aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Leśna edukacja

25 października 2004

Mija rok od chwili podjęcia przed Nadleśnictwo Myślenice programu edukacji leśnej. Realizujący jego założenia leśnicy spotykają się z młodzieżą, proponując jej np. wspólne poznawanie drzewostanów i występujących w nich gatunków roślin. Podobną akcję prowadzą wszystkie nadleśnictwa w kraju.

- Młodzież jest głównym - choć nie jedynym - odbiorcą naszego programu - mówi Mariusz Bartosiewicz z Nadleśnictwa Myślenice. Leśnicy, realizujący program edukacji leśnej, prowadzą lekcje, przygotowują pogadanki,  niektóre odbywają się w szkolnych klasach, niektóre - w terenie, m.in. na ścieżkach edukacyjnych. 

Leśne zajęcia cieszą się popularnością. Lubią je również sami leśnicy. - Uczniowie są naprawdę wdzięcznymi słuchaczami. Współpraca układa się znakomicie - przekonuje Bartosiewicz. - Zdarzają się przypadki, kiedy młodzież nie potrafi odróżnić jodły od świerka. Traci kontakt ze środowiskiem naturalnym. Chcemy to zmienić.

Młodym ludziom wpajane są także zasady prawidłowego zachowywania się w lesie. Leśnicy mają nadzieję, że działania te zaowocują w przyszłości, a ich uczniowie staną się nie wrogami, lecz przyjaciółmi lasów. - Szkody wyrządzane przez ludzi są poważne - podkreśla Mariusz Bartosiewicz. Największym problemem są dzikie wysypiska śmieci. Obecnie prowadzona jest akcja "Czysty las" - zaangażowano do niej sześciu bezrobotnych. Na brak pracy nie narzekają. - Porządkowane są okolice szlaków turystycznych oraz miejsca wytypowane przez leśników. Głównie takie, w których zauważono wysypiska - mówi Bartosiewicz.


POWIĄZANE

Wołodymyr Zełenski- Prezydent Ukrainy, na platformie "X" zwrócil się do rządu po...

Prezydium NSZZ RI Solidarność dnia 9 lutego 2024 ogłosiło 30 dniowy strajk gener...

Indie zaoferowały gwarantowane wsparcie dla cen roślin strączkowych, kukurydzy i...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę