aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Laureaci konkursu Rolnik – Farmer Roku edycja 2010

2 kwietnia 2010
To ostatnia już prezentacja z tego cyklu, co wcale nie oznacza, że najgorsza. Wręcz przeciwnie. Prezentowany dziś laureat to zwycięzca w kategorii: przedsiębiorstwa rolnicze.
Przedstawiamy pana Konrada Pohla z Dobieszowa powiat Pawłowiczki woj. opolskie

   


Kiedy pan Konrad Pohl przejął w 1973 roku od rodziców 21-hektarowe gospodarstwo, w najśmielszych swoich marzeniach nie przypuszczał (były to czasy PRL), że ćwierć wieku póżniej, w efekcie mądrego gospodarowania i systematycznego wykupu gruntów oraz dzierżawy zasobu Skarbu Państwa. jego areał wzrośnie do ponad 2000 ha.
Obecnie pan Pohl specjalizuje się w uprawie trzech gatunków: pszenica ozima (około 1000 ha), burak cukrowy (500 ha) i rzepak (500 ha). Przeszło 95 % zbiorów pszenicy trafia do w gospodarstwie i sprzedawa­na systematycznie przez cały rok do stałych kontrahentów na terenie całej Polski. Natomiast rzepak i buraki cukrowe sprzedawane są do zakładów tłuszczowych i cukrowni zaraz po zbiorach. Przy tak dużej produkcji widoczna jest dbałość o uzyskanie najwyższych zbiorów przy zachowaniu równie wysokiej jakości. U pana Konrada Pohla nie ma z tym najmniejszych problemów. Jest to zgodne z zasadą duży więcej może, bo ma na to środki.
Pan Pohl do takiego stanu dochodził długą ciężką pracą. Ale trud się opłacił. Najlepszym tego dowodem jest zwycięstwo w konkursie Rolnik – Farmer Roku 2010 w najwyższej kategorii, a mówiąc żargonem bokserskim w wadze ciężkiej, czyli przedsiębiorstw rolniczych.
Dobra jakość surowca oraz wielkość dostaw powodują, że pan Pohl od lat nie ma problemów ze zbytem.
5 lat temu w uprawach wprowadzono system bezorkowy, pod tym kątem zakupiono specjalistyczne ma­szyny i ciągniki o dużej mocy (największy o mocy ok. 600 KM). Racjonalne ograniczenie kosztów i nakładów pozwala na skuteczne konkurowanie na rynku rolnym.
W gospodar­stwie pana Pohla prowadzone są, za pośrednictwem firmy „AGROPOL", różnego rodzaju doświadczenia polowe na zlecenie firm chemicznych takich jak potentata chemicznego firmy BASF.
W 2009 roku właśnie tu odbyły się Dni Buraka Cukrowego zorganizowane przez koncern Sudzucker. Poza pracą w gospodarstwie pan Konrad udziela się w miejsco­wych klubach sportowych oraz uczestniczy w działalności w Związku Pracodawców - Dzierżawców i Właścicieli Rolnych.

POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę