aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ludzie kupują kury, bo nie stać ich na jajka

5 stycznia 2016
Niewielka zagroda, kilka gdaczących wesoło kur i piejący kogut. Oto recepta na walkę z drożyzną. Przez bijące rekordy ceny jajek w sklepach ludzie masowo zaczęli kupować kury! - Wystarczy kilka kurek, by codziennie dostarczać wystarczającą ilość jaj całej rodzinie - mówi Przemysław Gos (35 l.) z Korzystna.

Polacy zaopatrują się w kury przerażeni jajkami po 65, 80 groszy, a nawet 1,10 zł za sztukę. Tylko w ciągu ostatniego miesiąca zdrożały nawet o 50 procent. Najgorzej jest w małych sklepach na peryferiach, osiedlach czy w małych miejscowościach. W sklepie spożywczym w Grzybowie (woj. zachodniopomorskie) jaja są jeszcze po 65 gr.

– Klienci wciąż się pytają, czemu tak drogo. Myślę, że będą kupować coraz mniej, bo ceny ciągle rosną. A do Wielkanocy zostały przecież ponad dwa tygodnie – mówi Marta Zielińska (24 l.).

Wielu ludzi znalazło więc własną receptę na drożyznę – skoro nie stać nas na jaja, musimy kupić kury, wtedy jajka będziemy mieć za darmo! Dowód? Sprzedaż odchowanych już niosek np. w Zakładzie Wylęgu Drobiu w Kołobrzegu skoczyła ostatnimi dniami o 20 procent. A wyjeżdża stąd już około 135 tysięcy kur tygodniowo!

– Sprzedaż większych, odchowanych kur w ostatnim czasie wzrosła o 20 procent. Kupują je zwłaszcza drobni odbiorcy, hodujący kury tylko na własny użytek – mówi Piotr Rosołowski (82 l.) współwłaściciel zakładu.

Kury kupują zwłaszcza mieszkańcy wsi i przedmieść. O ile jeszcze kilka lat temu pozbywali się drobiu, teraz na przydomowych podwórkach znowu można zobaczyć nioski. Gorzej mają mieszkańcy miast.

– W strefach uzdrowiskowych wszystkich miast obowiązuje zakaz hodowli zwierząt gospodarczych. W miastach nieuzdrowiskowych takie zakazy mogą wprowadzać wydziały komunalne. Jeśli chce się hodować kury należy więc upewnić się, czy na terenie naszego miasta nie obowiązuje zakaz – mówi Mirosław Kędziorski, komendant straży miejskiej w Kołobrzegu.

To recepta na przerażającą drożyznę. Inwestycja zwraca się w trzy tygodnie!

1. Koszt kury – 8,50 zł za 5-tygodniową nioskę
2. wydajność kury – 1 jajko dziennie
3. pasza, czyli 100 gram zboża – 20 groszy dziennie
4. średnia cena jajka – 65 groszy
5. Amortyzacja kury – średnio kura zwraca się po 19 dniach

POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę