GUS_230920_750x100_stat

Leśna edukacja

25 października 2004

Mija rok od chwili podjęcia przed Nadleśnictwo Myślenice programu edukacji leśnej. Realizujący jego założenia leśnicy spotykają się z młodzieżą, proponując jej np. wspólne poznawanie drzewostanów i występujących w nich gatunków roślin. Podobną akcję prowadzą wszystkie nadleśnictwa w kraju.

- Młodzież jest głównym - choć nie jedynym - odbiorcą naszego programu - mówi Mariusz Bartosiewicz z Nadleśnictwa Myślenice. Leśnicy, realizujący program edukacji leśnej, prowadzą lekcje, przygotowują pogadanki,  niektóre odbywają się w szkolnych klasach, niektóre - w terenie, m.in. na ścieżkach edukacyjnych. 

Leśne zajęcia cieszą się popularnością. Lubią je również sami leśnicy. - Uczniowie są naprawdę wdzięcznymi słuchaczami. Współpraca układa się znakomicie - przekonuje Bartosiewicz. - Zdarzają się przypadki, kiedy młodzież nie potrafi odróżnić jodły od świerka. Traci kontakt ze środowiskiem naturalnym. Chcemy to zmienić.

Młodym ludziom wpajane są także zasady prawidłowego zachowywania się w lesie. Leśnicy mają nadzieję, że działania te zaowocują w przyszłości, a ich uczniowie staną się nie wrogami, lecz przyjaciółmi lasów. - Szkody wyrządzane przez ludzi są poważne - podkreśla Mariusz Bartosiewicz. Największym problemem są dzikie wysypiska śmieci. Obecnie prowadzona jest akcja "Czysty las" - zaangażowano do niej sześciu bezrobotnych. Na brak pracy nie narzekają. - Porządkowane są okolice szlaków turystycznych oraz miejsca wytypowane przez leśników. Głównie takie, w których zauważono wysypiska - mówi Bartosiewicz.


POWIĄZANE

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w swojej odpowiedzi z dnia 13 października ...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, realizując wniosek z V Posiedzenia Krajowej...

Zbliża się termin składania oświadczeń o spełnieniu warunku 140 dni wypasu dla w...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę