu

19 maja 2005
Kto dopiero teraz podjął decyzję musi się spieszyć. Kończą się już fundusze pomocowe na inwestycje w gospodarstwach rolnych. W kilku województwach wnioski już nie są przyjmowane. A w pozostałych zostało niewiele pieniędzy do rozdysponowania.

Najbardziej aktywni w wykorzystaniu funduszy na dofinansowanie inwestycji w gospodarstwach rolnych są rolnicy z północnej Polski. Wnioski nie są już przyjmowane w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim, lubuskim i wielkopolskim. "Generalnie zaawansowanie w przyjmowaniu wniosków w tej chwili już zbliża się do 80%. Czyli wygląda na to, że już niewiele funduszy zostało w pozostałych województwach" - powiedział wiceprezes ARiMR Edward Adamiec.

Nie ma zatem obaw, że unijne fundusze pomocowe nie zostaną w pełni wykorzystane. - "Jest duże zainteresowanie ze strony rolników w zasadzie wszystkimi programami wsparcia zarówno z funduszy strukturalnych jaki i Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Świadczy o tym, że rolnicy po pierwsze wiedzą, że takie programy istnieją i po drugie, że chcą modernizować własne gospodarstwa. Dlatego też jest to według mnie dobra wiadomość" - uważa wiceminister rolnictwa Stanisław Kowalczyk

Ci, którzy jeszcze chcą ubiegać się o zwrot połowy poniesionych kosztów inwestycji muszą się śpieszyć. Zdaniem rolników, którzy już złożyli wnioski skompletowanie dokumentów jest bardziej kłopotliwe niż ich wypełnienie. "Tydzień czasu to jest składanie podań o załączniki i zbieranie tych wszystkich załączników oraz kolejne dni na oczekiwanie na te załączniki" - powiedział Tomasz Morawski z Jawczyc.

Ale warto trochę czasu poświęcić, bo już niedługo będą wypłacane pierwsze pieniądze. "Dopiero teraz zaczynają się pojawiać pierwsze zlecenia płatności inwestycji w gospodarstwach rolnych, ale tylko tych, które polegały na zakupie maszyn i urządzeń. Natomiast, które polegają na budowie przebudowie, rozbudowie to one wystąpią dopiero jesienią" - dodał Morawski.

Wtedy też będzie wiadomo, czy można liczyć w tym programie na jakieś dodatkowe środki.

POWIĄZANE

Już 17 i 18 stycznia 2024 roku w Kielcach odbędzie się 14. edycja Targów TSW, na...

Kończąc studia rolnicze, możesz dostać pracę w wielu zawodach. Dzięki dyplomowi ...

Nasz czytelnik, Pan Grzegorz Jedamski, rolnik/emeryt, już w poprzedniej IX kaden...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę