Krowy stoją, bo jest im ciepło

5 stycznia 2016
Przegrzane krowy częściej przebywają w pozycji stojącej niż w leżącej, zatem ich obserwowanie może pomóc utrzymać je w dobrym zdrowiu - wynika z badań naukowców z University of Arizona i Northwest Missouri State University.

W Des Moines w stanie Iowa (USA), podczas zjazdu naukowców zajmujących się tematyką mleczarstwa, dr Jamison Allen wyjaśnił, że przegrzane krowy ziają, mniej jedzą i dają mniej mleka. W upalne dni zwierzęta wolą stać, dzięki czemu oddają ciepło większą powierzchnią ciała.

Allen i jego koledzy postanowili sprawdzić, czy te zmiany pozycji da się wykorzystać do przewidywania temperatury krowich ciał. Dlatego badacze wyposażyli krowy w termometry i czujniki rejestrujące zgięcie nóg, które miały śledzić, w jakiej pozycji są zwierzęta.
Redakcja poleca


Po porównaniu danych wywnioskowano, że pozycja stojąca jest ściśle powiązana z temperaturą ciała. Allen podkreślił, że krowy stały dłużej, kiedy ich temperatura rosła z 38,3 st. ponad 38,8 st. Celsjusza.

Zdaniem badacza producenci mleka mogą wykorzystywać obserwacje krów dla poprawy warunków, w jakich trzymane są zwierzęta i zwiększenia produktywności stada. Zachęcanie krów do leżenia, poprzez instalowanie urządzeń chłodzących, może pomóc im oszczędzać energię.

Badacz twierdzi, że należałoby jeszcze zbadać, jak krowy zachowują się w warunkach o określonej wilgotności.POWIĄZANE

Odpowiadając na wniosek przyjęty na VI Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych ...

Komisja Europejska od 18 stycznia do 12 kwietnia 2021 r. prowadzi konsultacje pu...

Sekretarz stanu Ryszard Bartosik uczestniczył dziś w polsko-niderlandzkim spotka...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę