aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Jak założyć farmę fotowoltaiczną ….

27 kwietnia 2015
Elektromont S.A., spółka elektroinstalacyjna notowana na rynku New Connect, opracowała  mini poradnik dla konsumentów, przedsiębiorców i zarządzających obiektami użyteczności publicznej: „Jak założyć farmę fotowoltaiczną i czy taka inwestycja się opłaca”. Okazuje się, że posiadacze nawet niewielkich działek a nawet dachów o powierzchni ok. 100 m kw. mogą produkować energię elektryczną na własny użytek a nadwyżki sprzedawać zakładom energetycznym. Taka inwestycja może zwrócić się po 10 latach, by potem stanowić „darmowe” źródło zasilania energią elektryczną.
- Przed podjęciem decyzji o budowie farmy fotowoltaicznej warto przenalizować, czy nasza nieruchomość lub działka nadaje się do takiego rodzaju inwestycji. Przede wszystkim musimy sprawdzić, czy teren pod przyszłą farmę nie jest objęty innym planem zagospodarowania przestrzennego i czy np. nasz budynek uzyska zgodę konserwatora zabytków. Jeśli wszystko jest w porządku, możemy instalować panele na niezacienionej działce lub dachu (pod warunkiem, że jest płaski lub nachylony w kierunku południowym). Na takie małe instalacje nie musimy mieć specjalnego pozwolenia. Co do kosztów, minimalna kwota, jaką musimy wydać na zainstalowanie małej „farmy” fotowoltaicznej to około 18 – 20 tysięcy złotych. Taka instalacja pozwoli nam produkować 3 kW energii, która wystarczy na potrzeby jednorodzinnego domku – mówi mgr inż. Jerzy Rymarowicz, wiceprezes Elektromont S.A. - Kiedy zacząć budowę? Jeśli zrobimy to w tym roku, będziemy musieli zużyć całą wyprodukowaną przez naszą farmę energię ale już od przyszłego roku nadwyżki będziemy mogli sprzedawać zakładom energetycznym po cenie rynkowej. Według naszego działu zajmującego się instalacją farm fotowoltaicznych, taka inwestycja pozwala na jej zbilansowanie już po 8 - 10 latach użytkowania. Zbudowaliśmy taką „farmę” na dachu naszego biurowca. Zainwestowaliśmy w nią 50 tys. złotych i zakładamy, że po 25 latach użytkowania zyskamy ponad 182 tys. złotych.
O czym inwestor powinien pamiętać:
Warto korzystać z usług profesjonalistów, którzy zbadają nieruchomość pod względem przydatności nieruchomości do budowy farmy, doradzą jaki rodzaj instalacji i urządzeń kupić a także sporządzą odpowiedni projekt instalacji, uzgodnią dokumentację z zakładem energetycznym, uzyskają w imieniu inwestora potrzebne opinie, koncesje i decyzje administracyjne oraz przygotują teren pod instalacje.
Firmy specjalistyczne zakupią, dostarczą oraz zamontują instalacje, kable i panele a także wykonają przyłącze elektryczne i uruchomią sieć.
Rodzaje instalacji fotowoltaicznych: naziemne, dachowe (na dachach płaskich i pochyłych) oraz nadążne (zmieniające położenie względem słońca).
Systemy pracy instalacji: autonomiczny Off – Grid, powiązany z siecią – Grid-Tie oraz system pracujący wyłącznie z siecią – On Grid.
Powierzchnie i moce instalacji na powierzchni płaskiej - 100 m. kw. – moc 8kWp, na 1000 m. kw. – moc 60 kWp, na 10.000 m. kw. – moc 500 kWp,
Powierzchnie i moce instalacji na powierzchni pochyłej w kier. południowym: pow. 100 m. kw. – moc 15 kWp, na pow. 1000 m. kw.- moc 150 kWp, na pow. 10.000 m. kw. – moc 1500 kWp.
Najpopularniejsze moduły:

Moc modułu: 240 – 260 W, sprawność 10-18 procent, gwarancja na 10 – 12 lat, gwarancja utrzymania sprawności od 25 do 30 lat (80 - 85 procent sprawności), temperatura pracy od - 40 do + 80 st. C, wymiary (140 x 170 cm) x (90 x 110 cm) x (2x4 cm), waga 17 -21 kg.
Zakładając, że żywotność instalacji to okres ok. 25 lat, po ok. 10 latach nasza inwestycja w instalację fotowoltaiczną się bilansuje i po tym czasie zaczyna ona przynosić zyski


Pamiętajmy o kosztach dodatkowych – ok. 25 złotych ubezpieczenie roczne małej farmy (o mocy ok. 8 kWp), ok. 500 złotych serwis i pomiary elektryczne instalacji.
W przypadku dużych instalacji o mocy np. 360 kWp, ubezpieczenie wynosi ok. 280 złotych netto a serwis i pomiary elektryczne ok. 1500 złotych rocznie
Zalety instalacji fotowoltaicznych: zapewnia produkcję energii elektrycznej niezbędnej do zbilansowania zapotrzebowania obiektu na energię elektryczną, nadwyżka wyprodukowanej energii może być sprzedawana do sieci energetycznej, po okresie spłaty inwestycji (10 -12 lat) instalacja stanowi „darmowe” źródło zasilania, instalacja fotowoltaiczna jest „bezobsługowa” (poza serwisem i pomiarami elektrycznymi ), nie wymaga konserwacji i wymiany części zamiennych.
Opracował: Obi oba

POWIĄZANE

Jak było do przewidzenia, tuż po wyborach samorządowych, burmistrzowie, wójtowie...

Decyzja o wyborze odpowiedniej karmy jest kluczowa dla zdrowia psa i jego samopo...

W dzisiejszych czasach rolnictwo to nie tylko ciężka praca, ale także biznes, kt...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę