aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

KFPZ zgłasza weto do Ustawy o środkach ochrony roślin

3 grudnia 2015
 15 marca 2013 roku Krajowa Federacja Producentów Zbóż zwróciła się z prośbą o pilną interwencję do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Pana Bronisława Komorowskiego, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi  Pana Stanisława Kalemby oraz Przewodniczącego Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana Krzysztofa Jurgiela w związku z faktem przyjęcia niekorzystnych zmian w skierowanej do podpisu Prezydenta RP Ustawy o środkach ochrony roślin (druk 740).

Pomimo wyraźnego sprzeciwu ze strony producentów i licznych instytucji naukowych oraz poparcia takiego stanowiska ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dnia 7 marca 2013 r. Sejm RP przyjął Uchwałę Senatu RP dotyczącą poprawek do projektu ustawy (druk 1143). Przyjęcie tych poprawek będzie skutkowało wprowadzeniem obowiązku składania dokumentacji dla środka ochrony roślin oraz jego substancji aktywnej w języku polskim obok języka angielskiego, w którym powszechnie składana jest taka dokumentacja w pozostałych krajach UE.

Obowiązek tłumaczenia pełnej dokumentacji jaki nakłada Ustawa o środkach ochrony roślin zablokuje lub uniemożliwi proces rejestracji środków ochrony roślin i substancji aktywnych zarówno na krajowym jak i europejskim rynku. Tłumaczenie kilkudziesięciu tysięcy stron będzie dodatkowo generować olbrzymie koszty i pochłaniać ogromne ilości czasu, a dokumentacja w wielu przypadkach powinna zostać złożona do urzędu w ściśle określonym prawem terminie. Koszty tych tłumaczeń z pewnością będą pokryte z kieszeni odbiorców środków ochrony roślin - rolników.

Ponadto pytamy kto ma się podjąć tak specjalistycznych tłumaczeń? Ile jest w Polsce biur, które będą mogły podjąć się rzetelnego tłumaczenia tak obszernej, specjalistycznej dokumentacji w krótkim czasie. Proces ten będzie wymagał zatrudnienia ekspertów znających odpowiednie słownictwo i unikatową tematykę z kilku dziedzin: toksykologii, biochemii, ekologii, nauk rolniczych i fizykochemii.

Celem wprowadzenia w życie w/w Ustawy miało być ograniczenie zagrożeń związanych z obrotem i stosowaniem preparatów stosowanych do ochrony roślin.

Z dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić iż decyzja ta będzie skutkować całkowitym wykluczeniem Polski z rejestracji strefowej i europejskiego procesu rejestracji substancji aktywnych i środków ochrony roślin.

Ustawa w proponowanym brzmieniu jest przykładem wadliwej legislacji. Zapisy w art. 4 ust. 1-2, art. 7 ust. 4 i 5 i art. 9 ust. 2 z natury spowodują brak możliwości realizacji obowiązków nałożonych przez ustawodawcę, a w konsekwencji zablokują proces rejestracji środków ochrony roślin.

Podpisanie Ustawy o środkach ochrony roślin przez Prezydenta RP w obecnym zapisie będzie początkiem porażki dla otoczenia rolnego i samych rolników. A nasze, polskie kluczowe produkty eksportowe, czyli żywność dobrej jakości przestaną być takim produktem gdyż nie będą miały być czym chronione.



POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę