aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Kościół w agonii? Narasta kryzys wiary w Europie

24 września 2011
Kościół w Europie umiera - alarmują publicyści "Tygodnika Powszechnego". Przed planowaną pielgrzymką Benedykta XVI do Niemiec, tamtejszy episkopat ujawnił szokujące dane dotyczące ilości apostatów. Okazało się, że więcej osób wystąpiło z Kościoła (180 tys.), niż przyjęło chrzest (170 tys.). Drastycznie spada też liczba powołań. Odpowiedzią Kościoła na te zagrożenia ma być "nowa ewangelizacja".

W Europie można zaobserwować narastający opór przeciwko symbolom religijnym w życiu publicznym oraz głoszonej przez księży etyce katolickiej. Spada zaufanie do Kościoła oraz jego udział w życiu społecznym - nawet w krajach tradycyjnie uznawane za katolickie.

Niedawno miał też miejsce bezprecedensowy przypadek pozwania Stolicy Apostolskiej do Międzynarodowego Trybunału Karnego ws. pedofilskich skandali w Kościele. Watykanowi zarzucono "zbrodnię przeciwko ludzkości".

Przeczytaj fragment artykułu na stronie internetowej "Tygodnika Powszechnego"

Odpowiedzią Kościoła na te zagrożenia ma być nowe podejście do ewangelizacji, które według papieskich dokumentów ma cechować sie "dążeniem do odnowy". Ta nowa ewangelizacja ma być "przeciwieństwem samowystarczalności i polegania na samym sobie, mentalności status quo" - wynika z dokumentu przygotowującego wiernych na przyszłoroczny Synod Biskupów.

Wyzwania zewnętrzne "zobowiązują Kościół, aby inaczej niż dotychczas zastanowił się tym, jaki sens mają jego działania" - czytamy w dokumencie.POWIĄZANE

W pierwszych 12 dniach czerwca wolumen załadunku zboża na ukraińskiej sieci kole...

Według wyników pierwszych czterech miesięcy 2024 roku Ukraina zaimportowała towa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę