KRIR wnioskuje

5 stycznia 2016
W związku z informacjami od rolników w sprawie  strat w zbożach ozimych  spowodowanych wymarznięciami  oraz brakiem kwalifikowanego materiału siewnego w centralach nasiennych zbóż jarych zarząd KRIR  27 marca wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wyrażenie zgody na obrót między rolnikami nasion zbóż jarych potrzebnych do zasiewu.
 Rolnicy teraz  będą zmuszeni do dokonania nie tylko planowanych zasiewów wiosennych, ale i tych które obsiane były zbożami ozimymi i wymarzły. Brak nasion kwalifikowanych i w konsekwencji zawyżona ich cena – spowoduje opóźnienia lub nawet brak możliwości siewu wiosennego .

Ponadto, z informacji jakie dotarły do KRIR, w województwie kujawsko – pomorskim w wielu gospodarstwach doszło do zniszczenia zasiewów nawet w 100%. Natomiast na terenie całego kraju  straty w zasiewach, w wyniku wymarznięcia, przekraczają 50%.

Dlatego  zarząd KRIR wnioskuje  również do szefa resortu rolnictwa  o umożliwienie rolnikom z terenów objętych klęską, przesunięcie terminu spłat rat kredytów preferencyjnych: klęskowych i inwestycyjnych z lat poprzednich i zabezpieczenie środków na odsetki od tych kredytów .

 

POWIĄZANE

Coraz mniej czasu pozostało na składanie wnioskow o pomoc finnsową w ramach KPO....

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda 3 listopada br. podpisał ustawę...

Już po raz dziesiąty w całej Europie obchodziliśmy Miesiąc Cyberbezpieczeństwa. ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę