Adama_AgilTrinity_15.08.2020
GUS_230920_750x100_stat

Kukurydza pod śniegiem

5 stycznia 2016
W wielu rejonach polski rolnicy nie zdążyli zebrać kukurydzy. Atak zimy to zapowiedź kolejnych opóźnień i przyszłych problemów z zabiegami agrotechnicznymi. Powody do narzekania są, ale producentom humor mogą poprawić ceny i sytuacja na światowym rynku.
    
Do niedawna na polach Stanisława Kowalskiego z Górska było mokro. Próby wjazdu i pracy maszyn na jego plantacji kończyły się fiaskiem. Dlatego postanowił poczekać z zebraniem ziarna na przymrozki. Niestety na niektórych kolbach pojawia się już grzyb.

Stanisław Kowalski, Górsk „Pola są zamoknięte, trudno wjechać kombajnem. Ten mróz pozwoli nam dokończyć chyba zbiory tej kukurydzy, która została na polu".

W niektórych regionach Polski Do tej pory z pól zostało zebranych około 40% ziarna. Eksperci już alarmują, że plantatorzy mogą mieć problemy z uzyskaniem kukurydzy na ziarna.

Andrzej Baranowski, Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy „Śnieg mocno zakłócił zabiegi agrotechniczne. Duża część kukurydzy została na polach i teraz będzie problem, by ją zebrać razem z tą okrywą śnieżną. Śnieg rozwadnia także pryzmy, a kukurydza i tak ma duży wskaźnik wilgotności".

Tymczasem cena kukurydzy wciąż jest wysoka i nadal rośnie. Nic nie zapowiada, że ta sytuacja może się zmienić. Wielu rolników, którzy zaryzykowali i nie podpisali kontraktów, zaciera teraz ręce z zadowolenia.

Janusz Piotrowski, Pędzewo „Nie zawierałem kontraktów, bo cena rosła. W tej sytuacji trudno się wiązać z jakimkolwiek odbiorcą, gdy nie wiemy, jaka będzie jej górna granica”.

Wysokie ceny kukurydzy to także wynik sytuacji na światowych rynkach. Dlatego mokra kukurydza praktycznie zniknęła z rynku. Wykupiły ją gorzelnie i mieszalnie pasz.


POWIĄZANE

Strategicznym celem rozwoju brazylijskich przedsiębiorstw drobiarskich jest prod...

W mijającym tygodniu zanotowaliśmy nieznaczny spadek detalicznych cen paliw. Dla...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę