aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ludzie kupują kury, bo nie stać ich na jajka

5 stycznia 2016
Niewielka zagroda, kilka gdaczących wesoło kur i piejący kogut. Oto recepta na walkę z drożyzną. Przez bijące rekordy ceny jajek w sklepach ludzie masowo zaczęli kupować kury! - Wystarczy kilka kurek, by codziennie dostarczać wystarczającą ilość jaj całej rodzinie - mówi Przemysław Gos (35 l.) z Korzystna.

Polacy zaopatrują się w kury przerażeni jajkami po 65, 80 groszy, a nawet 1,10 zł za sztukę. Tylko w ciągu ostatniego miesiąca zdrożały nawet o 50 procent. Najgorzej jest w małych sklepach na peryferiach, osiedlach czy w małych miejscowościach. W sklepie spożywczym w Grzybowie (woj. zachodniopomorskie) jaja są jeszcze po 65 gr.

– Klienci wciąż się pytają, czemu tak drogo. Myślę, że będą kupować coraz mniej, bo ceny ciągle rosną. A do Wielkanocy zostały przecież ponad dwa tygodnie – mówi Marta Zielińska (24 l.).

Wielu ludzi znalazło więc własną receptę na drożyznę – skoro nie stać nas na jaja, musimy kupić kury, wtedy jajka będziemy mieć za darmo! Dowód? Sprzedaż odchowanych już niosek np. w Zakładzie Wylęgu Drobiu w Kołobrzegu skoczyła ostatnimi dniami o 20 procent. A wyjeżdża stąd już około 135 tysięcy kur tygodniowo!

– Sprzedaż większych, odchowanych kur w ostatnim czasie wzrosła o 20 procent. Kupują je zwłaszcza drobni odbiorcy, hodujący kury tylko na własny użytek – mówi Piotr Rosołowski (82 l.) współwłaściciel zakładu.

Kury kupują zwłaszcza mieszkańcy wsi i przedmieść. O ile jeszcze kilka lat temu pozbywali się drobiu, teraz na przydomowych podwórkach znowu można zobaczyć nioski. Gorzej mają mieszkańcy miast.

– W strefach uzdrowiskowych wszystkich miast obowiązuje zakaz hodowli zwierząt gospodarczych. W miastach nieuzdrowiskowych takie zakazy mogą wprowadzać wydziały komunalne. Jeśli chce się hodować kury należy więc upewnić się, czy na terenie naszego miasta nie obowiązuje zakaz – mówi Mirosław Kędziorski, komendant straży miejskiej w Kołobrzegu.

To recepta na przerażającą drożyznę. Inwestycja zwraca się w trzy tygodnie!

1. Koszt kury – 8,50 zł za 5-tygodniową nioskę
2. wydajność kury – 1 jajko dziennie
3. pasza, czyli 100 gram zboża – 20 groszy dziennie
4. średnia cena jajka – 65 groszy
5. Amortyzacja kury – średnio kura zwraca się po 19 dniach

POWIĄZANE

Pelican Casino - Twoja przystań pełna emocji i korzyści Szukasz miejsca, gdzie m...

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę