aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Inwestycje na finiszu

19 maja 2005
Kto dopiero teraz podjął decyzję musi się spieszyć. Kończą się już fundusze pomocowe na inwestycje w gospodarstwach rolnych. W kilku województwach wnioski już nie są przyjmowane. A w pozostałych zostało niewiele pieniędzy do rozdysponowania.

Najbardziej aktywni w wykorzystaniu funduszy na dofinansowanie inwestycji w gospodarstwach rolnych są rolnicy z północnej Polski. Wnioski nie są już przyjmowane w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim, lubuskim i wielkopolskim. "Generalnie zaawansowanie w przyjmowaniu wniosków w tej chwili już zbliża się do 80%. Czyli wygląda na to, że już niewiele funduszy zostało w pozostałych województwach" - powiedział wiceprezes ARiMR Edward Adamiec.

Nie ma zatem obaw, że unijne fundusze pomocowe nie zostaną w pełni wykorzystane. - "Jest duże zainteresowanie ze strony rolników w zasadzie wszystkimi programami wsparcia zarówno z funduszy strukturalnych jaki i Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Świadczy o tym, że rolnicy po pierwsze wiedzą, że takie programy istnieją i po drugie, że chcą modernizować własne gospodarstwa. Dlatego też jest to według mnie dobra wiadomość" - uważa wiceminister rolnictwa Stanisław Kowalczyk

Ci, którzy jeszcze chcą ubiegać się o zwrot połowy poniesionych kosztów inwestycji muszą się śpieszyć. Zdaniem rolników, którzy już złożyli wnioski skompletowanie dokumentów jest bardziej kłopotliwe niż ich wypełnienie. "Tydzień czasu to jest składanie podań o załączniki i zbieranie tych wszystkich załączników oraz kolejne dni na oczekiwanie na te załączniki" - powiedział Tomasz Morawski z Jawczyc.

Ale warto trochę czasu poświęcić, bo już niedługo będą wypłacane pierwsze pieniądze. "Dopiero teraz zaczynają się pojawiać pierwsze zlecenia płatności inwestycji w gospodarstwach rolnych, ale tylko tych, które polegały na zakupie maszyn i urządzeń. Natomiast, które polegają na budowie przebudowie, rozbudowie to one wystąpią dopiero jesienią" - dodał Morawski.

Wtedy też będzie wiadomo, czy można liczyć w tym programie na jakieś dodatkowe środki.

POWIĄZANE

Obecnie większość upraw kukurydzy w Polsce znajduje się w fazie kwitnienia. To d...

Lidl Polska to największy eksporter dóbr rolno-spożywczych w naszym kraju oraz s...

Wydaje się, że zasady BHP są znane wszystkim pracownikom, jednak liczba wypadków...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę