aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Konferencja Organic Farming - Second Round Table w Kijowie

6 listopada 2008
Podsekretarz stanu Andrzej Dycha uczestniczył wczoraj w konferencji „Organic Farming – Second Round Table”, która odbywa się w Kijowie.
W swoim wystąpieniu przedstawił polskie doświadczenia związane z rozwojem rolnictwa ekologicznego. Poinformował, że w naszym kraju liczba tego typu gospodarstw z roku na rok systematycznie rośnie. Od 2003 do 2007 r. nastąpił ponad pięciokrotny wzrost z 2286 do 11887 i zajmują one powierzchnię ok. 300000 ha Dane te dotyczą zarówno gospodarstw w trakcie przestawiania (konwersji), jak i tych, dla których okres ten już się zakończył. Dane za 2008 r. wskazują, iż przekroczona będzie liczba 15.000 gospodarstw ekologicznych. Podobna tendencja obserwowana jest w odniesieniu do przetwórni prowadzonych zgodnie z przepisami o rolnictwie ekologicznym. W omawianym okresie wzrost ten był ponad dziewięciokrotny. Podsekretarz stanu Andrzej Dycha podkreślił, że w Polsce nie były wprowadzane instrumenty wsparcia przeznaczone specjalnie dla przetwórców ekologicznych. Dlatego też, o ile część wzrostu liczby gospodarstw ekologicznych można przypisać wsparciu w ramach programów rolnośrodowiskowych, to wzrost liczby przetwórni ekologicznych jest wyłącznie odpowiedzią na zmieniającą się strukturę popytu.
W ramach Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2004-2006 rolnictwo ekologiczne wspierane było wyłącznie poprzez program rolnośrodowiskowy. W nowej perspektywie finansowej, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 zaplanowano uruchomienie już trzech działań, w ramach których przewiduje się wsparcie dla rolnictwa ekologicznego. W ramach osi pierwszej, nastawionej na podniesienie konkurencyjności, bezpośrednie wsparcie producenci produktów mogą otrzymać wsparcie z dwóch działań: „Uczestnictwo rolników w systemach jakości żywności” oraz „Działania informacyjne i promocyjne”.
Natomiast program rolnośrodowiskowy jest najbardziej kompleksowym działaniem osi 2 Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Głównym jego założeniem jest promowanie produkcji rolnej opartej na metodach zgodnych z wymogami ochrony środowiska i przyrody. Realizacja programu rolnośrodowiskowego ma przyczynić się do zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i zachowania różnorodności biologicznej na tych terenach.
Wiceminister przedstawił także funkcjonujący w naszym kraju system kontroli i certyfikacji gospodarstw ekologicznych. Poinformował również o wsparciu tego kierunku gospodarowania, jak i promocji żywności wytwarzanej metodami ekologicznymi.


POWIĄZANE

Wybór odpowiednich krzeseł do ogrodu jest niezwykle istotny dla każdego, kto pra...

JA Solar to wiodący światowy producent zajmujący się produkcją paneli fotowoltai...

Ze względu na utrzymującą się suszę optymalne rozwiązanie do ochrony herbicydowe...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę