aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Kowalczyk i Dróździel o karuzeli stanowisk

10 sierpnia 2007
Podczas środowej konferencji prasowej sekretarz stanu Henryk Kowalczyk powiedział, że na wtorkowym spotkaniu, na które minister Wojciech Mojzesowicz zaprosił członków Kierownictwa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz dyrektorów oddziałów terenowych i kierowników biur powiatowych, rozmawiano o opóźnieniach i trudnościach w pracy agencji. „Poznaliśmy realne problemy, jakie napotykają pracownicy bezpośrednio w terenie. Omówiliśmy kampanie płatności bezpośrednich 2006–2007. Trudności są duże” – podkreślił minister.

W konferencji uczestniczyli również prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Leszek Droździel oraz jego zastępca Grzegorz Pięta.
Stwierdzono, że trudności dotyczą m.in. przeprowadzenia kontroli wniosków. O ile kontrole kompletności wniosków zostały wykonane w 99%, o tyle zaawansowanie kontroli administracyjnych, od których zależy podejmowanie decyzji administracyjnych o wypłaceniu środków, wynosi niewiele ponad 19%. Zgodnie z przepisami kontrole powinny być zakończone do 15 października br.

Minister H. Kowalczyk podkreślił, że termin rozpoczęcia wypłat płatności bezpośrednich nie powinien się opóźnić, jeżeli zarówno agencja, jak i resort dołożą starań, aby nadrobić zaległości.
Najwięcej trudności sprawia zbyt mała przepustowość łączy informatycznych, a także wprowadzenie nowych rodzajów dopłat (tzw. zwierzęcych oraz energetycznych). „Zasady ich przydzielania zostały określone dopiero w połowie marca i ARiMR twierdziła, że nie była w stanie wprowadzić odpowiedniego systemu informatycznego” – zaznaczył minister.

W opinii ministra Henryka Kowalczyka istotną przyczyną niewykonywania zadań w wyznaczonym terminie były również zmiany kadrowe, tak w centrali agencji, jak i w oddziałach terenowych. W ostatnim roku wymienionych zostało około 80% kierowników biur powiatowych. Dyrektorów oddziałów wojewódzkich wymieniano 27 razy. Natomiast w centrali ARiMR wymieniono 25 dyrektorów. Nastąpiły również zmiany na stanowisku Prezesa. Minister Kowalczyk podkreślił, że na stanowiska powoływani byli często ludzie nie pracujący wcześniej w agencji oraz nie mający przygotowania do pełnienia tych funkcji.


POWIĄZANE

Kampania #PlantHealth4Life powraca! Europa jednoczy swoje wysiłki na rzecz zdrow...

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Święto zostało ustanowione przez Orga...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę