aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Kiedy dogonimy Unię... jak dobrze pójdzie za 24 lata!

5 stycznia 2016
Polska ma szansę osiągnąć poziom rozwoju krajów starej piętnastki w UE za 24 lata - twierdzi prof. dr hab. Ryszard Rapacki, kierownik katedry ekonomii II w Szkole Głównej Handlowej, w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej".
- W ciągu ostatnich 20 lat Polska w najszybszym tempie odrabiała dystans rozwojowy w stosunku do państw starej UE. Jeśli w 1989 r. PKB na jednego mieszkańca wynosił zaledwie 38 proc. średniego wskaźnika dla UE-15, to w 2009 wyniósł on już 55 proc. - mówi Rapacki.

Zaznaczył, że jeśli ta tendencja będzie się utrzymywać, to można szacować, że średni poziom rozwoju UE-15 osiągniemy za 24 lata. Najszybciej dokona tego Estonia (za 11 lat), najpóźniej Bułgaria (za 37 lat) i Węgry (za 33 lata).

Dodał, iż okres zamykania luki rozwojowej można skrócić, ale niezbędne są kompleksowe reformy instytucjonalne w otoczeniu gospodarczym, zwłaszcza dotyczące rynku pracy, a także głęboka reforma finansów publicznych i likwidacja licznych barier biurokratycznych.

Podkreśla, że Polska nie jest już niechlubnym liderem w regionie jeśli chodzi o stopę bezrobocia, pod tym względem znajdujemy się w środku stawki nowych członków UE.

Najgorzej jednak Polska radzi sobie na tle krajów CEE w zakresie utrzymania dyscypliny finansów publicznych. W 2009 roku zadłużenie państwa liczone jako odsetek PKB wzrosło ponaddwukrotnie w porównaniu z rokiem poprzednim. Nawet Węgry odsądzane niedawno od czci i wiary radzą sobie lepiej z dyscypliną fiskalną.


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę