Ptak_Waw_CTR_2024

Minister Wojciech Olejniczak o nowych decyzjach rządu

27 listopada 2003

Rada Ministrów wydała: - rozporządzenie w sprawie wysokości dopłat do mleka klasy ekstra w roku 2004; - rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad, zakresu i trybu udzielania dopłat do oprocentowania kredytów na cele rolnicze; - rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych kierunków działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i sposobów ich realizacji.

Na wczorajszej konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów, minister Wojciech Olejniczak poinformował o podjętych decyzjach.

Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie wysokości dopłat do mleka klasy ekstra w roku 2004. Do momentu uzyskania przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej, Rada Ministrów zobowiązana jest ustawą z 6 września 2001 roku o regulacji rynku mleka i przetworów mlecznych do corocznego określania, do 30 listopada, wysokości dopłat do mleka klasy ekstra. Po 1 maja 2004 roku polskie rolnictwo zostanie objęte mechanizmami wspólnej polityki rolnej, w tym, systemem dopłat bezpośrednich. Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 25 marca 2003 roku, od 1 maja 2003 roku zwiększona została wysokość dopłat do litra mleka do 7 groszy. W związku z sytuacją w sektorze mleczarskim konieczne jest kontynuowanie dopłat z budżetu państwa do mleka klasy ekstra, od 1 stycznia do 30 kwietnia 2004 roku. W roku 2002 dopłata ta wynosiła 4 grosze za litr mleka. Jednak ze względu na postulaty producentów dotyczące jej zwiększenia, ustalono, że będzie to 7 groszy do litra mleka. Przyczyni się to do podniesienia opłacalności produkcji mleka i rozwoju gospodarstw specjalizujących się w jego produkcji, zwłaszcza tych małych. Mleko z nich pochodzące stanowi 20 proc. mleka skupowanego ogółem. Zgodnie z wynegocjowanym okresem przejściowym na produkcję mleka nie spełniającego standardów Unii, mleko to będzie mogło być wprowadzane do obrotu do końca 2006 roku. Dopłaty do mleka klasy ekstra wpłyną również na wzrost jego udziału w skupie mleka najwyższej jakości. Pozwolą więc zrekompensować rolnikom koszty poniesione na zachowanie standardów jakościowych w produkcji. Przyjmuje się, że od stycznia do 30 kwietnia 2004 roku, dopłatami będzie objęte około 2 000 mln litrów mleka. Pochłonie to około 140 mln zł. Środki na ten cel zostały przewidziane w planie finansowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na rok 2004.

Rada Ministrów wydała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad, zakresu i trybu udzielania dopłat do oprocentowania kredytów na cele rolnicze. Nowelizacja rozporządzenia polega na dostosowaniu przepisów do ustawy z 19 września 2003 roku o zmianie ustawy o dopłatach do oprocentowania niektórych kredytów bankowych. Dzięki tej ustawie warunki kredytu na zakup rzeczowych środków obrotowych do produkcji rolnej stały się bardziej korzystne, ponieważ obniżone zostało oprocentowanie tych kredytów z 0,4 do 0,35 stopy redyskontowej weksli, nie mniej niż 2 proc. (było 4 proc.). Wejście w życie rozporządzenia z dniem ogłoszenia uzasadnione jest terminem wejścia w życie przepisów ww. ustawy, która została opublikowana 5 listopada br. i wejdzie w życie po upływie 14 dni od tej daty.

Rada Ministrów wydała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych kierunków działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i sposobów ich realizacji. Proponowane zmiany mają na celu: - dostosowanie przepisów rozporządzenia do ustawy z 29 grudnia 1993 roku o utworzeniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz doprecyzowanie, że maksymalna kwota kredytu udzielana temu samemu podmiotowi na realizację kilku przedsięwzięć w przypadku działów specjalnych produkcji rolnej nie może być wyższa niż 8 mln zł. - umożliwienie uzyskania kredytów o oprocentowaniu 1 proc. przez podmioty realizujące inwestycje w zakresie nowych technologii produkcji, zapewniających wysoką jakość produktu w ramach programów branżowych; - ułatwienie uzyskania przez poszkodowanych rolników preferencyjnych kredytów na usuwanie skutków klęsk (m.in. tegorocznej suszy), w przypadku niewystarczającego zabezpieczenia kredytu, a tym samym przyspieszenie procesu wznowienia produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej; - umożliwienie udzielania pomocy finansowej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podmiotom zajmującym się zbieraniem lub przetwarzaniem na mączkę także martwych świń.


POWIĄZANE

Decyzja o zainstalowaniu kotła na ekogroszek może znacząco wpłynąć na komfort i ...

W minionym roku na polskich drogach w czasie Wszystkich Świętych doszło do 118 w...

Przechowywanie warzyw w odpowiednich warunkach to klucz do zachowania ich świeżo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę