aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Laureaci konkursu Rolnik – Farmer Roku edycja 2010

2 kwietnia 2010
To ostatnia już prezentacja z tego cyklu, co wcale nie oznacza, że najgorsza. Wręcz przeciwnie. Prezentowany dziś laureat to zwycięzca w kategorii: przedsiębiorstwa rolnicze.
Przedstawiamy pana Konrada Pohla z Dobieszowa powiat Pawłowiczki woj. opolskie

   


Kiedy pan Konrad Pohl przejął w 1973 roku od rodziców 21-hektarowe gospodarstwo, w najśmielszych swoich marzeniach nie przypuszczał (były to czasy PRL), że ćwierć wieku póżniej, w efekcie mądrego gospodarowania i systematycznego wykupu gruntów oraz dzierżawy zasobu Skarbu Państwa. jego areał wzrośnie do ponad 2000 ha.
Obecnie pan Pohl specjalizuje się w uprawie trzech gatunków: pszenica ozima (około 1000 ha), burak cukrowy (500 ha) i rzepak (500 ha). Przeszło 95 % zbiorów pszenicy trafia do w gospodarstwie i sprzedawa­na systematycznie przez cały rok do stałych kontrahentów na terenie całej Polski. Natomiast rzepak i buraki cukrowe sprzedawane są do zakładów tłuszczowych i cukrowni zaraz po zbiorach. Przy tak dużej produkcji widoczna jest dbałość o uzyskanie najwyższych zbiorów przy zachowaniu równie wysokiej jakości. U pana Konrada Pohla nie ma z tym najmniejszych problemów. Jest to zgodne z zasadą duży więcej może, bo ma na to środki.
Pan Pohl do takiego stanu dochodził długą ciężką pracą. Ale trud się opłacił. Najlepszym tego dowodem jest zwycięstwo w konkursie Rolnik – Farmer Roku 2010 w najwyższej kategorii, a mówiąc żargonem bokserskim w wadze ciężkiej, czyli przedsiębiorstw rolniczych.
Dobra jakość surowca oraz wielkość dostaw powodują, że pan Pohl od lat nie ma problemów ze zbytem.
5 lat temu w uprawach wprowadzono system bezorkowy, pod tym kątem zakupiono specjalistyczne ma­szyny i ciągniki o dużej mocy (największy o mocy ok. 600 KM). Racjonalne ograniczenie kosztów i nakładów pozwala na skuteczne konkurowanie na rynku rolnym.
W gospodar­stwie pana Pohla prowadzone są, za pośrednictwem firmy „AGROPOL", różnego rodzaju doświadczenia polowe na zlecenie firm chemicznych takich jak potentata chemicznego firmy BASF.
W 2009 roku właśnie tu odbyły się Dni Buraka Cukrowego zorganizowane przez koncern Sudzucker. Poza pracą w gospodarstwie pan Konrad udziela się w miejsco­wych klubach sportowych oraz uczestniczy w działalności w Związku Pracodawców - Dzierżawców i Właścicieli Rolnych.

POWIĄZANE

4 czerwca o godzinie 12:00 w Brukseli odbędzie się protest europejskich rolników...

Jak informuje KOWR,  Celem programu jest nawiązanie współpracy między amerykańsk...

[DANE Z CEIDG] Zakładanie firm na lekkim minusie. Za to wznawianie działalności ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę