Kto truje pszczoły?

14 maja 2009
Alarmujące wieści docierają z Wielkopolski - ktoś truje pszczoły dolewając do wolno stojących i nie dozorowanych uli jakąś nieznaną, niezwykle niebezpieczną i zabijającą pracowite owady ciecz. Takie zdarzenie miało miejsce w Goździnie, w pasiece prowadzonej przez Ireneusza i Łukasza Kaczmarków, gdzie spośród 145 rodzin wytruto 50, co spowoduje straty rzędu 80 tysięcy złotych.

Nie był to przypadek, bowiem to już trzecie odnotowane w okolicy (w gminach Kamieniec i Rakoniewice) zatrucie, w związku z czym śledztwo podjęła policja z Grodziska Wielkopolskiego. Pszczelarze wykluczają zatrucie które mogłyby spowodować środki zaprawowe i inne stosowane np. na polach rzepakowych. Pszczelarze oczekują na pomoc w odbudowie pasieki. Tymczasem w Wielkiej Brytanii rząd przeznacza 10 mln funtów na badania mające na celu uzyskanie odpowiedzi na pytanie dlaczego w ostatnich latach masowo giną pszczoły. Według oficjalnych danych liczebność pracowitych owadów na wyspach zmniejszyła się w ciągu ostatnich dwóch lat o 15% a to spędza sen z powiek nie tylko samych zainteresowanych - pszczelarzy ale także uczonych i urzędników odpowiedzialnych za rolnictwo, chodzi bowiem nie tyle o produkcję miodu ile o rolę jaką odgrywają pszczoły w zapylaniu kwiatów roślin - kluczowych upraw w Wielkiej Brytanii.

W roku ubiegłym znaczenie pszczół doceniły także władze koncernu Bayer, które uznały swoją winę w związku z dowiedzionym wpływem zabójczego działania imidaklopridu - substancji występującej w środkach ochrony roślin produkowanych przez koncern - i wypłaciły niemieckim pszczelarzom odszkodowanie w wysokości 20 mln euro.

Kiedy taką pomoc otrzymają polscy pszczelarze, którzy, pomijając ostatni przypadek z Wielkopolski, w ostatnim czasie także odnotowali znaczne upadki pszczół po zimowli?POWIĄZANE

Do środy 15 lipca, rolnicy, którzy z powodu ubiegłorocznej suszy lub powodzi pon...

14 lipca br. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz GPW Ventures podpisały list...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę