A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Konferencja Organic Farming - Second Round Table w Kijowie

6 listopada 2008
Podsekretarz stanu Andrzej Dycha uczestniczył wczoraj w konferencji „Organic Farming – Second Round Table”, która odbywa się w Kijowie.
W swoim wystąpieniu przedstawił polskie doświadczenia związane z rozwojem rolnictwa ekologicznego. Poinformował, że w naszym kraju liczba tego typu gospodarstw z roku na rok systematycznie rośnie. Od 2003 do 2007 r. nastąpił ponad pięciokrotny wzrost z 2286 do 11887 i zajmują one powierzchnię ok. 300000 ha Dane te dotyczą zarówno gospodarstw w trakcie przestawiania (konwersji), jak i tych, dla których okres ten już się zakończył. Dane za 2008 r. wskazują, iż przekroczona będzie liczba 15.000 gospodarstw ekologicznych. Podobna tendencja obserwowana jest w odniesieniu do przetwórni prowadzonych zgodnie z przepisami o rolnictwie ekologicznym. W omawianym okresie wzrost ten był ponad dziewięciokrotny. Podsekretarz stanu Andrzej Dycha podkreślił, że w Polsce nie były wprowadzane instrumenty wsparcia przeznaczone specjalnie dla przetwórców ekologicznych. Dlatego też, o ile część wzrostu liczby gospodarstw ekologicznych można przypisać wsparciu w ramach programów rolnośrodowiskowych, to wzrost liczby przetwórni ekologicznych jest wyłącznie odpowiedzią na zmieniającą się strukturę popytu.
W ramach Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2004-2006 rolnictwo ekologiczne wspierane było wyłącznie poprzez program rolnośrodowiskowy. W nowej perspektywie finansowej, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 zaplanowano uruchomienie już trzech działań, w ramach których przewiduje się wsparcie dla rolnictwa ekologicznego. W ramach osi pierwszej, nastawionej na podniesienie konkurencyjności, bezpośrednie wsparcie producenci produktów mogą otrzymać wsparcie z dwóch działań: „Uczestnictwo rolników w systemach jakości żywności” oraz „Działania informacyjne i promocyjne”.
Natomiast program rolnośrodowiskowy jest najbardziej kompleksowym działaniem osi 2 Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Głównym jego założeniem jest promowanie produkcji rolnej opartej na metodach zgodnych z wymogami ochrony środowiska i przyrody. Realizacja programu rolnośrodowiskowego ma przyczynić się do zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich i zachowania różnorodności biologicznej na tych terenach.
Wiceminister przedstawił także funkcjonujący w naszym kraju system kontroli i certyfikacji gospodarstw ekologicznych. Poinformował również o wsparciu tego kierunku gospodarowania, jak i promocji żywności wytwarzanej metodami ekologicznymi.


POWIĄZANE

Nowym członkiem Stowarzyszenia została firma NewCold, która jest jednym z najwię...

Do czwartku 25 maja wjechało 16 tys. ton zboża. Dane o kolejnych dniach będę mia...

Do 5 czerwca został przedłużony termin na wysłanie wniosku o zwrot nadpłaty. Wła...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę