aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Kwoty mleczne 2006/2007

8 września 2006

Przyznanie indywidualnej ilości referencyjnej z krajowej rezerwy krajowej ilości referencyjnej przeznaczonej dla dostawców hurtowych w roku kwotowym 2006/2007

Z dniem 5 września 2006 r. weszła w życie ustawa z dnia 21 lipca 2006 r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych (Dz. U. 158, poz. 1124), w której przewidziano zmianę zasad rozdysponowania krajowej rezerwy krajowej ilości referencyjnej przeznaczonej dla dostawców hurtowych w roku kwotowym 2006/2007.

Zgodnie z przepisami ww. ustawy, w roku kwotowym 2006/2007 indywidualne ilości referencyjne (IIR) z krajowej rezerwy przeznaczonej dla dostawców hurtowych zostaną przyznane w następnej kolejności dostawcom hurtowym, którzy:
1) w roku kwotowym 2005/2006 (tj. w okresie od dnia 1 kwietnia 2005 r. do dnia 31 marca 2006 r.) będąc właścicielami indywidualnej ilości referencyjnej w wysokości nieprzekraczajacej 800 000 kg mleka zwiększyli sprzedaż mleka o co najmniej 100 kg i mniej niż 5 000 kg w stosunku do indywidualnej ilości referencyjnej stanowiącej ich własność w dniu 31 marca 2005 r., oraz do dnia 30 września 2006 r. złożą do właściwego miejscowo dyrektora oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego wnioski o przyznanie indywidualnej ilości referencyjnej z krajowej rezerwy (na formularzu opracowanym i udostępnianym przez ARR) wraz z fakturami lub innymi dokumentami potwierdzającymi sprzedaż mleka w roku kwotowym 2005/2006 (od dnia 1 kwietnia 2005 r. do dnia 31 marca 2006 r.) oraz dokumentami potwierdzającymi posiadanie gospodarstwa rolnego.
2) w roku kwotowym 2005/2006 będąc właścicielami indywidualnej ilości referencyjnej w wysokości przekraczającej 800 000 kg mleka zwiększyli sprzedaż mleka co najmniej o 5 000 kg w stosunku do indywidualnej ilości referencyjnej stanowiącej ich własność w dniu 31 marca 2005 r., ale nie otrzymali indywidualnej ilości referencyjnej z krajowej rezerwy oraz do dnia 30 września 2006 r. złożą do właściwego miejscowo dyrektora oddziału terenowego Agencji Rynku Rolnego wnioski o przyznanie indywidualnej ilości referencyjnej z krajowej rezerwy (na formularzu opracowanym i udostępnianym przez ARR) wraz z fakturami lub innymi dokumentami potwierdzającymi sprzedaż mleka w roku kwotowym 2005/2006 (od dnia 1 kwietnia 2005 r. do dnia 31 marca 2006 r.) oraz dokumentami potwierdzającymi posiadanie gospodarstwa rolnego.

W przypadku, gdy suma indywidualnych ilości referencyjnych należnych do przyznania na podstawie wniosków złożonych do dnia 30 września 2006 r., okaże się większa od wysokości krajowej rezerwy przeznaczonej do rozdysponowania pomiędzy dostawców hurtowych w roku kwotowym 2006/2007 pomniejszonej o łączną wielkość indywidualnych ilości referencyjnych przyznanych w pierwszej kolejności dostawcom hurtowym, którzy złożyli wnioski o przyznanie IIR z krajowej rezerwy do dnia 31 maja 2006 r., Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi określi, w drodze rozporządzenia, współczynnik przydziału, który będzie stosowany przy ustalaniu wysokości indywidualnych ilości referencyjnych przyznawanych dostawcom hurtowym z krajowej rezerwy.

W takiej sytuacji przyznawane indywidualne ilości referencyjne zostaną proporcjonalnie zmniejszone przy zastosowaniu współczynnika przydziału

II. W przypadku, gdy po przyznaniu IIR na podstawie wniosków złożonych do dnia 30 września 2006 r., krajowa rezerwa przeznaczona do rozdysponowania pomiędzy dostawców hurtowych w roku kwotowym 2006/2007 nie zostanie w całości wyczerpana, dalsze przyznawanie IIR z krajowej rezerwy odbywać się będzie na zasadach określonych w art. 15 i 16 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych (Dz. U. z 2005 r. Nr 244, poz. 2081, z późn. zm.) tj. na zasadach dotychczas obowiązujących:

Warunkiem przydziału IIR z krajowej rezerwy w danym roku kwotowym jest zwiększenie sprzedaży mleka lub przetworów mlecznych o 5000 kg w stosunku do IIR stanowiącej własność producenta w dniu 31 marca roku kwotowego poprzedzającego rok kwotowy, w którym złożono wniosek.

Jeżeli producent składa wniosek o przyznanie IIR z krajowej rezerwy w roku kwotowym 2006/2007 to musi udokumentować zwiększenie sprzedaży mleka lub przetworów mlecznych o 5000 kg w stosunku do IIR stanowiącej jego własność w dniu 31 marca 2006 r. (nie należy uwzględniać IIR wziętej w używanie lub dzierżawionej wraz z gospodarstwem, ponieważ w takim przypadku producent jest jej posiadaczem zależnym a nie właścicielem).

Producent może wnioskować o przyznanie IIR z krajowej rezerwy dopiero wtedy, gdy:
1) w danym roku kwotowym wykorzysta w całości indywidualną ilość referencyjną stanowiącą jego własność w dniu 31 marca poprzedniego roku kwotowego i przekroczy ją o 5000 kg, oraz
2) posiada dokumenty potwierdzające sprzedaż mleka lub przetworów mlecznych za okres co najmniej 3 kolejnych miesięcy danego roku kwotowego poprzedzających miesiąc, w którym złożono wniosek.

Gdy zostaną spełnione jednocześnie oba powyższe warunki, producent składa do dyrektora OT ARR (właściwego dla swojego miejsca zamieszkania albo siedziby) na formularzu ARR wniosek o przyznanie IIR z krajowej rezerwy krajowej ilości referencyjnej.

Do wniosku producent dołącza faktury lub inne dokumenty potwierdzające sprzedaż mleka lub przetworów mlecznych za okres co najmniej 3 kolejnych miesięcy danego roku kwotowego poprzedzających miesiąc, w którym złożono wniosek.

Jeżeli dostawca posiada dokumenty za okres 3 lub więcej miesięcy, ale jeszcze nie wykorzystał i nie przekroczył o 5000 kg IIR stanowiącej jego własność w dniu 31 marca poprzedniego roku kwotowego, nie otrzyma IIR z krajowej rezerwy.

Na podstawie przedłożonych przez dostawcę dokumentów zostaje oszacowana jego średnioroczna sprzedaż mleka lub przetworów mlecznych w roku kwotowym, w którym został złożony wniosek.

Średnioroczną sprzedaż mleka lub przetworów mlecznych określa się dzieląc ilość sprzedanego mleka lub przetworów mlecznych wynikającą z dokumentów załączonych do wniosku przez ilość miesięcy wynikającą z ww. dokumentów, a następnie mnożąc przez 12.

Od tak obliczonej wielkości odejmuje się IIR stanowiącą własność producenta w dniu wydania decyzji (nie uwzględnia się tu IIR wziętej w używanie lub dzierżawionej wraz z gospodarstwem, ponieważ w takim przypadku producent jest jej posiadaczem zależnym a nie właścicielem).

Obliczona w ten sposób wielkość jest to wysokość indywidualnej ilości referencyjnej przysługującej producentowi z krajowej rezerwy.

(ARR)

POWIĄZANE

Okres letni jest odpowiedni dla rozpoczęcia upraw. Wiele warzyw możecie zasiać n...

W ciągu następnych lat branża gier online będzie prze­żywać zmiany. Rozwój nowyc...

Po wielu atakach na rolnicze związki zawodowe i inne organizacje oraz na indywid...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę